Sari la conținut

Moto In Skiathos


Postări Recomandate

Salut,

 

O sa merg in insula Skiathos (Grecia) la inceputul lui septembrie. Ma gandeam sa inchiriez un motor pentru mobilitate si off road (acolo exista un singur drum asfaltat si multe forestiere, cu multe atractii - cica)

 

Variante motor: Yamaha TX125, Yamaha DT125, Yamaha XT600.

 

Eu sunt cam incepator (1.000 Km duminica prin Bucuresti pe un Pegaso 650 in 3 ani) si niciodata enduro/off road.

 

Eu ma gandisem la un TX (4 timpi si saua mai joasa; DT-ul e in 2 timpi si m-au speriat altii ca sunt "rele rau astea" daca nu te pricepi; XT prea puternic, inalt si scump).

 

Si acuma, dupa multa prezentare, intrebarile:

- A fost cineva pe acolo? Sunt nasoale drumurile off road?

- E periculos pe drumurile de acolo? Am citit pe diverse site-uri din strainatate ca moto e cam periculos prin insulele grecesti (multi morti si raniti grav). Acu' eu am fost anul trecut in Paralia si erau multi cu scootere, posesori doar de B si fara casca. Asta poate sa explice pericolul... Eu unul mi-am luat scooter si nu mi s-a parut deloc periculos.

 

 

Multumesc mult pentru orice sfat/parere/informatie!

 

P.S. Mentionez ca sunt foarte prudent :bounce:

Editat de xvlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe insula Skiathos cam acuma 2 saptamani dar a fost o excursie optionala si nu am stat decat 2 ore timp in care nu am apucat sa vad bine locurile (oricum e una dintre cele mai frumoase insule din Europa)

Am stat in Paralia eu 10 zile si evident mi-am inchiriat si eu ceva (as fi vrut o motocicleta Yamaha Xt125 x care era in jur de 50 euro o zi, dar desteptu de mine si-a uitat permisul acasa) asa ca a trebuit sa ma multumesc cu un scuter Gilera Runner, dragutzel dar mai mult de 80 nu lua :lol: a costat 15 euro 4 ore.

In rest foarte multe motoare cat nu am vazut in viata mea, cel putin in Atena :bounce:

Pun cateva poze cu Skiathos (mai mult plaja)

 

Later Edit: Nu is cele mai bune poze dar au fost facute cu un telefon.

Vacanta placuta :baldy:

 

Later Edit: Nu is cele mai bune poze dar au fost facute cu un telefon.

Vacanta placuta :lol:

post-8859-1183735361_thumb.jpg

post-8859-1183735394_thumb.jpg

post-8859-1183735420_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am inchiriat moto in Skiathos.

 

Unde am reusit performanta sa si cad, cu tot cu sotie... :wave:

 

Problema in toate insulele grecesti este ca asfaltul este vechi, uzat, dur (cu multa piatra) ca sa nu se topeasca de la caldura, si plin de diverse pete de ulei. Prin urmare devine foarte alunecos. Am cazut la doar vreo 30 la ora :lol: intr-o curba, fara sa fiu jenat de nimeni. Pur si simplu mi-a plecat motoreta de sub mine, a derapat spatele si am facut un low-side usor. Cand m-am uitat, asfaltul era lucios ca gheata. Iar cauciucurile uzate si coapte.

 

Eram pe un XT de vreo 400 daca imi aduc bine aminte.

 

Ca motor nu prea conteaza ce inchiriezi. Oricum selectia nu e prea mare si nici starea lor nu e prea grozava. Asfaltul e cum ti-am zis, deci tre' sa mergi incetinel si cu mare atentie.

 

Despre off-road, ce sa-ti zic ? M-am jucat in multe insule grecesti, insa de enduro adevarat nu prea poate fi vorba. In primul rand e prea cald. In al doilea rand e cam peste mana sa-ti cari echipamentul (cizme, casca, armura, genunchiere, tzoale, etc.) pana acolo. Iar enduro in maieu, pantaloni scurti si slapi nu fac nici daca ma impusti. In al treilea rand drumurile lor de tara sunt usoare iar daca iesi de pe ele, s-ar putea sa te rada taranul grec cu coasa, ca probabil te-ai urcat pe proprietatea omului. Skiathos e o insula destul de populata...

 

Din experienta proprie ti-as recomanda mai degraba un scuter. Pe asfalt e mai stabil si mai manevrabil, iar la cat de usoare sunt drumurile lor de tara, poti sa inri cu scuterul linistit.

La noi in gashca am fost eu cu XT-ul, unu cu Varadero si doi cu scutere. Am mers peste tot impreuna bine-mersi. Vezi pozele de mai jos.

 

In Skiathos au un loc, se numeste Kastro, care merita vizitat. Ajungi acolo cu orice fel de moto.

 

Ce ar mia fi de spus - la inchiriere o sa-ti cerara o garantie - franshiza asigurarii. La cea mai mica cazatura - zgarietura, ti-o salta. Baietii fac un business din cazaturile clientilor. :lol:

 

Dar in Skiathos mai sunt si alte lucruri mishto de facut - vezi ultima poza!

post-2066-1183815555_thumb.jpg

post-2066-1183815748_thumb.jpg

post-2066-1183816230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult pentru raspunsuri!

 

Si eu care ma gandeam sa-mi car genunchiere, cotiere si spate... :lol: Niste prieteni mi-au spus ca drumurile sunt pentru jeep, ca masina personala ar trebui "fortata un pic pe acolo".

 

P.S. De ce consideri ca scooterul e mai stabil? Dupa cum am mai spus, eu n-am prea multa experienta (1.000 Km), dar anul trecut in Paralia scooterul mi s-a parut mai periculos decat un motor (lipsa ambreiaj, frana fata :wave: , plus ca la 40 la ora orice groapa te poate arunca cu nasul in asfalt).

 

 

Mersi inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste prieteni mi-au spus ca drumurile sunt pentru jeep, ca masina personala ar trebui "fortata un pic pe acolo".

P.S. De ce consideri ca scooterul e mai stabil? Dupa cum am mai spus, eu n-am prea multa experienta (1.000 Km), dar anul trecut in Paralia scooterul mi s-a parut mai periculos decat un motor (lipsa ambreiaj, frana fata :lol: , plus ca la 40 la ora orice groapa te poate arunca cu nasul in asfalt).

 

Sunt drumuri de tara, neasfaltate, ca si pe la noi. Dacia merge brici :cheers: Si orice moto (chiar si o vitezana)merge mult mai usor pe drum prost decat o masina. Am vazut vitezane la Babele ! :wave:

 

Scuterul e mai stabil in primul rand pt ca are centrul de greutate mai jos. Lipsa ambreiaj n-are nici o treaba. Frane sunt doua: si fata si spate, cate una la fiecare mana. Treaba cu groapa: intr-adevar roata mica pe fata il face mai vulnerabil, dar mergi si tu mai cu atentie si e OK.

 

In fond si la urma urmei, te dai prin insule grecesti ca sa vezi locuri frumoase si nu pentru viteza, nu-i asa ? :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa ambreiaj n-are nici o treaba. Frane sunt doua: si fata si spate, cate una la fiecare mana. Treaba cu groapa: intr-adevar roata mica pe fata il face mai vulnerabil, dar mergi si tu mai cu atentie si e OK.

 

Lipsa ambreiaj: mi-am dat seama dupa ce am postat ca, de fapt, m-am invatat relativ usor fara el. La inceput mi s-a parut un pic ciudat pentru ca exista o mica intarziere intre actionarea acceleratiei si plecarea efectiva. Mi-a ramas prima impresie, dar, de fapt, m-am invatat repede.

 

Frana: asta e fost ceva mai naspa. Cei de la inchirieri mi-au spus sa nu folosesc fata pt ca te dai peste cap. Ceea ce inseamna ca frana nici nu e teribil de eficienta si mai folosesti si "cealalta maneta", adica cea stanga. Intr-un final, mi-am luat inima in dinti si le-am folosit pe ambele (spate pana cand se inclina in fata si apoi progresiv fata).

 

 

In fond si la urma urmei, te dai prin insule grecesti ca sa vezi locuri frumoase si nu pentru viteza, nu-i asa ? :lol: :lol:

 

Corect!!!

 

Numai sa nu megi cu mai putin decat ceilalti (ceea ce mie mi se mai intampla), ca aunci devine un pic periculos :wave:

 

 

Mersi inca odata pentru reply!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...