Sari la conținut

Toba Ktm Lc4 '98


Postări Recomandate

Salutare.De cand am achizitionat jucaria ma tot gandesc sa il fac mai "fioros".Acum m-am hotarat!

Deci datele problemei sunt urmatoarele:

-KTM LC4 '98

-toba originala (foarte silentioasa)

 

De unde ar fi mai bine sa o tai?Si cam ce ar trebui sa scot din ea?Nici sa nu exagerez :rusinica:.

Intreb asta pentru ca e un pic mai ciudata toba finala.

Atasez si cate poze:post-4575-1184321073_thumb.jpgpost-4575-1184321088_thumb.jpgpost-4575-1184321106_thumb.jpg

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

In primul rand toba pare sa nu fie cea originala de fabrica.

La LC4 (inafara de modelul 620 SC) teava de esapament are un "reductor de zgomot" (nu stiu cum e pe romana) fix in spatele aparatorii de noroi undeva pe sub cutia de la filtru de aer si suspensia spate, e o cutie de tabla. O poti inlocui cu o teava goala de aceasi lungime.

Daca dupa aceasta operatie daca inca vrei decibeli in plus iti recomand sa desfaci cu grija capatul de la toba, mi se pare ca are in el un tub care atenueaza zgomotul, cel ma bine e daca faci rost de manualul de la toba care e pe motor

 

Alte modificari mai mioritice cu gust de zacusca nu iti recomand pentru ca dai peste cap echilibrul dintre admisia de gaze si evacuare, teoria e simpla, cat amestec si cu cepresiune intra atat si iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, merci mult pentru raspuns.

 

Toba eu zic ca e originala, nu vad dc ar fi schimbat-o cu una ca asta :rusinica:. Cu toate ca am vazut surdina (reductor de zgomot sau cum s-o numi) nu mi-a trecut prin cap ca as putea sa o scot pe aia.

 

Merci mult pentru sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

In primul rand toba pare sa nu fie cea originala de fabrica.

 

Alte modificari mai mioritice cu gust de zacusca nu iti recomand pentru ca dai peste cap echilibrul dintre admisia de gaze si evacuare, teoria e simpla, cat amestec si cu cepresiune intra atat si iese.

 

 

 

in primul rand toba este cea originala, este o toba de fabrica.

in al doilea rand poti sa faci ceva chiar fain din ea, dar iti trebuie multa atentie si ceva pricepere. Eu acum 10 min am terminat de facut o toba de lc4, dar ceva mai nou si are alt "format". In cazul tau lucrurile stau un pic mai .. .. eu am reusit sa modific asa forma de toba in felul urmator (nu zic ca e cel mai usor/bine asa, dar asa am facut eu): am taiat toba in doua exact in dreptul colierului de prindere, am scos toate sitele din inauntru , placat pe interior cu o plasa fina de sarma cusuta (se gaseste in mag. de materiale constructii) iar la ext. acesteia vata minerala. legata cu o sarmutza subtire (fonoabsorbant, poti folosi si altceva, de ex. acum am folosit sfoara de azbest, da parca nu are acelasi efect). ah, inca ceva, trebuie decupata "putza" finala si ramane doar ornamentul (dar cu atentie,ca ornamentul este cositorit, sau in fine lipit termic cumva)

dupa aste se sudeaza cele doua jumatati una de cealalta si totul e ok!

operatia dureaza ceva timp(1 dupa-amiaza) si necesita ceva rabdare..... si tre sa ai cu ce sa sudezi inox. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modificarea tobei dupa descrierile de sus este fix zacusca cu iz de miorita,

iti recomand sa scoti prima data surdina si apoi sa vezi daca mai vrei decibeli in plus

 

daca ai cunostinte prin strainatate poate te pot ajuta cu o achizitie de pe ebay:

 

http://cgi.ebay.de/KTM-620-LC4-Sportauspuf...1QQcmdZViewItem

 

cu 60 euro - adica 180 lei (adica un plin si un pic la o dacie) te faci cu o toba care urla.

 

 

PS:

dupa iesirea de sambata stau si ma intreb, pentru ce este nevoie de decibeli in plus la un motor cu care te dai prin munti??? pe cine impresioneaza? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:

dupa iesirea de sambata stau si ma intreb, pentru ce este nevoie de decibeli in plus la un motor cu care te dai prin munti??? pe cine impresioneaza? :rusinica:

 

Eu merg 85% prin oras cu ea. Si ideea mea nu e sa ingrozeasca participantii la trafic ci sa se auda cat de cat. Sti si tu cat de linistit si plictisitor e zgomotul facut de lc4 cu toate surdinele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...