Sari la conținut

Lacul Vidra, Obarsia Lotrului


Postări Recomandate

Foarte frumos.... Dar totodata s-au cam ruinat visele mele de a merge prin partea aia :cheers: Clar n-am cum sa intru cu mobra mea pe drumurile de acolo... Felicitari!!! Un peisaj superb :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati trecut cumva Parangul prin Pasul Urdele ...pana ati ajuns in Ranca ?

 

sunt din zona si peisajele imi sunt cunoscute....totodata...pe cat e de minunata privelistea...pe atat de greu este drumul...ca sa nu spun periculos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati trecut cumva Parangul prin Pasul Urdele ...pana ati ajuns in Ranca ?

 

sunt din zona si peisajele imi sunt cunoscute....totodata...pe cat e de minunata privelistea...pe atat de greu este drumul...ca sa nu spun periculos

Asta a fost traseul. Pasul Urdele-Ranca-Novaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb. Felicitari

Cred ca o sa imi schimb mobra

Eu tocmai de asta am renuntat la chooper. Vroiam sa vad si altfel de drumuri si locuri in care cu Viroaga nu aveam nici o sansa sa ajung.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbe pozele si peisajele...uitandu-ma la poze m-am pierdut cu gandul intr-o tara straina...avem o tzara superba,numai trebuie rabdare si bani ca sa o descoperi...bafta in continuare si felicitati pt poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte fain!! E clar, mergem cu masina si tot mergem acolo!

E vreo pensiune prin zona aia, un loc decent unde se poate innopta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte fain!! E clar, mergem cu masina si tot mergem acolo!

E vreo pensiune prin zona aia, un loc decent unde se poate innopta?

Inainte de Obarsia Lotrului, venind dinspre L. Vidra este o pensiune care am uitat cum ii zice dar arata misto. La Obarsie este cabana si au si casute de lemn. De pe net stiu ca la Obarsie cazarea este 20 lei de pers. in cabana si 12,5 lei de pers la casute. Daca mergeti in weekend sa stiti ca este full peste tot asa ca ar trebui sunat inainte si facut rezervare. Telefonul il afli de pe alpinet. Noi nu am gasit nici un loc si am luat-o spre Petrosani si din fericire pe la jumatea drumului am gasit o cabana ,Groapa Seaca, care este ok (asta daca nu dai peste neamuri proaste de weekend asa cum am patit noi) si costa 30 lei de pers. Am inteles ca mai gasesti cazare la Lacul Vidra dar despre asta nu stiu nimic. Trebe studiat pe net.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Vreau si eu sa urc pe Transalpina sambata.

Plec de vineri seara - dorm la Sibiu, la motoparty, apoi sambata pe valea oltului - Brezoi - lacul Vidra.

Poti sa-mi spui te rog detalii despre unde trebuie sa fac stanga pentru Pasul Urdele ? E semnalizat ok drumul asta ? Si apoi, cam cati kilometri sunt si cum se prezinta drumul, are si asfalt, cat e de accidentat.... Merge facut (chiar daca cu viteza mai mica) cu sport-touring (xj600 mai precis) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte fain!! E clar, mergem cu masina si tot mergem acolo!

E vreo pensiune prin zona aia, un loc decent unde se poate innopta?

Si apropo de masina, luati-va un jeep capabil!

 

Salutare. Vreau si eu sa urc pe Transalpina sambata.

Plec de vineri seara - dorm la Sibiu, la motoparty, apoi sambata pe valea oltului - Brezoi - lacul Vidra.

Poti sa-mi spui te rog detalii despre unde trebuie sa fac stanga pentru Pasul Urdele ? E semnalizat ok drumul asta ? Si apoi, cam cati kilometri sunt si cum se prezinta drumul, are si asfalt, cat e de accidentat.... Merge facut (chiar daca cu viteza mai mica) cu sport-touring (xj600 mai precis) ?

Dupa Obarsia Lotrului o iei spre Petrosani. Drumul il nimeresti f. usor pt. ca pe stanga unde incepe este un mare semn cu interzis circulatiei.Pe drum nu exista afalt deloc doar pietroaie si drum forestier. De acolo pana la Ranca sunt vreo 35 km. Drumul are pasaje nasolae cu bolovani destul de mari si iti trebe garda mare la motoreta. Dar cu atentie cred ca poti trece. O sa-ti solicite mult amortizoarele si motorul, adica se merge mult in viteza 1-a deci vezi cum stai cu racirea motorului mai ales pe caldurile astea.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul atinge cota maxima la tunel, adica 2000 de metri. Asa se numeau inainte cabanele alea din partea argesului - Cota 2000. Pasul Urdele de la Transalpina este insa la 2200 de metri, deci e clar mai inalt.

Deci sa inteleg ca zona accidentata are 35 de km ? Ma gandesc ca la o medie de 10km/h rezulta totusi un traseu de 3-4 ore, cu pauze de racit motorul cu tot.

 

Eh.... pana nu incerc, nu ma lamuresc :) , dar macar sa stiu sa-mi asigur rezerva de timp suficienta, adica sa plec pe la un 7 dimineata din Sibiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul atinge cota maxima la tunel, adica 2000 de metri. Asa se numeau inainte cabanele alea din partea argesului - Cota 2000. Pasul Urdele de la Transalpina este insa la 2200 de metri, deci e clar mai inalt.

Deci sa inteleg ca zona accidentata are 35 de km ? Ma gandesc ca la o medie de 10km/h rezulta totusi un traseu de 3-4 ore, cu pauze de racit motorul cu tot.

 

Eh.... pana nu incerc, nu ma lamuresc :cheers: , dar macar sa stiu sa-mi asigur rezerva de timp suficienta, adica sa plec pe la un 7 dimineata din Sibiu.

Transalpina e cel mai inalt drum de la noi. A fost facut ca drum strategic in vremea lui Carol al II-lea si a fost deschis in 1935.

Tot drumul este forestier si pe masura ce urci bolovanii devin tot mai pronuntati cu portiuni destul de naspa. Tre s-o iei catinel si merge. Totusi daca ploua inainte sau te prinde ploaia pe acolo totul se schimba adica devine dificil rau poate chiar periculos. Neaparat sa mai mergi cu inca un motor. Daca Doamne fereste se intampla ceva nu prea ai cui sa-i ceri ajutor. Nici semnal nu este decat sus in creasta.

Bafta si vreme buna!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...