Sari la conținut

9 August 2007 Colentina Scuter Vs Masina


Grigu
 Share

Postări Recomandate

 

Mai nou primesc intrebari la semafor de la mamici si tatici daca trebuie carnet pentru "asa ceva" adica motocicleta si cand spun ca da .... pustiu pune bot ca nu poa' sa-i ia ma-sa asa ceva de la 14 ani :moto:

 

:moto: :)

subscriu la aia cu scuteristii curieri.

am vazut n fara nr, fara casca, care croseteaza pana la semafor pt ca apoi sa treaca pe rosu plin.

in general pe topcase scrie "pizerria x sau y". complet cretini

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre scuteristii din curierat si scuteristii de la livrari.. este o MARE diferenta!

 

- In sistemul de curierat (firmele respectate din domeniu, nu orice "petarda de curierat" cu 2-3 angajati, inconstienti care "sunt jmekeri" pe 2 roti) sunt pe scutere tineri peste 20 de ani care au cursul de legislatie facut, stiu/cunosc codul rutier pe drumurile publice, stiu ce inseamna un permis de inmatriculare, de asigurare, etc.. (ex firma Concorde Courier al care-i angajat sunt.. majoritatea scuteristilor de la noi au varste intre 22 - 46 de ani - tineri/oameni cu experienta.

 

- In sistemul de "pizza la domiciliu" , in care a lucrat si frati-miu (si l-am scos fortat cand am aflat) fac angajari si la 15 - 16 ani daca stii sa conduci un moped, sa stii o zona in care sa livrezi "mancare", n-au echipament de protectie (casca) / echipament de recunoastere (jeaca, cotiere, genunchiere).. etc.

 

PS: Asfalt uscat.

Editat de numiesomn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a intamplat la 50 de metrii in fata blocului meu, pe fundeni, deci, nicidecum pe colentina, la iesirea de la capatul masinii 282...cand am ajuns eu de la munca, pe la ora 21.45, acolo mai erau inca masini de politie si se faceau cercetari...

 

scuteru nu parea prea lovit, dar am aflat de la martori ca fata a iesit pe interzis si a vrut sa intre repede pe fundeni, taind fata masinilor, si, a fost luata din plin de o masina ce venea din stanga ei...spun ca era pe interzis pt ca acolo se face un triunghi, drumul se bifurca in doua la intersectarea cu sos fundeni, in stanga se intra, prin dreapta se iese...tipa, a ales sa iasa prin stanga :moto:

 

din ce mi s-a spus, purta casca...

 

pacat ca parintii cumpara scutere,mopeduri si atv-uri copiilor de varsta asta, multi dintre copii nepurtand casca, si, si mai multi necunoscand niste reguli elementare de circulatie ...

 

tot acolo in cartier mai este un caz al unui pustiulica de bani gata(are vro 12 ani cred) care omoara un atv pe strada si prin parc la ore tarzii fara a purta casca, a tine farurile aprinse, si, al carui tata cand a fost saltat de politie pt reclamatii, facea pe smecheru...i-am spus intr-o noapte copilului in parc sa aprinda farurile ca sunt mame cu copii mici si risc, si s-a uitat in basini la mine dupa care a plecat...ce mai pot sa zic cand vad astfel de cazuri?nimic, si, sincer, daca peste pustiu ala infect nu da o masina, dau eu cu bataia in ta'su :lol:

 

si tipa, cred ca e tot din zona de la mine sau are treburi pe acolo, deci, o sa am mai mult ca sigur o discutie cu ea, pt ca si la mine la bloc si-au cumparat toti scutere(cred ca le-am facut eu pofta ca am umplut scara de motorete :moto: ) si merg asa cum merge inconstientul, fara casca, plini de harfe, si habar n-au ce e aia un "cedeaza trecerea" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...