Sari la conținut

Va Rog Cine Stie...


johny72
 Share

Postări Recomandate

bah.....dak zici k aia de la taxe si impozite te-au incurcat.....te duci in alt oras........oficiu.......mie in bistrita mi-o trebuit......Rar, taxele si cv copii xerox......intr-o zii mi-am rezolvat totul.......si la impozite nu mia cerut factura aceea.......k ii o prostie......nimeni nu iti da factura respectiva.......dak o fost luat pe firma.....factura ramane in contabilitate si nu are cum sa ti-o deie........mai i o varianta......pur si simplu ii dai o " atentie " la cea de la ghiseu k doara suntem in rom :crack: :crack: ...bafta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e adefarat..vrei sa zici ca daca o inregistrezi la primarie nu ai voie sa parasesti judetul?

te anunt ca nu e asa am un vecin de garaj are un kymvo inregistrat la primarie si a mers din petrosani Jud Hunedoara pana la Timisoara jud Timis

te anunt ca a fost oprit pe drum dar numeni nu s-a luat de el tot ce au facut a fost sa ii verifice actele si te anunt ca a fost oprit atat in judetul Caras-Severin ca a fost pe la Caransebes cat si in Timis dar NIMNI NU S-A LEGAT DE NUMARUL LUI

 

 

 

 

 

si ca tot suntem la capitolu asta care ma poate ajuta si pe mine

eu am inceput pe 2 rori cu o Honda Pal din 1990 pe care nu am inscriso mai ales acum ca am de un an Peugeotul dar acum intampin probleme ca cica nu am destule acte

mentionez ca am doar:Factura data din italia si CMR sau scrisoare de transport international facuta de firma care l-a adus.

cei de la politia comunitara care se ocupa de inregistrari imi zic ca imi trebuie talon sau factura de la firma care mi l-a adus dar ei nu pot sa imi dea factura pe scuter ca ei sunt o firma de transport perisabile.

mentionez ca in Italia actele s-au facut pe numele patronului de la firma respectiva iar apoi am facut cu el contract vanzare cumparare de mana si ca in Sebes ei au putut inregistra scutere cu aceste acte dar aici nu pot:((

Editat de C.J.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu numere galbene nu ai voie sa parasesti judetul.....

 

Da din pacate se prea poate. A mai fost o astfel de discutie cu ceva timp in urma si am extras eu un articol din codul rutier pt. VladuL parca, in care se facea referire la chestia asta...Orice vehicul inregistrat la primarie sau consiliul local se supune restrictiilor date de acestea, printre care si cea de parasire a judetului. Asta a fost motivul principal pt. care mi'am ales inmatricularea si nu inregistrarea, al doilea fiind o simpla banuire ca toata treaba asta cu nr. galbene este doar o alta decizie temporara a sistemului tampit din tara in care traim. Ulterior am aflat ca aceasta restrictie despre care vorbim nu prea se aplica, so enjoy life people :crack: .

 

P.S. numarul alb presupune foarte mult timp la dispozitie ca sa platiti toate taxele imaginabile si neimaginabile la diferite unitati, o cantitate considerabila de bani, dupa toate astea inca o portie de rabdare "in valoare de o saptamana" :crack: ca sa primiti placuta si...gata! Ah si obligatoriu scuterul sa aibe toate documentele(nu ma intrebati ce, ca am o mapa plina cu hartii despre care o parte din ele nici pana in ziua de azi nu am aflat la ce deservesc, traiasca tata!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................. dupa toate astea inca o portie de rabdare "in valoare de o saptamana" :crack: ca sa primiti placuta si...gata! Ah si obligatoriu scuterul sa aibe toate documentele(nu ma intrebati ce, ca am o mapa plina cu hartii despre care o parte din ele nici pana in ziua de azi nu am aflat la ce deservesc, traiasca tata!)

 

 

Eu am primit placutzele a2a zi !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e adefarat..vrei sa zici ca daca o inregistrezi la primarie nu ai voie sa parasesti judetul?

te anunt ca nu e asa am un vecin de garaj are un kymvo inregistrat la primarie si a mers din petrosani Jud Hunedoara pana la Timisoara jud Timis

te anunt ca a fost oprit pe drum dar numeni nu s-a luat de el tot ce au facut a fost sa ii verifice actele si te anunt ca a fost oprit atat in judetul Caras-Severin ca a fost pe la Caransebes cat si in Timis dar NIMNI NU S-A LEGAT DE NUMARUL LUI

.....

Da din pacate se prea poate. A mai fost o astfel de discutie cu ceva timp in urma si am extras eu un articol din codul rutier pt. VladuL parca, in care se facea referire la chestia asta...Orice vehicul inregistrat la primarie sau consiliul local se supune restrictiilor date de acestea, printre care si cea de parasire a judetului. ...........

Ulterior am aflat ca aceasta restrictie despre care vorbim nu prea se aplica, so enjoy life people :crack: .

 

P.S. numarul alb presupune foarte mult timp la dispozitie ca sa platiti toate taxele imaginabile si neimaginabile la diferite unitati, o cantitate considerabila de bani, dupa toate astea inca o portie de rabdare "in valoare de o saptamana" :D ca sa primiti placuta si...gata! Ah si obligatoriu scuterul sa aibe toate documentele(nu ma intrebati ce, ca am o mapa plina cu hartii despre care o parte din ele nici pana in ziua de azi nu am aflat la ce deservesc, traiasca tata!)

Cu numarul galben ai voie sa parasesti judetul doar daca primesti stampila de la primarie pe foaia de traseu (asa scrie in lege) :D

Art.1. Tramvaiele, troleibuzele, masinile autopropulsate pentru lucrari, masinile agricole sau forestiere, precum si alte vehicule pentru care nu exista obligativitatea inmatricularii, ale caror proprietari au domiciliul stabil sau sediul in municipiul Bucurestise inregistreaza la Primaria Municipiului Bucuresti.
Art.7. Vehiculele prevazute la art.1 vor circula pe trasee stabilite potrivit anexei nr.2. Dupa caz, traseele vor fi inscrise in autorizatii eliberate in acest sens de catre DirectiaGenerala Transport, Drumuri si Siguranta Circulatiei.

Anexa 2: post-11774-1196976548_thumb.jpg

Desigur nu sta nimeni sa-ti semneze asa ceva si nici politia nu se ia de tine :puke: Doar sa nu ai ghinionul sa dai de unul care vrea totul sa fie in regula :) Atunci ii explici ca nu ai stiut, il aburesti sau, in cel mai rau caz, dai o "atentie" :D

Avantajul numerelor galbene este ca, se pare, nu platesti impozit :-L ...cel putin in bucuresti :lol:

 

 

Bafta si cat mai multi km fara incidente! :crack:

 

LE: Inmatricularea, mai nou dureaza cam 2 ore pt numere la rand sau 24 de ore pt preferentiale!

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca inregistrz scuterul intr`un sat mai cer RAR?

eu cand am inregistrat vechiul scuter le-am dat la aia de la primarie cartea scuterului ... care era scrisa in germana ! s-au uitat ... au vazut ca scrie ca e de 49 , nu au verificat nici o serie ... nici macar scuteru l :crack:

apoi am completat cererea aia si GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bn si pe me ma ajuta careva cu problema de mai sus cu scuteru hondita cu inregistrare la primarie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am inregistrat vechiul scuter le-am dat la aia de la primarie cartea scuterului ... care era scrisa in germana ! s-au uitat ... au vazut ca scrie ca e de 49 , nu au verificat nici o serie ... nici macar scuteru l :crack:

apoi am completat cererea aia si GATA

 

sper sa am si eu norocul tau ca io umblu fara nr de mult timp si inca mai umblu si n`am chef de amenzi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: Inmatricularea, mai nou dureaza cam 2 ore pt numere la rand sau 24 de ore pt preferentiale!

 

In capitala ma...da aici la tzaranoaia(cum zicea cineva tot de pe forum) tot astia sunt termenii de asteptare. Am uitat sa precizez ca acea saptamana de asteptare corespunde la numere preferentiale. Cel putin atat am asteptat eu la inceputul lunii martie din anul curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...