Sari la conținut

Ajutor


mdanut
 Share

Postări Recomandate

mdanut deci pana la urma ti-ai luat aprilia-u ala de care ai intrebat in altu post pareri? Pa contract vad ca pret scrie 3000 Ron. Atata a fost sau i un pret fake?

Poti sa-l inscrii la primarie si numai cu contractu de vanzare cumparare si poti sa umbli legal cu scuterul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ink nu lam luat :bigstar: da crek il voi lua pana la urma ...vad ca nare talonul da are factura si din cate am inteles pot sa ma duc sai fac talon de ramania la rar

 

 

salut ! nu face greseala sa il cumperi fara talon fiindca ai sa te chinui sa-l vinzi fiindca nu-l poti inscrie decat la o primarie de genul "poplaca" , la RAR nu accepta facturi,trebuie neaparat talon (si ai grija sa nu fie facut la imprimanta) ,parerea mea e sa nu-l cumperi ,in fine , eu sunt patit si stiu cat ma chinui cu actele.

 

P.S. inainte sa-l cumperi verifica-l pe siteul asta http://coordinamento.mininterno.it/servpub..._targhe_ing.htm , e cel mai sigur. bafta

Editat de pino_nrg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat si nui furat oricum crek o sal iau ca altceva nam de facut...da ma duc la rar si ii zic ca miam pierdut talonu sau ca mi lo furat si ca vreau sa fac altu si le prenzit facutara si contractul

 

PS: scz de dublu post

Editat de mdanut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum 3000 ron i f mult pe el

Stiu pe cineva care cu 4000 ron si-a luat un aerox adus din italia cu 200 km facuti doar(se vedea pe el cas reali...a desfacut putin capacu ala ce acopera variatoru si ambreiaju si se vedea clar cai nou) si are acte pe el sa nu crezi cai furat...

nush cum sta treaba dar preturile intre un scuter si alt scuter de acceiasi marca difera f mult...ce birocratie...fiecare isi pune ce pret vrea nu dupa cum merge piatza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum 3000 ron i f mult pe el

Stiu pe cineva care cu 4000 ron si-a luat un aerox adus din italia cu 200 km facuti doar(se vedea pe el cas reali...a desfacut putin capacu ala ce acopera variatoru si ambreiaju si se vedea clar cai nou) si are acte pe el sa nu crezi cai furat...

nush cum sta treaba dar preturile intre un scuter si alt scuter de acceiasi marca difera f mult...ce birocratie...fiecare isi pune ce pret vrea nu dupa cum merge piatza...

dar de SR sau Jet-Force noi noutze cu max 1000 km la 1000 euro ce zici? :bigstar: cu acte tot nefurate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! nu face greseala sa il cumperi fara talon fiindca ai sa te chinui sa-l vinzi fiindca nu-l poti inscrie decat la o primarie de genul "poplaca" , la RAR nu accepta facturi,trebuie neaparat talon (si ai grija sa nu fie facut la imprimanta) ,parerea mea e sa nu-l cumperi ,in fine , eu sunt patit si stiu cat ma chinui cu actele.

 

P.S. inainte sa-l cumperi verifica-l pe siteul asta http://coordinamento.mininterno.it/servpub..._targhe_ing.htm , e cel mai sigur. bafta

 

 

 

 

 

Salutari....! :bigstar:

 

 

 

...de acord cu pino'... fara talon e greu de inscris ...dar nu imposibil,...suntem in Romania :bigstar:......"talonul pierdut"....spune (50-50%) ca sunt sanse sa fie ceva in neregula cu el - scuterul -....chiar si cu factura din Italia pe care o prezinti...iarasi, ori ce hirtie poate fi masluita ....talonul si seriile spun adevarul 100 la %; atita cat exista si nu s-a umblat la ele - serii/ inscrisuri in talon - .....

 

 

 

"talon pierdut" intereseaza-te care sunt pasii de urmat: - se declara pierdut in ziar?

 

- se plateste o amenda

 

- etc.

 

 

...multumesc, Luca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...cica daca te duci la notariat si declari pe propria raspundere ca nu este furat potzi sal inscrii

Esti sigur ca merge?Eu cand le-am scos de la fier vechi si le-am restaurat p'ale mele aia nu mi-au dat acte(evident), da am verificat in baza de date a politiei daca apar furate si se pare ca bosorogii care le-au dus acolo chiar au fost proprietari(trebuiau impuscati sa nu se mai chinuie cu batranetea) si practic nu-s furate si apoi aruncate, plus ca una e a unei rude, care din pacate a plecat in nori, cu tot cu acte, se pare :bigstar:

 

Deci, daca stiu ca-s ok, ma duc frumusel la notar si declar pe prop raspundere ca sunt ale mele pe drept?Ar trebui sa mearga teoretic, ca nu e nimeni tampit sa se duca acolo cu unu furat sa dea pe prop raspundere, ca apoi stie lumea unde gaseste motoru :bigstar: Deci, cineva a procedat asa?Ziceti-mi si mie daca stiti ceva concret, ca am deja un parculet moto(unele in curs de restaurare) si chiar n-am chef sa ma uit la ele in vitrina, mai ales ca NU-S FURATE....La RAR poti sa te duci cu declaratia daca merge, banuiesc, si ei iti elibereaza talonu', ca apoi sa intrii in cursa aia de 100 de metrii birouri si facturi pt a-l inregistra...I hope...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ma...cica daca te duci la notariat si declari pe propria raspundere ca nu este furat potzi sal inscrii

 

Mda, si ce te faci daca la RAR ai surpriza sa constati in urma verificarilor facute de nenii aia ca mobra e furata ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni !!! spun de la inceput ca regulile nu sunt peste tot la fel , deci ,exista si exceptii : la RAR-ul din Bucuresti nu merge cu una cu doua ,trebuie sa ai talon , nu-l ai iti spune la revedere;eu m-am dus cu factura eliberata de paneuro (adik scuterul era cumparat din Romania,si a fost vandut de ei fara carte de identiate),certificat de origine , contract de vanzare cumparare,o carte in care erau trecute toate carateristicile scuterului (inclusiv distanta dintre roti ;) ) si jigodia aia de la RAR ( nu stiu cum il cheama,unu pitic si scarbos) mi-a spus ca nu are cum sa-i faca carte fiindca nu am talon.in fine un imbebil comunist.insa am avut un pik de noroc si un coleg de-al lui ( tot pitic,dar nu flegmatic ca scursura aia) mi-a spus ca scuterul meu are deja carte si ca trebuie s-o declar pierduta dupa care sa revin la RAR cu :ok: declaratie notariala, cu Monitorul Oficial in care era cartea declarata pierduta.cu toate acestea am fost la RAR si mi-au facut alta carte si acum vine surpriza cea mai mare : NU PUTEAM SA RIDIC CARTEA (factura era pe alt nume si din aceasta cauza nu o puteam ridica eu) fiindca imi trebuia o fisa fiscala cum ca scuterul este inscris la Directia Taxe si Impozite , bunnnnnnnn , m-am dus la DTI si ce sa vezi ca sa o pot declara imi trebuia o fisa fiscala de la cel care a avut scuterul inainte care bineteles nu la decalrat la DTI .cu mari interventii am facut acea fisa si am luat cartea mult dorita si fara de care nu poti inscrie un scuter in Bucuresti .

 

P.S. daca vrei sa risti cumparand un scuter fara carte de indentitate risti,insa il poti la orice primarie care nu-ti cere RAR si ITP primarie .

 

Concluzie : chiar si cu toate actele(actele sunt tinute sub sa ,in original,si uite asa ai scuter furat cu toate actele) trebuie sa verificati scuterul pe siteul http://coordinamento.mininterno.it/servpub..._targhe_ing.htm

post-18970-1193664985_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...