Sari la conținut

Ce Parere Aveti?


Dru
 Share

Postări Recomandate

Incep acest topic in speranta ca o sa fie oameni care sa ma ajute. Cunostinte in primul rand. Eu sunt cam foarte incepator, mai ales in domeniul mecanicii. Desigur am fratele meu langa mine ( :moto: apropo, el are 17 ani, eu 24 ), care este un mic geniu al mecanicii. Ei, povestea a inceput acum vreo 2 ani, cand un coleg de-al lui i-a adus un motor la reparat.....MZ de 125, cu roti de enduro, in stare jalnica.....Motorul stricat, pe parcurs segmentat, merge brici , toate bune si frumoase, dar cutia de viteze blocata.... :cheers: :) Ei, nu l-a putut face, a comunicat colegului, si ei au raspuns.....fa ce vrei cu el...

Bun, uitam noi de el....

Pe mine ma apuca asa dintr-o data microbul, vreau sa imi cumpar motor, dar totusi sunt incepatorul perfect. Nici scoala facuta inca. Eh, fiecare incepe odata. Caut eu posibile motorete, si la un moment dat imi aduc aminte de motor. Acuma sunt foarte hotarat sa il refac....desigur, cu sefu de fratemiu in fruntea ostilitatilor.

Am zis totusi sa cer si eu o parere.

Poze cu respectivul motor incerc sa pun acuma....e prima oara, sper sa reusesc...

 

post-25145-1194358851_thumb.jpgpost-25145-1194359133_thumb.jpgpost-25145-1194358962_thumb.jpg

post-25145-1194358982_thumb.jpgpost-25145-1194359043_thumb.jpgpost-25145-1194359062_thumb.jpg

post-25145-1194359077_thumb.jpgpost-25145-1194359092_thumb.jpgpost-25145-1194359110_thumb.jpg

post-25145-1194359143_thumb.jpg

 

Problema cea mai mare cu motorul e ca, (scuzati cacofonia), cutia de viteze e blocata intr-o treapta..nu stiu exact care........plus e blocata volanta (ruginita unde se prinde pe pinion) - in schimb motorul face compresie, ii bun totul....

In parerea voastra mult mai experta ca a mea cel putin, ce ziceti?

Se poate face ceva cu cutia aia?

Bine, desigur, o sa mai am intrebari si mai incolo.

Cat despre cadru, aripi si din astea, nu e prb cu reconditionarea, deoarece lucrez la Remarul 16 Februarie in Cluj, si este masina de sablat acolo. O sa iasa mai netede ca un fund de bebelus.

 

Sper sa imi tineti pumnii pe de-a lungul procesului de restaurare , care presupun ca va fi cat de cat anevoios.

 

Bafta mare si sa treaca anotimpul, sa inceapa sezonul, si cu voia celui de sus sa imi iau si eu carnetul :lol:

Editat de dru_kl3in
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, recunosc, nu stiu daca e mz sau nu, inca nu am primit actele pe ea sa stiu exact. Sincer, poate fi cz, mz, tula, whatever, imi place, e fier vechi, se poate arunca la gunoi, sau poate chiar reusesc sa o restaurez si sa merg cu ea. In principiu am pus o intrebare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da boierule nimeni cu piatra, stabilim deocamdata despre ce e vorba ca sa stim despre ce vorbim in continuare

 

PS: si eu tot incepator sunt, dar ma documentez intens ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ma scuzati, ai dreptate. Nu mi-am facut temele cum trebuie. Recunosc, nu stiam ce motocicleta este, dar aseara am stat muuuult si bine si am rascolit forumul, pana am gasit topic-ul despre tula.

Aveti dreptate, este o Tula get-beget. Bun.

Acuma asta nu ma face sa ii dau pace, sa nu incerc sa o restaurez. Chiar as vrea sa o vad sclipind in soare.

Cat despre "Ai Tula....ai belit *ula", nu stiu ce sa zic.

Sper sa nu fie asa, Tula mea sa fie exceptia de la regula aia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Ok, ma scuzati, ai dreptate. Nu mi-am facut temele cum trebuie. Recunosc, nu stiam ce motocicleta este, dar aseara am stat muuuult si bine si am rascolit forumul, pana am gasit topic-ul despre tula.

Aveti dreptate, este o Tula get-beget. Bun.

Acuma asta nu ma face sa ii dau pace, sa nu incerc sa o restaurez. Chiar as vrea sa o vad sclipind in soare.

Cat despre "Ai Tula....ai belit *ula", nu stiu ce sa zic.

Sper sa nu fie asa, Tula mea sa fie exceptia de la regula aia....

 

 

ai orice, ai belit *ula daca nu stii sa o repari :) rabdare si intrebari puse cum trebuie, fara sa incerci sa te dai mare mecanic dupa 2 segmentari si o sa ajungi un as in materie de troace 2t comuniste. trust me. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mersi frumos, chiar ma gandesc ca o sa fie ceva de lucru. Si nu am eu impresii de mare mecanic, mai mult decat diferenta dintre o surubelnita si o cheie franceza nu stiu : :moto: :cheers: :)

Am descoperit o chestie super tare....este in bistrita "cea mai buna firma" de zincari, cromari din tara (pont de la niste clienti din cluj)....chiar as duce tobe si alte chestii sa le fac sa sclipeasca.

Iar cadrul, sigur o sa il sablez. Sunt curios daca si rezervorul am sa il pot sabla...

O fi prea subtire tabla? Voi ce ziceti?

Cat despre piese, sa speram ca nu am nevoie de altele. (vis frumos)

Revin cu poze pe parcursul reconditionarii.

 

 

@CoLtZzPuB....as vrea sa circul prin oras mai mult cu ea. E usoara, si la gropile din Cluj ar fi numa buna, la ce gume are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. A trecut ceva timp de cand nu am mai zis nimica despre Tula asta mica.

Ei, am fost ocupat cu alte chestii mai putin importante.

Dar.....pana la urma am ajuns sa o vad din nou. Am evaluat starea ei tehnica, impreuna cu fratele meu, si ne-am dat seama ca nu e in o stare chiar asa de rea pe cum ne asteptam.

Cutia de viteze se poate rezolva.

Iar aia imi era cel mai mare stres.

Imi lipseste in schimb o chestie...

Partea de pe ghidon, unde e aprinderea de far, semnalizari. Nu stiti pe nimeni sa aiba asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...