Sari la conținut

Pt Mz


Redresor
 Share

Postări Recomandate

acolo e un ax la capat cu un melc, si pe roata ai inca o roata dintata cu dinti asa inclinati. Daca le schimbi ar fi bine sa le schimbi pe ambele deoarece daca una are uzura o va uza pe cealalta mult prea repede.

Caut si niste poze sa vad daca gasesc cu ele.

 

Later edit:

Cauta aici: http://moped91.com/portal/webshop_new.php?...605&lang=ro Ii zice antrenor kilometraj.

Editat de andrei_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema asta am avut-o si eu la al meu (tot uzura a fost de vina) dar am rezolvat-o. la Zoly costa vreo 70 ron capacul de plastic cu axul respectiv. acum, daca e uzata si roata dintata care angreneaza axul cu melc e mai complicat. uita-te, vezi exact despre ce e vorba si eventual da un telefon la tg mures si intreaba. e mai sigur. la mine a fost uzat doar axul cu melc si a fost mai usor.

ce model de mz este?

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu spun ca trebuie schimbat si capacul: "la Zoly costa vreo 70 ron capacul de plastic cu axul respectiv". poate nu trebuie schimbat capacul. poate e doar o uzura in acel plastic (la mine asa a fost) si asta se poate remedia fara sa schimbi nimic; doar sa umpli cu ceva acea uzura a plasticului si o acoperi cu o foita de tabla. in poza ar trebui sa se vada capatul axului cu melc, cel la care se cupleaza capatul cablului ce duce la kilometraj, dar nu se vede nimic acolo. si tot acolo ar fi trebuit sa se vada filetul pe care venea strans capatul cablului, iar din poza parca nu a fost folosit de foarte multa vreme... daca invarti de capatul acela de cablu care duce la kilometraj, ar trebui sa se miste, macar putin, acul din ceas.

o sa stii mai sigur dupa ce il desfaci si atunci vedem ce se poate face.

ce telescoape are pe spate ETZ-ul asta ca in poza par sa fie de ES nu de ETZ?

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu spun ca trebuie schimbat si capacul: "la Zoly costa vreo 70 ron capacul de plastic cu axul respectiv". poate nu trebuie schimbat capacul. poate e doar o uzura in acel plastic (la mine asa a fost) si asta se poate remedia fara sa schimbi nimic; doar sa umpli cu ceva acea uzura a plasticului si o acoperi cu o foita de tabla. in poza ar trebui sa se vada capatul axului cu melc, cel la care se cupleaza capatul cablului ce duce la kilometraj, dar nu se vede nimic acolo. si tot acolo ar fi trebuit sa se vada filetul pe care venea strans capatul cablului, iar din poza parca nu a fost folosit de foarte multa vreme... daca invarti de capatul acela de cablu care duce la kilometraj, ar trebui sa se miste, macar putin, acul din ceas.

o sa stii mai sigur dupa ce il desfaci si atunci vedem ce se poate face.

ce telescoape are pe spate ETZ-ul asta ca in poza par sa fie de ES nu de ETZ?

 

Am pozele acum.In aparatoare nu e nimic. A fost scoasa chestia care antena cablul.Daca misc de calu,ceasul merge..............UIite poze :

post-9285-1196510025_thumb.jpg

post-9285-1196510082_thumb.jpg

post-9285-1196510108_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!..imi cer scuze pt off topic

 

am o intrebare pt etz-isti:unde gasesc inelele acelea de cauciuc de pe telescoapele fata?

majoritatea etz-urilor au burdufuri dar in loc de burdufuri unii au pus aparatorile acelea de praf mai mici..

unde asi putea gasii si eu asa ceva...?

 

este vorba de cele incercuite cu galben in poza...

 

multumesc anticipat! :)

post-13995-1196530036_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca am avut dreptate. lipseste melcul; si lipseste si roata dintata care-l angreneaza. capacul pare sa fie ca nou. dar daca nu faci rost de roata dintata si de axul cu melc asa, va trebui sa la cauti cu capac cu tot. e bine totusi ca ai transmisia buna de la de la un capat la celalalt al kilometrajului. incearca la Zoly sau poate altundeva mai aproape de tine. daca ti-ar fi spus cel de la care l-ai luat, le puteai cumpara direct din tg mures cand ai fost dupa motor. oricum nu e prea tarziu sa le comanzi sau poate le gasesti la cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...