Sari la conținut

Tura de doua zile cu plecare din Bucuresti, 18-19 sept.


LinX
 Share

Postări Recomandate

Destinatia pe o raza de 300-500 km (dus), mers "echilibrat" (110-150 croaziera) si eventual cazare la cort. La mare, la munte, la lac, la bulgari, la sarbi, la noi, nu conteaza. Ar fi amatori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destinatia pe o raza de 300-500 km (dus), mers "echilibrat" (110-150 croaziera) si eventual cazare la cort. La mare, la munte, la lac, la bulgari, la sarbi, la noi, nu conteaza. Ar fi amatori?

Eu plec aproape sigur la bai termale la Konstantin i Elena, detalii aici

Oricum eu merg incet si o sa opresc in Shumen pentru masa si bani din bancomat pentru ca nu prea mai sunt in stare sa nimeresc un bancomat SocGen in Varna si in K&E e un singur bancomat de la o banca dubioasa si nu vrea sa testez daca merge sau nu......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da detalii ca m-as baga eu la o tura daca ma tin balamalele!

Din Bucuresti pana in Varna sunt cam 260km, deci nu ar fi mare lucru (cam 284 in total). Pana in Shumen sunt cam 190km si stiu doua restaurante bune acolo, imediat dupa aia incepe autostrada asa ca se merge destul de bine. In anii trecuti am platit la Evropa 50 leva (25 Euro) pentru 2 persoane cu mic dejun inclus la etajele superioare ne-renovate (termopan de pe vremea comunistilor pus in lemn care nu se mai inchide usor), la etajele inferioare renovate pretul era de 60 Leva (30 Euro). Exista si optiunea sa te cazezi la Azalia sau asa ceva (un hotel all-inclusive) unde se plateste ceva de genul 80 sau 90 de Leva pentru 2 persoane, dar eu nu vreau sa astept masa de pranz de duminica.

Strandul e mare, are apa calda termala in care se adauga si ceva apa rece ca sa nu te arzi, intrarea era ceva de genul 5 Leva de caciula. Oricum hotelurile au piscina (la Evropa ei zic ca au apa termala naturala) inclusa in pret, dar nu merge nimeni pe acolo.

Ce mai e interesant e ca toate hotelurile alea s-au construit in jurul unei manastiri (Constantin si Elena) si e singura manastire pe care am vazut-o eu in viata mea care are carciuma si terasa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da detalii ca m-as baga eu la o tura daca ma tin balamalele!

Daca era ptr mine mesajul, pana la urma o sa plec impreuna cu doi prieteni spre bulgari (Balcic, Dalboka) si mai mult ca sigur o sa ne intoarcem seara, din moment ce ei nu pot sa ramana peste noapte si vad ca nimeni nu se baga la o tura de 2 zile (si cand zic asta nu ma refer la cei care isi anunta pur si simplu programul pentru weekend). Daca vrei sa vii da-mi de stire, dar vezi ca noi deja ne-am inteles sa plecam pe la 7 din Bucuresti. In fine, daca esti de acord cu directia am gasi o cale sa ne intalnim pe drum. Tel. meu il gasesti la profil sau in lista de la ultima intalnire TDM. Bafta!

 

... doua restaurante bune acolo... Evropa 50 leva (25 Euro) pentru 2 persoane cu mic dejun inclus la etajele superioare ne-renovate (termopan de pe vremea comunistilor pus in lemn care nu se mai inchide usor), la etajele inferioare renovate pretul era de 60 Leva (30 Euro)... (un hotel all-inclusive) unde se plateste ceva de genul 80 sau 90 de Leva pentru 2 persoane, dar eu nu vreau sa astept masa de pranz de duminica.

Strandul e mare, are apa calda termala in care se adauga si ceva apa rece ca sa nu te arzi, intrarea era ceva de genul 5 Leva de caciula. Oricum hotelurile au piscina (la Evropa ei zic ca au apa termala naturala) inclusa in pret, dar nu merge nimeni pe acolo.

Ce mai e interesant e ca toate hotelurile alea s-au construit in jurul unei manastiri (Constantin si Elena) si e singura manastire pe care am vazut-o eu in viata mea care are carciuma si terasa :laugh:

 

OMFG! Termopane, euroi de la bancomat, bai termale si hoteluri all inclusive... In fine, distractie placuta!

---

Anul trecut am fost la bulgari impreuna cu alti cativa forumisti si am vazut cateva locuri cu adevarat deosebite, pe care mi-ar face oricand placere sa le revad. Cine naiba are nevoie de piscina, cand apa marii ramane buna de baie chiar si in octombrie :cheers:

post-5978-1284762099_thumb.jpgpost-5978-1284762112_thumb.jpgpost-5978-1284762123_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era ptr mine mesajul, pana la urma o sa plec impreuna cu doi prieteni spre bulgari (Balcic, Dalboka) si mai mult ca sigur o sa ne intoarcem seara, din moment ce ei nu pot sa ramana peste noapte si vad ca nimeni nu se baga la o tura de 2 zile (si cand zic asta nu ma refer la cei care isi anunta pur si simplu programul pentru weekend). Daca vrei sa vii da-mi de stire, dar vezi ca noi deja ne-am inteles sa plecam pe la 7 din Bucuresti. In fine, daca esti de acord cu directia am gasi o cale sa ne intalnim pe drum. Tel. meu il gasesti la profil sau in lista de la ultima intalnire TDM. Bafta!

 

 

 

OMFG! Termopane, euroi de la bancomat, bai termale si hoteluri all inclusive... In fine, distractie placuta!

---

Anul trecut am fost la bulgari impreuna cu alti cativa forumisti si am vazut cateva locuri cu adevarat deosebite, pe care mi-ar face oricand placere sa le revad. Cine naiba are nevoie de piscina, cand apa marii ramane buna de baie chiar si in octombrie :cheers:

post-5978-1284762099_thumb.jpgpost-5978-1284762112_thumb.jpgpost-5978-1284762123_thumb.jpg

Vara prefer si eu Kalyakra sau plaja Irakli de langa Obzor sau Primorsko. De fapt acum 2 saptamani m-am intors de la Promorsko unde am dat ture anul asta doar la Malko Tarnovo si Sozopol ca-mi mergea cam prost motorul.

La Konstantin i Elena se merge toamna tarziu doar pentru apa din strandul ala, ca in rest e o statiune cu cea mai scumpa si mai proasta mancare din toata Bulgaria, si in plus de asta e plina de rusi si nemti asa ca bastinasii stiu mai bine limbile astea doua. Dar apa are peste 40 de grade cand iese pe teava asa poti sa faci baie in strand si in decembrie daca ai curajul sa mergi cu motocicleta pana acolo pe zapada...

Am facut baie cateva ceasuri aseara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...