Sari la conținut

Probleme Cu Actele La Un Etz-250


lwiq
 Share

Postări Recomandate

de ce postez aici? pentru ca nimeni nu a raspuns la topicul legat de acte. de ce astept mai multe aici? pentru ca sunt printre a-i mei...

problema: am luat un etz-250 (am fost la o firma, am incheiat act de vanzare cumparare, dupa care tipu mi-a dat toate actele motorului, spunand la firma sa o radieze). firma mi-a dat un certificat de radiere, nu mi-a retinut nr. de pe moto. am certificatul motorului, verificarea pana in 2008, asigurare. problema ca tipu de la care am luat motorul nu prea e interesat sa ii faca radierea (nu stiu dak firma a facut-o, dar am inteles ca se face personal - adik la politie si primarie). in prezent, adik dupa 30 de zile de la achizitie, nu stiu ce sa fac: am fost la o firma care a zis ca nu e nici o problema, ca pot circula, de la un politist am aflat canu pot circula decat 30 de zile dupa care nu mai poate fi inmatriculat).

deci?????

 

pls raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat nu a fost radiata de la politie si de la primarie poti sa circuli cu actele fostului proprietar.Ce spunea nenea garcea e valabil doar daca moto e radiata.In cazul ala esti obligat sa o inmatriculezi.

daca omul vrea sa plateasca impozitul la moto sa-i fie de bine.Altii se dau de ceasul mortii sa afle unde le-a ajuns masina(vanduta fara acte din om in om) ca sa o radieze si sa scape de taxe si altii refuza sa le radieze...

N-ai pomenit nimic de cartea de identititate.E naspa daca nu o ai pt ca fara ea nu poti sa faci itp-ul.Daca nu o ai atunci e gresala ta pt ca o motocicleta sau masina se cumpara cu toate actele(adica certificat si carte) chiar daca nu se face schimbarea de proprietar in acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat nu a fost radiata de la politie si de la primarie poti sa circuli cu actele fostului proprietar.Ce spunea nenea garcea e valabil doar daca moto e radiata.In cazul ala esti obligat sa o inmatriculezi.

daca omul vrea sa plateasca impozitul la moto sa-i fie de bine.Altii se dau de ceasul mortii sa afle unde le-a ajuns masina(vanduta fara acte din om in om) ca sa o radieze si sa scape de taxe si altii refuza sa le radieze...

N-ai pomenit nimic de cartea de identititate.E naspa daca nu o ai pt ca fara ea nu poti sa faci itp-ul.Daca nu o ai atunci e gresala ta pt ca o motocicleta sau masina se cumpara cu toate actele(adica certificat si carte) chiar daca nu se face schimbarea de proprietar in acte.

 

am cartea de identitate a motorului, numa ca m-am dus la o firma sa o inmatriculez si mi-a ramas acolo (pana termin actele cica). dak asta nu da nici un semn de viata ma duc sa o iau. si dak a fost radiata (pentru inmatriculare am un certificat de inmatriculare pe care tre sa puna stampila primaria localitatii de unde am luat-o si un alt loc unde tre sa puna stampila primaria loc. in care ma aflu - in acel moment ma duc eu pentru a primi stampila aia?).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te-ai complicat cu firma pt inmatriculare? N-ai pe ce da banii?

Cartea teoretic trebuie la politie pt inmatriculare d-asta a zis ca ti-o da dupa ce totul e gata.

Sfatul meu e urmatorul.Daca ai toate actele si vanzatorul nu vrea sa faca actele atunci las-o asa.Scapi de-o cheltuiala de vreo minim doua milioane, de doua trei zile de alergatura si de o coada de la RAR.

Daca vanzatorul vroia atunci era alta chestie, dar daca nu vrea ura si la gara.N-ai de ce sa-ti faci griji ca nu e pe numele tau mai ales ca motocicletele nu le tii o viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in nici un caz nu ai auzit ca daka dupa 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare cumparare nu reusesti sa o inmatriculezi, nu mai poti sa o introduci in circulatie, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de la semnarea contractului de vanzare cumparare.Tb sa o inmatriculezi in maxim 30 de zile de la RADIERE.Se poate si dupa mai mult dar cica trebuie motivatie si la fisc cica te amendeaza(cat nu stiu dar oricum la tine nu este cazul).Daca vanzatorul nu a scos-o atunci nu-i nici o problema.

Pana la urma daca vrei peste un an sa zicem sa o treci pe numele tau, atunci rupi contractul de vanzare cumparare si mai faci unul cu data de atunci.

Lamurit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de la semnarea contractului de vanzare cumparare.Tb sa o inmatriculezi in maxim 30 de zile de la RADIERE.Se poate si dupa mai mult dar cica trebuie motivatie si la fisc cica te amendeaza(cat nu stiu dar oricum la tine nu este cazul).Daca vanzatorul nu a scos-o atunci nu-i nici o problema.

Pana la urma daca vrei peste un an sa zicem sa o treci pe numele tau, atunci rupi contractul de vanzare cumparare si mai faci unul cu data de atunci.

Lamurit?

 

hai sa iti spun faza: firma la care am incheiat contractul v-c (am sunat-o azi 25.07) cica ar fi radiat motorul. sun la firma care se ocupa de inmatriculare si zice ca tre sa imi puna primaria de la arad (domiciliul vanzatorului) o stampila, prin care sa reiese ca este tipu cu darile la zi. problema e ca vanzatorul nu prea mai e interesat sa umble. am trimis mail la primaria din arad, sa vad dak ma pot duce personal. in 28 se fac 30 de zile, iar amenda am inteles ca e de 50 ron. nu ar fi asta problema, dar nu o sa pot umbla cu el (in 26 imi vine motorul - ma refer la mecanismul motor) de la reparat. sper sa nu ma prinda careva. mai am numerele. k, asta e problema cu astia de la primarie. dak zic ca numai vanzatorul poate sa mearga dupa stampila aia, am pus-o. sa vezi ce o sa ma rog eu de ei. ciudat este ca nu mi-au fost retinute numerele. aaaaaaaaaa, cica nu se mai radiaza la politie, ci numai la primarie. stiai asta? mi-au zis-o astia de la prima firma.

 

multumesc pentru raspunsuri!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie nu o poti radia daca nu e pusa viza de la financiar.Daca ar fi fost radiata n-ai mai fi avut numerele si nici certificatul de inmatriculare.

Fugi la firma aia si recupereaza-ti cartea de identitate si spune-le din partea mea ca habar n-au despre ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie nu o poti radia daca nu e pusa viza de la financiar.Daca ar fi fost radiata n-ai mai fi avut numerele si nici certificatul de inmatriculare.

Fugi la firma aia si recupereaza-ti cartea de identitate si spune-le din partea mea ca habar n-au despre ce vorbesc.

 

nu stiu ce sa mai zic. nu stii cumva unde pot intreba dak motorul este sau nu radiat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o moto radiata ai doar cartea de identitate deoarece numerele si certificatul de inmatriculare se retin la politie in momentul radierii.

Du-te la biroul inmatriculari al politiei rutiere, spune-le exact cum sta treaba si vezi si ei ce zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o moto radiata ai doar cartea de identitate deoarece numerele si certificatul de inmatriculare se retin la politie in momentul radierii.

Du-te la biroul inmatriculari al politiei rutiere, spune-le exact cum sta treaba si vezi si ei ce zic.

 

le-am trimis un mail. dak nu raspund, ma duc pana la timisoara. sunt super prins in momentul de fata..... iar motorul nu e gata... m-a amanat DIN NOU tipul la care l-am dus. FAC CRIMAAAA!!! dak nu e gata la noul termen.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit si eu am luat o un mz etz si cel mi-a vandut moto nu avea actele pe numele lui dar ma aburit ca imi da nr de tel al propietarului si se rezolva.dar cand am sunat prop mi-a zis ca suna la politie ca i s-a furat moto.asa ca am scapat de ea la jumatate din pretul care am cumparat-o. Ai grija de la cine cumperi.parerea mea ca trebui sa vorbesti cu prop intai.numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit si eu am luat o un mz etz si cel mi-a vandut moto nu avea actele pe numele lui dar ma aburit ca imi da nr de tel al propietarului si se rezolva.dar cand am sunat prop mi-a zis ca suna la politie ca i s-a furat moto.asa ca am scapat de ea la jumatate din pretul care am cumparat-o. Ai grija de la cine cumperi.parerea mea ca trebui sa vorbesti cu prop intai.numai bine

 

nu m-ai inteles. contractul de vanzare-cumparare l-am incheiat cu proprietarul. problema e cu firma la care am incheiat contractul. trebuia sa si o radieze (am platit pentru asta), dar cica a radiat-o numai de la primarie, de la politie NU SE MAI RADIAZA (nu mai tre radiata de la politie - asa au zis ei). nu stii? eu am toate actele la motorul ala, mi le-a dat proprietaru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...