Sari la conținut

Motor Izh Planeta-5


Vizitator DARK-RIDER-82
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

salut! am o rugaminte catre toti posesorii de IZH Planeta-5 : daca a-ti avut IZH planeta-5 sau detineti acum una, ce probleme a-ti avut? cam care ar fi limitele motorului(nu si a motocicletei :bounce: ) aadica , cum se comporta in trafic , care este viteza maxima , viteza de coraziera , prin oras etc... cat v-a consumat in diferite regimuri de mers , mai tot ce stiti despre motorul asta! va intreb deoarece m-a rugat un amic sa-i caut un motor de IZH planeta-5 , si l-am sunat pe Gaspar in 2 minute :baldy: (ca de obicei :lol: ) si am gasit motor complet de vanzare la el , numai ca pretul era cam cat e un ij la mana a doua.... aadica 600 de dolari! acuma , sa fiu sincer mie nu mi s-a parut scump... avand in vedere ca dai banii pe UN MOTOR COMPLET GATA DE MONTAT PE MOTOCICLETA , SI CU GARANTIE... DECI: inainte sa-l pun pe drumuri pe amicul meu , am zis sa cer parerea si VOUA , CEI CARE A-TI AVUT IZH planeta-5 , si a-ti facut mai multi km decat amicul meu!

VA ASTEPT CU RASPUNSURI , SI INFORMATII! BAFTA! :lol:

Gabriel :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:wave: bai da' nimic?! nimeni nu stie nimic de planeta 5? haide-ti va rog ca nu stiu nici cum arata un ambielaj de IZH(am inteles ca este foaaarte mare...oare de-asta vibreaza rau daca il turezi prea tare?) orice parere este binevenita!

CIAO! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

22 cp teoretic, practic mai mult de 18 nu cred sa aiba, 346.6 cmc, 28.4 mn cuplu (cica), 120 kmh vit max. (pe ceasu' lor poate) :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

hmm , AUZI ZIDULE , DA' OARE NU MERGE PUS ARBORE DE ECHILIBRARE? ar fi atat de greu de facut modificarea asta? DOAR INTREB sa nu ma luati pe sus... pt. ca si KTM are problema asta a vibratiilor , si au rezolvat-o la noul 690 (654 cmc mai exact :wave: ) si asa este ENORM ambielajul(din auzite , repet, nu am vazut niciodata un ambielaj de PLANETA-5 )

oare IZH planeta-sport enduro are arbore de echilibrare? ca la 10,3 compresie si 75mm cursa ar trebui... ca altfel nu vad cum ar putea sa ajunga la 140km/h... si asta chiar ajunge la atat.... pe experimentate si din auzite... la drum intins poti merge cu 120km/h (daca ai pus ulei bun de 2 Timpi :lol: ) pacat ca nu s-au gandit rusii astia sa-i "arunce "si un arbore de echilibrare in motorul planetei 5

BAFTA! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm , AUZI ZIDULE , DA' OARE NU MERGE PUS ARBORE DE ECHILIBRARE? ar fi atat de greu de facut modificarea asta? DOAR INTREB sa nu ma luati pe sus... pt. ca si KTM are problema asta a vibratiilor , si au rezolvat-o la noul 690 (654 cmc mai exact :wave: ) si asa este ENORM ambielajul(din auzite , repet, nu am vazut niciodata un ambielaj de PLANETA-5 )

oare IZH planeta-sport enduro are arbore de echilibrare? ca la 10,3 compresie si 75mm cursa ar trebui... ca altfel nu vad cum ar putea sa ajunga la 140km/h... si asta chiar ajunge la atat.... pe experimentate si din auzite... la drum intins poti merge cu 120km/h (daca ai pus ulei bun de 2 Timpi :agree: ) pacat ca nu s-au gandit rusii astia sa-i "arunce "si un arbore de echilibrare in motorul planetei 5

BAFTA! :cheers:

nu e facuta pt confort- e facuta sa fie simpla si robusta, sa poti rezolva orice necaz cu minim de scule si piese.

 

cu mana ta nu o sa poti aduga nici un arbore - nici planeta sport nu are. Ktm de competitie nici acu nu are, ala de care zici tu e pt utilizatorii de duminica (masinariile de performanta nu sunt nici prietenoase, nici confortabile, un arbore din asta suge energie - putina dar care la concurs conteaza)

 

Planeta sport are alte performante pt ca e motor reproiectat si are mai multa putere .

ijul meu din '61 poate sa mearga cu pasager si bagaje la 90 - 100 fara probleme(A2 cap - coada, etc). il tii in 90 = faci toata tara cu el.

 

 

Vibratiile nu sunt un lucru asa rau. Exista o turatie magica, cam pe la 90 (cel putin la ij 56) la care intra in rezonanta doar locul din spate :lol: . Ia o prietena cu tine si mergi 100km - intreaba dupa aia :lol: . Daca rzultatul nu e satisfacator - da-i nr meu, ca iju pleaca oricand ii gadil pedala si bmwu' poate sa stea 1 zi in parcare pt o cauza nobila :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:lol: stiam eu ca IZH PLANETA-5 DE LUXE EDITION trebuia sa-mi iau ... de cand am tras o tura cu unul , la el mi-a stat gandul...frana fatza pe disc chiar mi-a placut:) chiar daca acum am dublu disc la Dnepr :lol: da' m-au "convertit" amicii la 4 timpi.... :wave: ca cica 2 timpi e putin fiabil ... tre sa stai cu uleiul dupa tine etc...etc... DA' TOT 2 TIMPI as vrea... e simplu , hai ca nu e la fel de vitezist , da' cui treuie?! 90km/h e OK din aproape toate punctele de vedere! mercy de raspuns! :cheers:

ciao! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: stiam eu ca IZH PLANETA-5 DE LUXE EDITION trebuia sa-mi iau ... de cand am tras o tura cu unul , la el mi-a stat gandul...frana fatza pe disc chiar mi-a placut:) chiar daca acum am dublu disc la Dnepr :lol: da' m-au "convertit" amicii la 4 timpi.... :wave: ca cica 2 timpi e putin fiabil ... tre sa stai cu uleiul dupa tine etc...etc... DA' TOT 2 TIMPI as vrea... e simplu , hai ca nu e la fel de vitezist , da' cui treuie?! 90km/h e OK din aproape toate punctele de vedere! mercy de raspuns! :cheers:

ciao! :lol:

cu uleiul dupa tine stai si la nipra sia la alte moto in 4 timpi(nu conteaza daca e comunista sau japo) - ba il pisa, ba il mananca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:lol: n-are cum... pai la motoru' asta Dnepr pe care il am , ti-o spun sincer , fara sa te mint, ca dupa 2500km , facuti , cat ulei am bagat , atat am scos... chiar nu m-am gandit o clipa sa completez uleiul... adica nici nu mi-a trecut prin cap sa iau uleiul in spinare dupa mine... si asa nu e prea mare rucsacul :lol: ma sperii cand zici ca si la japoneze stai cu uleiul dupa tine :wave:

 

numai cutia pisa la greu uleiul... si un pic cardanul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: n-are cum... pai la motoru' asta Dnepr pe care il am , ti-o spun sincer , fara sa te mint, ca dupa 2500km , facuti , cat ulei am bagat , atat am scos... chiar nu m-am gandit o clipa sa completez uleiul... adica nici nu mi-a trecut prin cap sa iau uleiul in spinare dupa mine... si asa nu e prea mare rucsacul :lol: ma sperii cand zici ca si la japoneze stai cu uleiul dupa tine :wave:

 

numai cutia pisa la greu uleiul... si un pic cardanul...

nu conteaza undde pisa - ideea e ca ai de completat. japo si si europene inclusiv bmw au consum normal pana la 1l/1000 - scrie in cartea lor. Unele chiar il mananca!!!! iju papa 1, 4 l ulei la 1000 km

deci.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
:wave: :lol: :lol: aaaaoooleu , nu-mi vine sa cred :lol: adica nipru e "bomboana" la capitolul intretinere?! nu-mi vine sa cred... acum sa fiu sincer nici nu am avut alt motor... da' daca iti iei bmw F-650 si consuma ulei.... eu ma dau pe motociclete cu HIDROGEN :agree: ca asa nu mai merge... :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...