Sari la conținut

Enduro 4t 125cc


frodo92
 Share

Postări Recomandate

contract vanz/cump

cartea de indentitate

certifi inmatric(asta se traduce )

certificat radiere(si asta se traduce)

numere provizorii sau nu , dupa caz;)

ok. mersi. chiar aveam nevoie de aceste date si chiar ca oricine are nevoie sa stiu ce trebuie sa primeasca la cumpararea motorului. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da pana la urma care e diferenta intre un 125 de 2 timpi si un 125 de 4 timpi? :-/ sunetu?

Motoarele in 2t dezvolta mai multi Cp deci sunt mai puternice.

Motoarele in 4t dezvolta o putere mica, si asta nu te ajuta la un enduro daca vrei sa mergi offroad...Cele in 4t sunt mult mai fiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Motoarele in 2t dezvolta mai multi Cp deci sunt mai puternice.

Motoarele in 4t dezvolta o putere mica, si asta nu te ajuta la un enduro daca vrei sa mergi offroad...Cele in 4t sunt mult mai fiabile."

 

E ceva mai complicat de atat.

 

Caii aia putere scrisi acolo pe fisa tehnica la motor conteaza mai mult in ce fel se dezlantuie decat cati sunt!!!

 

Si depinde ce vrei sa zici prin "puterea" aia. De obicei 2t nu au cuplu (dat de capacitatea cilindrica). De asemenea, 2t are o plaja de turatii mult mai mica decat 4t (ceea ce apropo e iar mai important decat cati cai are motorul si "cat prinde"), e mult mai agresiv si e mai greu de controlat puterea aia de care vorbesti. Oricum la motoarele de 125 in general nu o sa simti diferenta asa de mare. Mai ales la astea on/off care sunt facute pt incepatori sau plimbari usoare. Cum e DT-ul de exemplu. (nu zic ca nu poti sa te bagi si prin locuri mai grele putin dar nu are caracteristicile unui 2T pursange enduro, e ceva mai domol).

 

Si inca o chestie foarte importanta, 2t sunt mai simple din pdvd tehnic si 4t mai complicate. Adica la 2t mesteresti mai usor. (desi din nou, nu vad pe cineva mesterind la un DT sau XT din astea mai noi).

 

Cat despre fiabilitate, daca vrei sa faci ENDURO, chiar nu prea conteaza.

 

Pentru ce s-a tot vorbit aici, DT e cea mai buna varianta! (desi sunt fan xt :lol: )

 

Numai bine si spor la cautat si cumparat motoare. Si dc nu stiti intrebati ca nu e o rusine ba chiar dimpotriva...da nu vorbiti prostii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Motoarele in 2t dezvolta mai multi Cp deci sunt mai puternice.

Motoarele in 4t dezvolta o putere mica, si asta nu te ajuta la un enduro daca vrei sa mergi offroad...Cele in 4t sunt mult mai fiabile."

 

E ceva mai complicat de atat.

 

Caii aia putere scrisi acolo pe fisa tehnica la motor conteaza mai mult in ce fel se dezlantuie decat cati sunt!!!

 

Si depinde ce vrei sa zici prin "puterea" aia. De obicei 2t nu au cuplu (dat de capacitatea cilindrica). De asemenea, 2t are o plaja de turatii mult mai mica decat 4t (ceea ce apropo e iar mai important decat cati cai are motorul si "cat prinde"), e mult mai agresiv si e mai greu de controlat puterea aia de care vorbesti. Oricum la motoarele de 125 in general nu o sa simti diferenta asa de mare. Mai ales la astea on/off care sunt facute pt incepatori sau plimbari usoare. Cum e DT-ul de exemplu. (nu zic ca nu poti sa te bagi si prin locuri mai grele putin dar nu are caracteristicile unui 2T pursange enduro, e ceva mai domol).

 

Si inca o chestie foarte importanta, 2t sunt mai simple din pdvd tehnic si 4t mai complicate. Adica la 2t mesteresti mai usor. (desi din nou, nu vad pe cineva mesterind la un DT sau XT din astea mai noi).

 

Cat despre fiabilitate, daca vrei sa faci ENDURO, chiar nu prea conteaza.

 

Pentru ce s-a tot vorbit aici, DT e cea mai buna varianta! (desi sunt fan xt :lol: )

 

Numai bine si spor la cautat si cumparat motoare. Si dc nu stiti intrebati ca nu e o rusine ba chiar dimpotriva...da nu vorbiti prostii :crack:

ok, mersi pentru tot. mai nou vreau un sm. acum nu prea stiu exact ce model... mai e destul timp. :crack:

 

niste modele posibile ar putea fi:

 

yamaha xt 125

mz sm 125

Rieju SMX 125

honda xr 125

Kreidler SuperMoto 125

Sachs X-Road -urata

Tomos SM125F

derbi senda 125

 

gasgas sm125

yamaha dt

Husqvarna SM 125

Kawasaki sm 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, mersi pentru tot. mai nou vreau un sm. acum nu prea stiu exact ce model... mai e destul timp. :puke:

 

niste modele posibile ar putea fi:

 

yamaha xt 125

mz sm 125

Rieju SMX 125

honda xr 125

Kreidler SuperMoto 125

Sachs X-Road -urata

Tomos SM125F

derbi senda 125

 

gasgas sm125

yamaha dt

Husqvarna SM 125

Kawasaki sm 125

 

 

MZ Sm 125 :lol:

Yamaha XT 125 :D

Derbi Senda 125 :D

Yamaha DT :)

Husqvarna Sm 125 :D

Kawasaki Sm 125 :-L

:crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MZ Sm 125 :lol:

Yamaha XT 125 :D

Derbi Senda 125 :D

Yamaha DT :)

Husqvarna Sm 125 :D

Kawasaki Sm 125 :-L

:crack: :crack:

nu-mi vine sa cred ca pe honda xr 125 o uitati toti. nu va luati numai dupa aspect fratilor. m-am uitat la clipuri pe youtube si din toate 4t-urile asta poate cel mai mult, din acet am observat :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de Honda si Yamaha, la restul n-o sa gasesti piese (daca te intereseaza acest aspect, asta depinde cat timp vrei sa o ti).

 

in derbi si rieju n-as avea incredere (desi cred ca e o chestie subiectiva, am auzit ca sunt ok). Tomos nu! Sachs nu stiu da n-am incredere in nume :crack:. Cum sa pui nume la motor Sucks? MZ...pfff, ar trebui sa fie ok.

 

Ideea e ca Yamaha, Honda,Kawa, Husqvarna is ok. La restul nu stiu dc merita riscul, ca diferenta de pret nu e chiar asa de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de Honda si Yamaha, la restul n-o sa gasesti piese (daca te intereseaza acest aspect, asta depinde cat timp vrei sa o ti).

 

in derbi si rieju n-as avea incredere (desi cred ca e o chestie subiectiva, am auzit ca sunt ok). Tomos nu! Sachs nu stiu da n-am incredere in nume :). Cum sa pui nume la motor Sucks? MZ...pfff, ar trebui sa fie ok.

 

Ideea e ca Yamaha, Honda,Kawa, Husqvarna is ok. La restul nu stiu dc merita riscul, ca diferenta de pret nu e chiar asa de mare.

ok, mersi. ai zis ca doar la honda si yamaha gasesc piese, dar la ktm, kawa, husqvarna, nu se gasesc? sau se gasesc mai greu? de marcile alea care nu prea sunt cunoscute nu mai zic. :D uite, mersi pentru aspectul acesta. ca daca luam vreo chinezarie nu aveam de unde sa iau piese.

 

eu acum daca iau sm cred ca iau DT-X de la yamaha. Daca iau enduro iau DT-R :crack: iar daca iau street iau cagiva mito. :lol: Acum sa vad ce ma hotarasc ca ma atrage mult si strada, si muntele. Cred ca sm-ul e cel mai bun ca il fac si enduro :D. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, mersi. ai zis ca doar la honda si yamaha gasesc piese, dar la ktm, kawa, husqvarna, nu se gasesc? sau se gasesc mai greu? de marcile alea care nu prea sunt cunoscute nu mai zic. :lol: uite, mersi pentru aspectul acesta. ca daca luam vreo chinezarie nu aveam de unde sa iau piese.

 

eu acum daca iau sm cred ca iau DT-X de la yamaha. Daca iau enduro iau DT-R :kick: iar daca iau street iau cagiva mito. :cheers: Acum sa vad ce ma hotarasc ca ma atrage mult si strada, si muntele. Cred ca sm-ul e cel mai bun ca il fac si enduro :D. :crack:

 

DT-X=>SuperMoto cel mai bun pentru tine,dupa ce mi-ai zis unde stai asta e cel mai bun :P :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DT-X=>SuperMoto cel mai bun pentru tine,dupa ce mi-ai zis unde stai asta e cel mai bun :cheers: :kick:

Daca aleg sm iau yamaha dt-x, daca aleg racing iau cagiva mito :crack: Sa vad ce mo hotarasc. Daca nu ktm (Kick ten minutes) :crack:

Editat de frodo92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: ok. ramane de vazut. acum cand vad zapada pe afara ma atrage mai mult un enduro :kick: dar vara pe caldura aia merge un racing

 

Sti ceva :crack: iati un KTM(pentru iarna) si un Cagiva Mito(pentru vara) :lol: si atunci o sa fi 100% satisfacut :D :P :crack: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sti ceva :wink: iati un KTM(pentru iarna) si un Cagiva Mito(pentru vara) :D si atunci o sa fi 100% satisfacut :crack: :P :kick: :cheers:

:lol: imi dai tu bani pt ambele? si ce, ktm-ul merge numai iarna? :crack: cred ca vroiai sa zici sa iau si un racing si un cross. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci asculta-l pe denis ca el stie mai bine ca tine si ai ce invata de la el...deci frate tu esti paralel nu sti ce e cross enduro sau supermoto..ptr tine sunt doar 2 roti. nush de ce te bagi aiurea in seama si faci offtopic intruna ca nici tu nu sti ce vrei..ti-ai dat tu seama ca ptr el cel mai bun e dtx...pe urma zici ktm rulllzzz....dar nush daca ai vazut vreunu in viata ta..si nu m-ai lamurit ce vroiai in pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci asculta-l pe denis ca el stie mai bine ca tine si ai ce invata de la el...deci frate tu esti paralel nu sti ce e cross enduro sau supermoto..ptr tine sunt doar 2 roti. nush de ce te bagi aiurea in seama si faci offtopic intruna ca nici tu nu sti ce vrei..ti-ai dat tu seama ca ptr el cel mai bun e dtx...pe urma zici ktm rulllzzz....dar nush daca ai vazut vreunu in viata ta..si nu m-ai lamurit ce vroiai in pm

 

 

Ma sa iti zic cateva:

1.Eu nu am zis ca el e paralel,suntem in aceiasi situatie.

2.Nu,nu m-am dat seama ca pentru el e cel mai bun un DT-x dar el a zis ca daca alege SM isi ia DT-x daca isi i-a street Cagiva Mito.

3.Am vazut in viata mea.

4.Nu mai are rost sa iti zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

1. Nici eu nu am zis ca ai zis tu ca e el paralel..am zis ca tu esti

2. Mda...

3. Eu nu am vazut ca la noi la "tara" nu e din alea

4. Nici nu ma interesa :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...