Sari la conținut

Janta Stramba Daor Pe Margine -se Poate Repara Sau Nu?


daseth
 Share

Postări Recomandate

azi am vrut sa plec cu motoreta si am observat roata din fata desumflata. am crezut initial ca e strapuns cauciucul dar la o inspectie mai atenta am vazut ca intr-un loc, pe amandoua partile jentii marginea de langa anvelopa este deformata. probabil se trage de la vreo groapa luata violent. si cel mai probabil asta este motivul pentru care s-a desprins anvelopa de ea lasand afara tot aerul. eu nu stiu unde anume se face cotnactul etans intre anvelopa si janta si de aici rezulta problemele pe care mi le pun:

 

janta se poate repara? adica daca nu are vreo fisura, este in regula sa se incerce indreptarea locului afectat? dar daca i s-a modificat si forma(vorbesc de forma ei circulara per total, nu doar de locul acela) de la impact? o trimite asta la lada de gunoi sau exista metoda de a o repara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

daca e janta turnata , poti sa o arunci !daca este cu spite , si cerc(janta) din otel , se poate indrepta , dar o sa aiba un "hop" in sus(nu mai este perfect cerc) si asta o sa se vada/simta la viteza mai mare!

pacat de roata! :cheers: (ti-ai facut de lucru)

CIAO :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dark-rider sper din toata inima sa nu ai dreptate si sa aiba restul(A-L-E-X si inca un amic) care mi-au zis ca daca nu e cu spite se rezolva dar mai greu decat cea cu spite. si intr-adevar e turnata la Kawa En500A

 

@A-L-E-X: la ce pret o rezolva? si unde anume este petromul de la diham ca nu imi suna numele cunoscut. ai vreun alt reper mai popular? oricum le dau un telefon maine. poate ma rezolva si cu schimbatul anvelopelor+echilibrare roti si montare demontare.

 

Apropos, e normal ca la un impact sa se indoaie janta? Adica eu m-as astepta ca genul de impact care sa indoaie janta sa fie destul de puternic cat sa ma imprastie pe sosea. Dar nu am avut un astfel de impact. Sa fi fost deja pana in devenire, sa se fi desumflat roata progresiv, si mergand cu ea fara sa observ sa se fi lovit de prima denivelare usoara care sa ii fi produs jantei stricaciunea? Ce parere aveti?

 

multumesc de feedback!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dark-rider sper din toata inima sa nu ai dreptate si sa aiba restul(A-L-E-X si inca un amic) care mi-au zis ca daca nu e cu spite se rezolva dar mai greu decat cea cu spite. si intr-adevar e turnata la Kawa En500A

 

@A-L-E-X: la ce pret o rezolva? si unde anume este petromul de la diham ca nu imi suna numele cunoscut. ai vreun alt reper mai popular? oricum le dau un telefon maine. poate ma rezolva si cu schimbatul anvelopelor+echilibrare roti si montare demontare.

 

Apropos, e normal ca la un impact sa se indoaie janta? Adica eu m-as astepta ca genul de impact care sa indoaie janta sa fie destul de puternic cat sa ma imprastie pe sosea. Dar nu am avut un astfel de impact. Sa fi fost deja pana in devenire, sa se fi desumflat roata progresiv, si mergand cu ea fara sa observ sa se fi lovit de prima denivelare usoara care sa ii fi produs jantei stricaciunea? Ce parere aveti?

 

multumesc de feedback!!!

Du-te cu roata scoasa de pe motor daca poti,acolo iti scot ei cauciucul(au vulcanizare),pret 100-120 ron.

DIHAM este la intersectia Bd.Basarabia cu str Socului(zona Pantelimon spre Salajan),intreaba un taximetrist.

 

"Sa fi fost deja pana in devenire, sa se fi desumflat roata progresiv, si mergand cu ea fara sa observ sa se fi lovit de prima denivelare usoara care sa ii fi produs jantei stricaciunea? Ce parere aveti? "==ESTE POSIBIL !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...