Sari la conținut

Lant Cu Siguranta La Aprilia ?


Postări Recomandate

Salutare tuturor motoristilor! Am si eu o intrebare.Am gasit la un magazin de specialitate motto lant cu o-ringuri dar...este cu siguranta..Avind in vedere ca Aprilia este o motocicleta de putere medie as vrea sa stiu si parerea altora despre montarea unui lant care are siguranta,avind in vedere ca fabricantul a montat unul fara siguranta.Nu este vb. de bani pt ca lantul este de fabricatie japoneza si se vinde fara setul de pinioane si costa cam 65 EU,iar un set complet pt Aprilia am vazut si la 80 EU.Este vb. de usurinta montarii si demontarii[a curatarii eventual] .Multumesc anticipat si in rest asfalt uscat!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape la toate motocicletele, mai putin la speeduri,se poate monta lant cu siguranta, Utilizarea lor, daca montarea zalei este facuta corect si siguranta montata cum trebuie , este absolut sigura. In privinta curatarii, aceasta se face cu lantul montat pe moitocicleta, cu ajutorul unui spray de curatat lantul sau cu o pensula cu gaz sau motorina. Montarea si demontarea lantului prevazut cu siguranta se face foarte usor se face cu ajutorul unei prese de lant(gasesti la Louis) , sau cu ajutorul unui dorn subtire si a doua ciocane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape la toate motocicletele, mai putin la speeduri,se poate monta lant cu siguranta, Utilizarea lor, daca montarea zalei este facuta corect si siguranta montata cum trebuie , este absolut sigura. In privinta curatarii, aceasta se face cu lantul montat pe moitocicleta, cu ajutorul unui spray de curatat lantul sau cu o pensula cu gaz sau motorina. Montarea si demontarea lantului prevazut cu siguranta se face foarte usor se face cu ajutorul unei prese de lant(gasesti la Louis) , sau cu ajutorul unui dorn subtire si a doua ciocane.

Perfecta dreptate.As adauga putzin silicon adeziv la siguranta pentru extra protectzie.Sensul sigurantei este important.Ulei de transmisie automatica merge brici(O ring).Da-i `nainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfecta dreptate.As adauga putzin silicon adeziv la siguranta pentru extra protectzie.Sensul sigurantei este important.Ulei de transmisie automatica merge brici(O ring).Da-i `nainte

Mersi mult pt sfaturi dar vroiam sa stiu daca cineva si-a montat asa ceva ,daca a avut sau nu probleme...Am sa vad eu cum am sa fac ,problema inca nu a devenit presanta,dar nu se stie...!In rest Asfalt curat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......dar vroiam sa stiu daca cineva si-a montat asa ceva ,daca a avut sau nu probleme...

 

 

Eu am LC4 640. Din fabrica, avea lantul montat cu siguranta. Acum, am schimbat tot kit-ul si am montat lantul tot cu siguranta. In cutia lantului erau doua tipuri de zale pentru montare. Una de strada si una pentru enduro. Cea pentru enduro, este asta cu siguranta.

Una peste alta, n-am avut nicio problema. Am mers si pe strada si pe langa. Am folosit lantul vechi pana in momentul in care am observat ca jumatate din rolele zalelor nu mai existau. Nu s-a desfacut siguranta aia sub niciun chip. LC4 bruscheaza lantul mult mai rau decat Pegaso. Eu nu prea cred ca vei avea probleme.

Bafta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...