Sari la conținut

Bascula Cbr


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imi schimb lantul si fiind dintr-o bucata trebuie sa dau bascula jos.

 

Nu vreau replay-uri gen: de ce nu spargi lantul si nu pui o siguranta?

 

Bascula e prinsa cu o tija cu un cap hexa la un capat si piesa asta la celalalt. Nu inteleg cum se da jos.

 

Am facut o scula dar nu se misca piesa respectiva

 

post-22-1187091873_thumb.jpg

 

--- Mesaj completat în 14 Aug 2007 14:55 -------------
asta ar fi schema

post-22-1187092537_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am desfacut si eu, e simplu numai sa te prinzi de smecherie. Incerc sa explic cat mai bine (sper sa si reusesc :))

 

Cam asa am procedat eu:

1. Destrans piulita din partea stanga a motocicletei (la mine nu a trebuit tinut contra la hexagon);

2. Destrans si hexagonul din partea dreapta a motocicletei ~ care defapt e axul, si care daca il rotesti invers acelor de ceasornic ai sa desfaci si acea piulita mare care intra in bascula (este piesa dintre ax si cadru);

3. Dupa ce ai scos axul si bascula tot nu iese, inseamna ca mai trebuie destransa acea piulita/bucsa dintre ax si cadru;

 

La montaj sa ai mare grija, nu strangi tare acea piulita mare, ci lasi ca bascula sa aiba putin joc ca sa poti baga cu usurinta axul, altfel daca nu aliniezi perfect nu vei putea baga axul la locul lui;

~ dupa ce ai bagat axul, rotesti acea piulita/bucsa (cu ajutorul axului) pana strange bascula suficient de tare, dupa asta strangi tare si piulita pe ax .... sper ca m-am facut inteles. Daca mai pot ajuta cu ceva ...PM'me

 

spor la treaba :lol:

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:lol: stati o secunda , ca nu inteleg: ADICA DACA VREI SA SCHIMBI LANTUL TREBUIE SA DAI BASCULA JOS?! TREABA ASTA ESTE VALABILA SI LA UN VFR DE 750? va intreb pentru ca am un amic care si-a luat un vfr si era vb sa schimbe si lantul... ca pare terminat-dus... si daca trebuie facuta treaba asta cred ca-si pune mainile in cap daca se ajunge la "desfacut jumate de motocicleta" numai ca sa-i schimbi lantul... :)

MERCY &

ciao :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la vfr750 trebuie desfacuta bascula daca vrei sa schimbi lantul fara sa-l deschizi ( asta daca nu are siguranta normal) numai ca arata altfel sistemul de prindere si se desface relativ usor, mai greu e la montat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...