Sari la conținut

Urmarile Vitezei! Aviz Tinerilor!


unforg1ven
 Share

Postări Recomandate

aaaaa ! de ce in majoritatea accidentelor sunt implicate motoare de viteza de peste 600 cc si varsta pilotului nu depaseste 25 ani ?

Errr... sunt foarte multe si sub 600.

Si anume 599cmc.. :moto:

 

Ai inceput bine profilul. Varsta si fierul sunt doua caracteristici importante.

Un om necopt la minte (imi voi lua injuraturi acuma, or sa zica tinerii ca ei sunt copti de la 18 ani, insa cu totii am trecut prin acei ani si stim cum eram) in combinatie cu o racheta SS* >=599cmc isi sporeste enorm sansele de sejur in loc cu verdeata.

 

Singura lor sansa este EDUCATIA. A lor si a parintilor lor fiindca as vrea sa vad cati tineri sub 25 de ani isi pot permite un SS din propriul venit. Aici mai intervine un aspect mult exacerbat in ziua de azi: nevoia de a arata lumii ca te'ai ajuns, de a arata ce poti.

Aceasta nevoie in combinatie cu motociclismul da un cocktail exploziv. Mai bine s'ar limita la haine, la ceasuri, la ghiuluri. Macar asa au sanse sa traiasca.

 

Vom vedea, lucrurile acestea se cern in timp, la noi fenomenul moto abia a explodat si lipsa de educatie in acest domeniu creeaza drame.

 

* Cate accidente fatale s'au intamplat cu alte categorii de motociclete? cate cu enduro, cate cu choppere, cate cu tourere? Foarte, foarte putine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut ono (daniel) a ajuns in coma in urma unui accident rutier cu motocicleta, din cauza vitezei combinata cu neasigurarea unui sofer! Este un caz fericit, omul a apucat sa povesteasca apoi ce s-a intamplat! Am primit acceptul lui sa postez filmuletul cu urmarile accidentului!

 

Citat ono:

 

"Eu am stat in coma anul trecut datorita unui sofer ce nu mi-a acordat prioritate, m-am facut praf datorita acelui accident.

 

A fost vina soferului pentru ca nu a acordat prioritate, dar recunosc ca am fost si eu de vina pentru ca circulam cu mult peste limita vitezei legale. Singura modalitate in care scapi de accident este sa NU MERGI TARE!!! pentru ca altfel te SCHILODESTI SAU POTI SA MORI!!!

 

Sper sa va dati seama ce inseamna viteza in oras, nu va mai considerati Zmei pentru ca e grav si poti sa mori intr-o clipa.

 

Sper sa va treaca de gonete prin oras si sa urmati sfatul unui om care a mers tare pana in accident. LASATI-O MOALE!!!

 

Nu vreau sa ma laud in fata voastra dar stiam sa merg bine, ma simteam super bazat inainte de accident si credeam ca niciodata nu mi se poate intampla nimic dar uite ca intr-o fractiune am intrat intr-o masina si urmarile le vedeti si voi "

http://motiono.com/watch/UmeNSiii

 

Peste 70% din accidente se datoreaza vitezei, ducand la lipsa timpului de reactie pentru a evita o catastrofa!

 

Cine are urechi sa auda, cine are cap sa priceapa!

 

pentru zmeii care nu au auzit de daniel onoriu, dati un search pe google. Omul este PILOT certificat ! Atat pe masini cat si pe motociclete!

 

Daca nici asa nu constientizati ca VITEZA UCIDE dupa mesajul transmis de un pilot, nu de un zmeu al soselelor, nu va trezeste, rog selectia naturala sa-si faca datoria!

 

topic ce face parte din campania ANTI-ACCIDENTE!

 

Corect, viteza cu mult mai mare decat cea legala e periculoasa! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu toate post-urile si mi se par destul de utile pentru cine le citeste

Si eu am avut o mica altercatie cu asfaltul aveam vreo 20km/h si pagubele au fost doar pentru motor cateva zgarieturi, insa aceast incident a coincis cu intrarea mea pe acest forum si dupa ce am citit f mult pe aici inclusiv la sectiun incepatori si accidente mi-am dat seama ca mi-am laut un motor destul de mare (un cbr f2 de 600 )

Da sunt incepatar insa cred k ma ajutat destul de mult experienta mea pe 4 roti care este de vreo 2 ani si anumite posturi.

 

De exemplu am hotarat sa nu mai trag de gaz mai sus de 6000 - 7000 de ture desi motoru duce pe la vreo 12000 poate si mai bine si desi am 20 de ani si am mototcicleta ss sper sa nu mi se intample ceva mai grav

 

Oricum merg destul de prudent

 

Ideea e sa continuati cu astfel de teme pe forum pentru ca daca este cel putin 1 mototciclist care isi da seama si reuseste sa previna accidentele atunci e cat se poate de bine

 

 

Tot respectul petru veteranii acestui hobby ei stiu cu adevarat ce inseamna motociclismul si mi-ar placea sa stau de vorba cu unul fatza in fatza cred k as avea foarte multe de invatat, nu despre cum se conduce o motocicleta si despre atitudinea si iubirea fata de motociclism

 

In sfarsit incep sa inteleg ca mototciclismul nu inseamna viteza si inseamna mult mai mult

 

Sa auzim de bine si Asfalt uscat

Editat de Ionut_cretzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Errr... sunt foarte multe si sub 600.

Si anume 599cmc.. :rock:

 

Ai inceput bine profilul. Varsta si fierul sunt doua caracteristici importante.

Un om necopt la minte (imi voi lua injuraturi acuma, or sa zica tinerii ca ei sunt copti de la 18 ani, insa cu totii am trecut prin acei ani si stim cum eram) in combinatie cu o racheta SS* >=599cmc isi sporeste enorm sansele de sejur in loc cu verdeata.

 

Singura lor sansa este EDUCATIA. A lor si a parintilor lor fiindca as vrea sa vad cati tineri sub 25 de ani isi pot permite un SS din propriul venit. Aici mai intervine un aspect mult exacerbat in ziua de azi: nevoia de a arata lumii ca te'ai ajuns, de a arata ce poti.

Aceasta nevoie in combinatie cu motociclismul da un cocktail exploziv. Mai bine s'ar limita la haine, la ceasuri, la ghiuluri. Macar asa au sanse sa traiasca.

 

Vom vedea, lucrurile acestea se cern in timp, la noi fenomenul moto abia a explodat si lipsa de educatie in acest domeniu creeaza drame.

 

* Cate accidente fatale s'au intamplat cu alte categorii de motociclete? cate cu enduro, cate cu choppere, cate cu tourere? Foarte, foarte putine!

 

Se pare ca incepe sa se contureze un anume profil. Parerile noastre sunt destul de convergente, iar ideea unei clasificari pe criteriul fondurilor provenientei motocicletei - adica din banii proprii sau din banii parintilor, rudelor, cadou, etc. imi pare excelenta !!!!

Logic, lucrurile se leaga. Deci, cine nu pune pret pe viata lui, cat pret mai pune pe fierul de sub el ???? Sau invers !?!?!?

Atunci cand nu ai depus nici un efort, nu ai facut nici un sacrificiu, nu ai renuntat la nimic si pur si simplu te-ai trezit cu o motocicleta de cateva mii de euro si pe deasupra fitele din cap sunt cat carul .... !!!!

E corect ceea ce spui, eu as adauga ca EDUCATIA ar trebui sa se extinda si asupra acelor parinti INCONSTIETI care isi cadorisesc odraslele cu acele motoare ce nu sunt de nasul lor. Pai ce sa spunem de cei de pana la 25 de ani daca un parinte care e in jur de 50 de ani face cadou o "racheta" lui fiu'so care nu s-a urcat in viata lui pe ceva cu 2 roti si motor ?!?!?!

Din nou nu vreau sa fiu sarcastic, dar prin asemenea fapte exista "asasini ai propriilor copii". :moto:

Asa cum spui, ce va mai fi, vom vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sa aud ca avem printre noi oameni cu experienta indelungata :moto:

 

poate cei cu aceasta experienta ii pot oprii ce viteji de pe motoare,

anumiti motociclisti nu primesc sfaturi de la cei care au motoare mai mici decat ale lor, considera cu cat capacitatea cilindrica la moatoare creste asa creste si coeficientul de intelinta, asa considera uni motociclisti de pe acest forum, nu vreau sa dau nume, dar vreau sa va atentionez ca este invers

 

alti se chinuie sa faca campie antiaccidente, impart fluturasi sau pun benere, iar la 100 de metri alti se dau in spectacol, :rock: , pacat de munca depusa

 

la profilul pe care incercati sal faceti, trebuie adaugat urmatoarele:

-pt ei nu exista codul rutier !!! ei au propriu cod rutier, iar daca cineva le atrage atentia asupra nerespectari acestuia, il ameninta sil invita sai arate cum se merge cu adevarat pe motoare, cascadori si viteze mari in mijlocul intersectiei

- sunt foarte caposi, o tin tot pe a lor desi este gresita

- nu primesc sfaturi de la oameni care nu stiu sa se dea intro roata sau merg cu 200, care poarta costum integral (desi acesta nu mai este valabil la o viteza mare )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as fi vrut sa incep prin a posta la rubrica "Accidente " dar consider ca este una dintre dintre cele mai importante de pe forum. Sunt tot un "tataica " cu boala de motoare ,tavalit pe asfalt de vre-o 3 ori bine de tot . De fiecare data VITEZA.De fiecare data LIPSA TIMPULUI DE REACTIE .Si daca tot suntem la creionarea unui profil de " victima" hai sa incercam :

 

18-25 ani , vechime condus 1-2 ani , motocicleta vitezana orice capacitate," impresar " , fitos , neatent , capacitate slaba de anticipare a evenimentelor , necunoasterea "fierului" de sub el ,neechipat corespunzator si nu in ultimul rand ghinionist.

 

Asta e ce-mi vine in minte acum. Mentionez ca eu sunt ala de acum vreo 25 ani. Daca se mai recunosc printre voi astfel de personaje , e bine sa reflectati putin . Astept suturile......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E corect ceea ce spui, eu as adauga ca EDUCATIA ar trebui sa se extinda si asupra acelor parinti INCONSTIETI care isi cadorisesc odraslele cu acele motoare ce nu sunt de nasul lor.

precizasem:

Singura lor sansa este EDUCATIA. A lor si a parintilor lor fiindca as vrea sa vad cati tineri sub 25 de ani isi pot permite un SS din propriul venit.

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit de multe ori pe forumul asta replici de genul " nu va mai dat atata cu parerea daca nu stit cum e ".

Am zis: "OK, a trecut ceva timp, hai sa vad .. iarasi, cum e". Dau de o portiune de drum proaspat asfaltat, linie dreapta lunga, neaglomerat, undeva pe langa Hateg si ii dau in gusa. Nu spun la cat am ajuns, mai mult decat unii, mai putin decat altii. Oricum, destul cat "sa-mi dau drumul" la adrenalina. Apare in fata unul cu masina, am incetinit, am intrat in normal si in prima parcare m-am oprit.

O sa incerc sa raman cat de obiectiv e posibil, dar asta nu inseamna ca intentionez in vreun fel sa incurajez asemenea practici.

Ma simteam bine, chiar foarte bine, dupa doza de adrenalina. E clar, e ca un fel de drog, simti ca mai vrei. Undeva exista un impuls sa ma urc din nou pe motor si sa mai trag o tura, in sens invers. Chiar ma tenta sa ii dau cu ceva peste, fiindac "javra" de sub mine mai avea resuese. Eram intre inger si drac, asta e realitatea !!!

Ai nevoie de un efort de vointa pentru a constientiza, in acele momente la ce te expui si mai ales la a-ti regasi controlul. Spun asta nu fiindca vreau sa ii inteleg pe "vitezomaniaci" ci doar fiindca, asa cum am spus, incerc sa raman echidistant.

La intoarcere am venit cu nici jumatate din viteza cu care ma dusesem. Am admirat peisajul, zona, locurile, de altfel atat de cunoscute. Chiar puteam observa ceea ce era in jurul meu si ceea ce vedeam era minunat. La dus n-am vazut altceva decat banda de asfalt si vitezometrul. Oare poate fi si asta un argumet pentru a o lasa mai incet ?!?!? Poate, pentru unii.

Viata e frumoasa. Si doar pentru atat merita sa incercam sa ne controlam impulsurile, sa ramanem rationali si astfel sa ne protejam pe noi, pe altii din trafic si nu in ultimul rand, indirect, pe cei dragi de acasa. :baldy:

 

Asfalt uscat !!!!

 

strumfulica, asa e, am repetat ceea ce spuneai si tu. Esti propritar de idee, sper sa nu ma acuzi de plagiat !! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit de multe ori pe forumul asta replici de genul " nu va mai dat atata cu parerea daca nu stit cum e ".

Am zis: "OK, a trecut ceva timp, hai sa vad .. iarasi, cum e". Dau de o portiune de drum proaspat asfaltat, linie dreapta lunga, neaglomerat, undeva pe langa Hateg si ii dau in gusa. Nu spun la cat am ajuns, mai mult decat unii, mai putin decat altii. Oricum, destul cat "sa-mi dau drumul" la adrenalina. Apare in fata unul cu masina, am incetinit, am intrat in normal si in prima parcare m-am oprit.

O sa incerc sa raman cat de obiectiv e posibil, dar asta nu inseamna ca intentionez in vreun fel sa incurajez asemenea practici.

Ma simteam bine, chiar foarte bine, dupa doza de adrenalina. E clar, e ca un fel de drog, simti ca mai vrei. Undeva exista un impuls sa ma urc din nou pe motor si sa mai trag o tura, in sens invers. Chiar ma tenta sa ii dau cu ceva peste, fiindac "javra" de sub mine mai avea resuese. Eram intre inger si drac, asta e realitatea !!!

Ai nevoie de un efort de vointa pentru a constientiza, in acele momente la ce te expui si mai ales la a-ti regasi controlul. Spun asta nu fiindca vreau sa ii inteleg pe "vitezomaniaci" ci doar fiindca, asa cum am spus, incerc sa raman echidistant.

La intoarcere am venit cu nici jumatate din viteza cu care ma dusesem. Am admirat peisajul, zona, locurile, de altfel atat de cunoscute. Chiar puteam observa ceea ce era in jurul meu si ceea ce vedeam era minunat. La dus n-am vazut altceva decat banda de asfalt si vitezometrul. Oare poate fi si asta un argumet pentru a o lasa mai incet ?!?!? Poate, pentru unii.

Viata e frumoasa. Si doar pentru atat merita sa incercam sa ne controlam impulsurile, sa ramanem rationali si astfel sa ne protejam pe noi, pe altii din trafic si nu in ultimul rand, indirect, pe cei dragi de acasa. :baldy:

 

Asfalt uscat !!!!

 

strumfulica, asa e, am repetat ceea ce spuneai si tu. Esti propritar de idee, sper sa nu ma acuzi de plagiat !! :bounce:

 

In sfarsit cineva care posteaza rar si bine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...