Sari la conținut

Vreaua Sa Inscriu Scuterul ! Help


zgaiba
 Share

Postări Recomandate

am si eu un scuter Kanda Dynamic ...........si ca acte am doar o Facturi Fiscala pe ea scrie seria motor si seria sasiu...........dar factura nu este pe numele meu eu asa l-am cumparat......se poate inscrie doar cu factura fiscala (este luat la first bike)

 

Eu locuiesc in bucuresti ........unde ar trebuii sa ma duc intai si intai pt a putea inmatricula scuterul ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu factura fiscala mergi si faci un cvc, cu numele de pe factura si cu datele tale .

Dupa aceea:

-mergi la rar pt.identificare si ce se mai face acolo

-apoi,la primarie sa achiti taxele

-primaria i-ti face un talon dupa care te vor trimite sa-ti faci numar (pe mine m-au trimis la Vesta International langa pod la Otopeni ,sa nu mai zic ca aia sunt in concediu pana pe 3 septembrie :agree: )

-la cei care fac numere mai platesti cateva taxe in valoare de cateva zeci de lei ,pana in 50 de lei

-numerele dureaza cateva zile,3-4,depinde.

:smoke: cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu factura fiscala mergi si faci un cvc, cu numele de pe factura si cu datele tale .

Dupa aceea:

-mergi la rar pt.identificare si ce se mai face acolo

-apoi,la primarie sa achiti taxele

-primaria i-ti face un talon dupa care te vor trimite sa-ti faci numar (pe mine m-au trimis la Vesta International langa pod la Otopeni ,sa nu mai zic ca aia sunt in concediu pana pe 3 septembrie :agree: )

-la cei care fac numere mai platesti cateva taxe in valoare de cateva zeci de lei ,pana in 50 de lei

-numerele dureaza cateva zile,3-4,depinde.

:smoke: cam atat.

contractul de vanzare-cumparare pot sa il fac si eu ??? pe o foaie ???? sau altfel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul de vanzare-cumparare pot sa il fac si eu ??? pe o foaie ???? sau altfel

 

 

In cluj la primarie mi s-a spus ca poate fi si scris de mana. Eu insa am luat un formular tip de vanzare cumparare motorete si l-am facut in doua exemplare: 1 pt mine si unul pt vanzator. Sa nu uiti sa treci pret pe contract si logic si datele vanzatorului si cumparatorului, ca altfel e nul (dar pretul e si el neaparat).

NOrmal ar fi fost sa il fac la notar , dar mai platesti si acolo ceva timbre si taxe si prostii... Tu hotarasti. Intreaba intai de ce ai nevoie la primarie sau la politie, adica unde vrei s ail inscrii.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De preferat este sa-l faci la la cei care fac acte auto,te costa 20 de lei si este mult mai legal decat de mana...practic acela de mana nu are nici o valoare.

 

 

Ambele sunt legale! Al doilea e sub semnatura privata si e un act valabil (cu conditia sa fie bine facut) care atesta ca acel bun a fost vandut, respectiv cumparat.

 

Asfalt uscat! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...