Sari la conținut

Calcaturi


Postări Recomandate

Salut care aveti lc4 640 si ati modificat calcatura va rog postati un reply aici cu dimensiuni foaie, pinion, roata si modificari in viteza finala.

 

De ce vreau aceste informatii?

Pai vreau sa imi schimb calcatura la jucarie (lc4 640 '98) cu una mai lunga(la drum lung e ceva mai lejer pentru motor plus ca probabil ca se va vedea si la consum ne mai fiind asa turat) si sa imi fac o idee cu cat trebuie modificat/a pinionul/foaia.

 

Multumesc si multa bafta.

 

P.S. Orice informatie referitoare la acest subiect e bine venita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un dinte schimbat la pinion reprezinta aprox. 3 la foaie(asta ca sa nu mai modifici si lungimea lantului),

iar 6 dinti in plus la foaie iti scade viteza cu 20 km/h la aceeasi turatie sau invers, iti creste cu 500 de ture la aceeasi viteza. cu datele astea poti sa-ti faci diverse calcule. sfatul meu e sa nu pui mai mult de 9 dinti la foaie(sau echivalentul la pinion) pt. ca iti ia mult din demaraj la 1-a (pleci patinat cu ambreiajul), in rest e ok, dar s-a zis cu enduro... :D

P.S. combinatiile astea le-am facut la DR, e cam acelasi drac la toate vacile.

Acum am 17/39 si ma cam enerveaza la plecare, in schimb la drum lung e misto. vitezele sunt f. lungi, aproape ca la un speed.

 

 

Later edit: calcatura standard la DR e 16/42

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca ,,te trage atza" la enduro-touring ? :thanks: ... Foarte bine !

Pe vremea cand aveam LC4, mergeam cu ,,calcatura" 16/42. Ce insemna acest lucru: - viteza de croaziera 120 - 130km/h fara sa fortez motorul, nici la 140, nu facea mofturi; - consum la vit. 110-120km/h aveam 4.5% (LC-ul meu era din 2004); demaraje acceptabile, te chinuiai sa-l dai pe o roata.

In teren se schimba problema,... existau portiuni in care mergeai in treapta 1 si ,,nu putea" prea bine. Am folosit si 14/45 ---> foarte tare in teren accidentat, dar scad ,,conditiile de touring" ! Pe sosea te limitezi la 90-100km/h si asta cu motorul cam turat, ... bineanteles, creste consumul !

 

Concluzie : Daca vrei enduro - touring, iti recomand 16/42 !

 

Bafta! :D

 

P.S. Cu calcatura 16/42, in gaz maxim am luat fix 174km/h (batea un pic vantul din spate), dar nu-ti recomand ! ... aripa fata a capatat un pic de portanta :welcome: ! Nu a fost prea ,,fun" !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru raspunsuri sunt exact ce ma interesa.

 

Petrica: Nu prea vreau enduro-touring doar ca vreau sa fac cateva drumuri mai lungi vara asta (mare, munte) si ma gandeam sa si protejez un pic motorul pe langa factorul consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru raspunsuri sunt exact ce ma interesa.

 

Petrica: Nu prea vreau enduro-touring doar ca vreau sa fac cateva drumuri mai lungi vara asta (mare, munte) si ma gandeam sa si protejez un pic motorul pe langa factorul consum.

 

... atunci 16/42 sau 16/45 ! Este bine in ambele cazuri pentru mare si munte !

 

Drum bun ! :D

 

P.S. Cu un pinion de 16 (la motor), protejezi mai bine lantul ! Pinioanele de 14, il cam ,,papa" la drum intins cu viteza mare ! Poti verifica jocul transversal intre zale -> se duc mai repede o-ringurile -> z14 -> raza mai mica -> rotatia unghiulara dintre zale pe pinion mai mare -> combinat cu viteza de roatatie mai mare, mult mai mare ca in off-road -> ..... oricat ai unge lanul ! .................... nu fabulez !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...