Sari la conținut

Weekend in delta


Postări Recomandate

am descoperit locatia cand am fost odata la murighiol. asta este insa o pensiune clasata, 3 stele, cu certificat. mancarea e deosebit de buna, cazarea rezonabila. se pot inchiria barci cu motor de care doresti de la 100 ron/ora+ combustibil in sus. preturile conform serviciiolor, nici mari nici mici, de vineri la pranz pana dum dimineata, cazare si mancare in excess + cca 3 ore barca 10 mil/2 pers. in delta multa lume, turisti atat pasionati de peste, multi cu barci pe acolo dar si ocazionali. o mica industrie la tarm. in rest, frumos dar nu sa lesini, pasarile destul de rare, nuferii la fel, nu sunt peisaje asa de poveste. inteleg ca la distanta mai mare, cca 3 ore cu barca, ar fi animatie zoo mai mare.

referitor la drum, foarte bun, se fac 4 ore prin harsova si aproape 6 prin braila cu bacul. va pun cateva poze.

 

IMG_0956.jpg

 

IMG_1303.jpg

 

IMG_1165.jpg

 

IMG_1128.jpg

 

IMG_1094.jpg

 

IMG_1011.jpg

 

IMG_1004.jpg

 

IMG_09832.jpg

 

IMG_1082.jpg

 

IMG_1017.jpg

 

IMG_1116.jpg

 

IMG_1240.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite ti-am pus aici un link, nu am facut multe poze:

 

http://picasaweb.google.com/114832429816160815770/Delta#

 

am fost si pana la enisala, sunt sub 80km din dunavat, cca 40 pana la tulcea si sub 40 de la tulcea la enisala. drumul e integral asfaltat, pana sus la cetate. trebuie sa o iei pe a doua la stanga din sat, daca te duci dupa indicator ajungi in camp.

in orice caz, excursia in delta merita din cauza drumului f bun prin hirsova si a timpului scurt, merge si de o zi, eu asa am fost prima data. niste prieteni folosesc regulat un vaporas al cuiva din turcea, costa 200 eur/zi inclusiv combustibil, este lent, cca 15km/h. nu poate ajunge la dunavat din cauza apei mici dar poate veni la murighiol, numai cativa km distanta. de la tulcea daca il iei excursia dureaza 12h, de la murighiol numai de la 9 la 17, spune omul ca face 2h sa vina si inca 4 cand se intoarce pana la tulcea. avantajul este ca stai toata ziua pe vas, iti ia peste de la cherhana de care vrei si ti-l gatesste acolo pe un aragaz. am mai fost asa odata si am mancat pana am crapat bors cu apa din dunare si fel de fel. in concluzie delta e pe apa nu pe uscat, daca te duci trebuie gasita o solutie de deplasare/vizitare pe apa. merge si cu o barcuta mica de 2 locuri cum am eu dar e destul de periculos, canalele sunt incalcite, uneori se astupa intrarile cu plauri si daca nu stii unde sunt sa te strecori esti halit. mai trec si barci mari care fac valuri (unii si-au luat din alea de ocean ca la miami), te pot da peste cap iar apa e mizerabila, nu e indicat sa faci baie. nu stiu cat de mica se face o barca de 4-5 pers pneumatica din cele cu coca solida, ar putea fi o varianta daca doresti transport propriu in portbagaj. motoare de 4-5 cai sunt gramada pe net. la astea nu-ti trebuie permis, altfel e complicat, m-am interesat, barca se inmatriculeaza pe o apa la o capitanie de port, trebuie sa-ti iei permis, sunt mai multe grade, apoi o inmatriculezi la fisc si platesti impozit pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate nenea Doru foarte frumos asfintitul cum lai pozat ai ramas acolo peste noapte o sami iau si eu usurel cortu si-o purcede intr-o zi intracolo mie dor de delta o saptamana buna nenea Pompi ;)

Mesaj completat

sanatate nenea Doru foarte frumos asfintitul cum lai pozat ai ramas acolo peste noapte o sami iau si eu usurel cortu si-oi purcede intr-o zi intracolo mie dor de delta o saptamana buna nenea Pompi :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in dunavat in spatele bisericii incepe un drum care merge pe un fel de dig ce duce adanc in delta pe canal, am ramas uimit gasind o masina acolo, am intrebat cum a ajuns.

teri ani la rind am pescuit pe canalul acela......accesul cu masina nu este foarte dificil,problema este daca ploua......greu iesi din zona(intr-un an a ramas un prieten inpotmolit cu masina si doar cu doi boi a unui localnic am reusit sa o scoatem de acolo)in rest avantajul este ca ai parte de delta 100% si conditii pe masura asigurate de masina.apropo de motociclete ,se poate ajunge cu un endurotouring fara probleme pe canalul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...