Sari la conținut

Planificare MegaMotoTurism in 2005 - Astazi pentru


Costi
 Share

Postări Recomandate

Am asteptat propuneri si optiuni pentru MegaMotoTurism, ideile celorlalti membri ai forumului, in calitate de viitori participanti la respectivele excursii fiind deosebit de binevenite.

 

Astazi despre MOTOTURISM DELTA

 

Varianta 1. GRATUIT

Excursie de 3 zile. Plecare vinerea, ora 8,00 cu sosire la Tulcea, la 300 Km, intre 12,00 si 13,00. Rulare la Nufarul, 13 Km, pe bratul Sf. Gheorghe, trecere cu bacul la Ilganii de Jos, 13,00 - 15,00.

Aici se afla o cabana si o incinta, 4000 mp, pentru uzul gratuit al motociclistilor, acordata pentru 2005 de Inventa ( se poate si campa).

Se pot face deplasari cu barca in zona.

A doua zi, sambata, deplasare cu moto pe drum pietruit la Partizani ( 8 Km ), situat pe bratul Sulina si mai departe pina la Maliuc. De la Maliuc cu barci cu rame sau motor pe canale. Se poate dormi in cort la Maliuc sau intoarcere la Ilgani. Duminica intoarcerea, trecind cu bacul, la Bucuresti.

 

Varianta 2. Cazare cu plata

Ca la Varianta 1. La Nufarul este motel cu 25 euro camera de doua locuri, cu parcare pazita ( frumos). La Maliuc este hotel cu 800.000 lei camera dubla ( cam urit).

 

Varianta 3. Inchiriere ambarcatiuni cu motor.

Pentru transportul pe apa se pot inchiria ambarcatiuni.

O barca cu motor pentru 6 - 8 pasageri ( veche) costa cca 100 euro / zi si merge cu 6 - 8 noduri.

Barcile rapide de 4 persoane sunt scumpe, cca 20 -30 euro / ora si merg cu 20 - 30 noduri.

 

Varianta 4. Excursia de 2 zile, simbata si duminica. Locatia gratuita.

 

Varianta 5. Excursie de 2 zile, locatia 1 noapte contra cost, eventual si ambarcatiune.

 

Varianta 6. Tip expeditie.

Cu barca rapida de la Tulcea ( avem parcare pazita) se merge pe Canalul Mila 35, Lac Nebunu, Sontea, Lac Fortuna, Mila 23 - cazare sau numai vizitare. Apoi Crisan Maliuc , Tulcea.

Traseul inseamna cam 5 ore barca rapida.

 

Varianta 7. Tip expeditie.

Tulcea, Maliuc, Crisan, Caraorman, Lacul Rosu si retur ( 6 ore )

 

Varianta 8. Tip expeditie

Tulcea, Sulina, Insula Sacalin si retur ( 6 ore ).

 

Varianta 9. Tip expeditie

Tulcea, Crisan, girla Perivolovca, Brat Sf. Gheorghe, Uzlina, Nufarul, Tulcea

 

 

GHID Delta : Costi ( pentru cine nu se descurca )

 

 

RUGAM PRECIZATI:

1. Daca sunteti interesat

2. Perioada cand v-ar conveni, intre 30 martie si 1 dec.

3. Varianta pentru care a-ti opta

4. Alte intrebari sau propuneri

 

 

Daca sunteti interesati va voi tine la curent cu pregatirile, datele si alte amanunte

privind acest tip de antrenament pentru MEGAMOTOTURISM.

 

Costi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atractiva propunere

 

+ai de unde alege in functie de buget si timp

+durata din mai>>>decembrie

 

Se poate organiza si individual sau numai in grup?

Nr minim de persoane pt grup?

 

Pentru inceput varinata 1 de 3 zile care se poate repeta ....cu alta varianta in functie de concediu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate efectua excursia in Delta cu orice nr. de participanti.

 

Pentru a folosi o barca este mai convenabil sa fie 2 - 3.

 

Senzatii de exceptie. Anul acesta am fost de peste 10 ori.

 

Daca nu se aranjeaza din timp, in plin sezon singura solutie este la cort.

 

Costi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo' de delta, bucata intre navodari si sf.greorghe e idilica. La fel si intre sf. Gheroghe si Sulina. Ambele pot fi strabatute moto, cate o trecere cu barca sau cu ponton gonflabil. Am mai facut asa ceva, nu-i mare tehnica. trebuie insa luata multa benzina, Sute de km de drum de nisip cer mult gaz. Satisfactie garantata. Cunosc bine zona, va pot sta la disp cu idei si informatii, ceva logistica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Baieti, am fost de doua ori in delta si a fost superb. Anul asta nu am reusit.

Desi nu am fost cu motorul, ci cu masina, mie mi-a placut si as dori oricand sa repet plimbarea in delta!

Am cateva nedumeriri:

1) Se accepta si pescari? Adica io sunt bolnav cu pescuitul, stiti voi, am microbul insange... si daca vad dunarea si nu pot sta cu batul in balta macar vre-o noapte simt ca innebunesc... se zice ca din om poti sa faci pescar, dar din pescar sa faci om- niciodata!

2) Stau in Arad. Distanta e o problema, adica am unde sa dorm in bucale, Ard- Bucuresti - 550 km, apoi Bucuresti -Tulcea -300 plus plimbarile, inmultit cu 2 (dus-intors) pai imi trebuie minim 5 zile, ca trebuie sa ma mai si odihnesc.

3) Eu am mai mers cu ETZ-ul de la Arad la Bucale de vre-o trei ori da asta se intampla cand eram si io mai tanar, (si motorul de altfel) adica cu vre-o 5 ani in urma... Imi trebuie cam 8 -9 ore pana la bucuresti cu ETZ-ul. Nu stiu daca o sa reziste motorul atata drum mers forjat... Apoi voi veniti cu enduro sau cu motoare mai "linistite"?

4) Cauciucurile... voi planuiti sa mergeti pe nisip si alea-alea pai io ce draccu sa fac ca am ciuperca si pe fata si pe spate... deci as dori sa stiu din timp cam cum trebuie sa ma pregatesc. Iar ca sa schimb cauciucurile doar pt o plimbare pe nisip... incepe sa fie cam scumpa disractia asta. Deci trebuie sa fiu echipat Off-road sau pot sa vin echipat de strada?

Am vorbit cu inca un prieten si in principiu, daca gasim raspuns la chestiile astea o sa ne luam 3 zile concediu + 2 zile de weekend si venim.

5) La anul o sa fiu cam aglomerat... planuesc sa ma si insor - in 4 iunie. Dar de venit in delta vin fara "remorca" oricum...

 

Sfaturi?

 

Gabii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planul de MotoTurismDelta se va definitiva in decembrie 2004 si comunica in ian. 2005, functie de propunerile baietilor privind perioadele si variantele agreate.

 

Cu sculele de pescuit se descurca fiecare. Lansetele mici au cca 60 cm. Pt. pasionati pot fi transportate pe motor.

 

Cind sunt numai 2 - 3 amatori ii pot lua in barca mea.

 

Asteptam opinii pentru definitivare plan.

 

Costi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan Popescu a scris:

 

"de stat in Buc, poti veni la mine peste noapte. Nu esti nici primul nici ultimul. esti binevenit"

 

Multumesc de oferta, problema nu era asta - ca io am unde sa stau in Bucuresti - frate-miu are apartament in colentina. De obicei stau la el cand merg prin bucuresti...

 

Problemele mele sunt mai mult in mintea mea... adica ETZ -ul nu merge chiar asa pe drumuri pe care mege sa zicem XL 600 ... Deci de-aia propun, daca se vor organiza mai multe excursii, sa fie asa sa zicem pe grade de dificultate diferite, caci cu ETZ-ul nu ma bag la un hard-enduro, daca vreau sa mai ajung cu el inapoi la arad... Iar pt cei cu motoare mia micute si mai de oras, cum e al meu, poate se organizeaza o excursie ceva mai pasnica... poate chiar una pt pescuit. Ma gandesc ca pe motor incape atat cortul cat si cateva bete de pescuti. Atata doar ca la ETZ viteza de croaziera e pe la 80 - 90 maxim.

 

Iar cu cauciucele- m-am convins, va trebui sa le schimb ca nu e de gluma. Cel putin cel de pe spate nu cred ca mai rezista mult nici pe drum normal sau mers batraneste cu 70 -80.

 

Era o idee, da oricum, pana la vara mai e mult timp!

Si acum mi-a trecut mie prin mintea mea bolnava - mai frate, daca ma insor, legea imi da 5 zile de concediu de odihna in plus - nu? Asa ca ma gandesc sa ma insor, dupa aia divortez si ma mai insor o data peste vre-o 2 luni si sigur o sa imi fac timp pt delta anul asta :cheers:

 

 

Costi, ai barca gonflabila sau "normala"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...