Sari la conținut

Putin Ajutor ! ! ! !


TrickIT
 Share

Postări Recomandate

AM 16 ani si pana la sfarsitul anului o sa imi iau un scuter...

As vrea sa imi spuneti kre sunt cele mai bune si de ce (specificatii tehnice despre motor si alte parti importante)

scuterul oricum o sa fie luat din Italia dar nu stiu de ce sa tin cont la un scuter (toti vor un scuter care sa prinda o viteza cat mai mare)

 

 

MULTUMESC ! ! ! !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~ KND AI VAZUT PRIMA DATA KIWY AI ZIS K E CARTOF CU PAR ~~~~~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

AM 16 ani si pana la sfarsitul anului o sa imi iau un scuter...

As vrea sa imi spuneti kre sunt cele mai bune si de ce (specificatii tehnice despre motor si alte parti importante)

scuterul oricum o sa fie luat din Italia dar nu stiu de ce sa tin cont la un scuter (toti vor un scuter care sa prinda o viteza cat mai mare)

MULTUMESC ! ! ! !

~~~~~ KND AI VAZUT PRIMA DATA KIWY AI ZIS K E CARTOF CU PAR ~~~~~

On:Yamaha Aerox! (cel mai tunabil...rapid,puternic..etc..) apoi,Aprilia SR(parerea mea)(gusturile nu se discuta)

Off:....sunt deschise 98324783047 topicuri care raspund la intrebarea ta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa faci un curs de legislatie rutiera in primu rand ca sunt sigur ca n-ai habar de regulile de circulatie si apropo acest curs e obligatoriu prin lege... Pt siguranta ta te sfatuiesc sa nu delimitezi scooteru macar primele luni pana inveti sa mergi ... :) apropo daca-l delimitezi incalci legea si risti sa ramai fara scooter :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara orice iti place tie (chiar si chinezarie daca nu ai buget mare), nu te uita la cat prinde ca la varsta si experienta ta nu iti trebuie mai mult de 50 km/h. :lol:

 

Eu as zice sa incerci ceva de firma.. si sa fie limitat in primii 500 de km.. pana te obisnuiesti:)

 

Modele de scutere :

- Yamaha Aerox

-Aprilia SR

-Gilera Runner

-Piaggio Zip

-Peugeot Speedfight sau TKR ( Trekker )

 

Orice.. ai vrea sa - ti cumperi... daca vrei sa nu iei o mica.. tzeapa.. ai putea sa ne intrebi:) inainte de toate acestea!

 

Bafta la cumparare !

 

sau sa nu fie.. limitat.. dar sa nu te manance in poponeata.. sa - i dai tot ce poate...

ca asa am facut si eu.. dar... nu am cazut:) era...

 

OFF : Acum.. toti... o sa se bucure.. ca eram sa cad... :)

Editat de gileRik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara orice iti place tie (chiar si chinezarie daca nu ai buget mare), nu te uita la cat prinde ca la varsta si experienta ta nu iti trebuie mai mult de 50 km/h. :)

 

 

trebuie sa faci un curs de legislatie rutiera in primu rand ca sunt sigur ca n-ai habar de regulile de circulatie si apropo acest curs e obligatoriu prin lege... Pt siguranta ta te sfatuiesc sa nu delimitezi scooteru macar primele luni pana inveti sa mergi ... :lol: apropo daca-l delimitezi incalci legea si risti sa ramai fara scooter :lol:

 

Pt. numele lui Dumnezeu :D nu credeti ca exagerati putin? Faza cu delimitatu cateva luni mi se pare aiurea, no offence, insa cred ca se vorbeste de un scuter aici nu de vreun motor de 1000 care si delimitat nu iti trebuie mai mult de o saptamana sa prinzi cat de cat "ideea". Majoritatea am invatat sa mergem pe scutere delimitate si nu a fost mare branza. Iar la faza cu incalcatu legii si confiscarea...zi'mi si mie cate cazuri ai printre amicii tai care au fost prinsi de radar? In ceea ce priveste cursul de legislatie sunt perfect de acord. Da incercati sa nu mai speriati omu degeaba :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. numele lui Dumnezeu :lol: nu credeti ca exagerati putin? Faza cu delimitatu cateva luni mi se pare aiurea, no offence, insa cred ca se vorbeste de un scuter aici nu de vreun motor de 1000 care si delimitat nu iti trebuie mai mult de o saptamana sa prinzi cat de cat "ideea". Majoritatea am invatat sa mergem pe scutere delimitate si nu a fost mare branza. Iar la faza cu incalcatu legii si confiscarea...zi'mi si mie cate cazuri ai printre amicii tai care au fost prinsi de radar? In ceea ce priveste cursul de legislatie sunt perfect de acord. Da incercati sa nu mai speriati omu degeaba :lol: .

 

 

lasa prietene mai bine sa-l calce vreo masina ca la 16 ani majoritatea n-au multa minte ca si tine ... poti sa mori si la 50km/h cu scooteru ... brainless

 

exagerez... tu la ce posturi tv te uiti la bulgari, rusi ? mai urmareste si tu o stire sa vezi cati copii si nu numai mor ... :) nu exagerez, voi credeti ca sunteti imuni la accidente datorita faptului ca sunteti mult prea siguri pe voi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, sunt fel si fel de specimene la 16 ani, mai mult sau mai putin constiente insa acelasi fenomen se intampla si la 18 cand pustiu isi ia motor de 600 imediat ce ia permisu un fapt mult mai grav in opinia mea. Iar accidentele cu scuteristi au loc din cauza teribilismului si a neatentiei, mult mai putin din pricina vitezei. Totusi va inteleg reactia fiind bucuresteni, imprevizibilul va asteapta la orice colt...iar a fi sigur pe tine nu mi se pare nicidecum un defect ci o calitate. Iar faza cu "poti sa mori si la 50km/h" nu prea mai tine...putem sa murim si cand ne dam jos din pat...NU VREAU sa ne luam la hartza acum insa sfaturile astea mai bine le inlocuim cu "casca ochii bine si fereste'te tu, nu astepta sa se fereasca ceilalti de tine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, sunt fel si fel de specimene la 16 ani, mai mult sau mai putin constiente insa acelasi fenomen se intampla si la 18 cand pustiu isi ia motor de 600 imediat ce ia permisu un fapt mult mai grav in opinia mea. Iar accidentele cu scuteristi au loc din cauza teribilismului si a neatentiei, mult mai putin din pricina vitezei. Totusi va inteleg reactia fiind bucuresteni, imprevizibilul va asteapta la orice colt...iar a fi sigur pe tine nu mi se pare nicidecum un defect ci o calitate. Iar faza cu "poti sa mori si la 50km/h" nu prea mai tine...putem sa murim si cand ne dam jos din pat...NU VREAU sa ne luam la hartza acum insa sfaturile astea mai bine le inlocuim cu "casca ochii bine si fereste'te tu, nu astepta sa se fereasca ceilalti de tine".

 

ai dreptate dar si viteza constituie un pericol mai ales pt un pusti aerian ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=P2VnVf87-d8

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplul dat de tine scoate in evidenta neatentia. Evident ca intr'o anumita masura viteza constituie un pericol. Mereu o va face, dar nu asa de mult la scutere, ca de astea discutam. Noape buna, ne mai auzim maine dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosminake are dreptate cu cursul de legislatie, limitator pt ca ASA E LEGEA.

Accidentul ala e vina masinii care trece pe rosu.(oricum pe 2 roti trebuie sa te asiguri si daca ai verde ca pe tine te doare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare face ce vrea cu viata lui.....omul a cerut un sfat, iar eu l-am dat luand in considerare varsta si experienta pe 2 roti....nu numai dupa caracterisiticile unui scuter.

Ca daca e s-o luam in extrem cineva are dreptate cand zice ca poti sa mori si cand te dai jos din pat.............dar unde poti sa eviti...e bine sa eviti.

Majoriatatea confunda cazatura de pe bicicleta cu cea de pe scuter....in special parintii inconstienti fac aceasta confuzie, si inmaneaza un scuter performant unui pusti care nu are habar de regulile de circulatie, ca sa se de-a pustiul mare si tare in fata pi****or care se cred femei cu 3 fire pubiene.

Ma scuzati.....dar ma enervez cand vad atata inconstienta.

In concluzie: nu toti sunt facuti pentru a merge pe asa ceva, iar cei care sunt trebuie sa respecte niste reguli si SA INCEAPA CU INCEPUTUL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca-s mai multe sanse sa mori pe scooter decat coborand din pat :)

 

 

Cosminake are dreptate cu cursul de legislatie, limitator pt ca ASA E LEGEA.

Accidentul ala e vina masinii care trece pe rosu.(oricum pe 2 roti trebuie sa te asiguri si daca ai verde ca pe tine te doare).

 

CORRRRRRECCCTTT!!!!!

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie: nu toti sunt facuti pentru a merge pe asa ceva, iar cei care sunt trebuie sa respecte niste reguli si SA INCEAPA CU INCEPUTUL.

 

 

ai dreptate ,fiindca cum s-a mai spus ,multi se urca pe scutere mai mult sau mai putin performante si nu sunt constienti de riscuri spunand " lasa domne ca invat eu sa merg " ei bine nu e chiar asa fiindca nu stii ce reactii ai daca apare ceva imprevizibil ,etc ... eu personal am inceput cu un moped anul trecut in noiembrie ( eram super fascinat si in momentul acela ,vazand ca merg mai repede decat o bicicleta ,nu-mi trebuia mai mult,insa cerintele au venit cu timpul :) ) dupa care am mai schimbat inca doua pedaliere pana am ajuns la scuter.in prezent sunt fericitul posesor al unui runner :lol:

 

 

p.s. parerea mea e ca ar trebui ca pustii de 16 ani sa incepa cu un moped si dupa aceea sa treaca la lucruri mai serioase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. numele lui Dumnezeu :) nu credeti ca exagerati putin? Faza cu delimitatu cateva luni mi se pare aiurea, no offence, insa cred ca se vorbeste de un scuter aici nu de vreun motor de 1000 care si delimitat nu iti trebuie mai mult de o saptamana sa prinzi cat de cat "ideea". Majoritatea am invatat sa mergem pe scutere delimitate si nu a fost mare branza. Iar la faza cu incalcatu legii si confiscarea...zi'mi si mie cate cazuri ai printre amicii tai care au fost prinsi de radar? In ceea ce priveste cursul de legislatie sunt perfect de acord. Da incercati sa nu mai speriati omu degeaba :lol: .

Cu riscu de a imi sari cineva in cap...aprob...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate dar si viteza constituie un pericol mai ales pt un pusti aerian ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=P2VnVf87-d8

Sau asta http://www.youtube.com/watch?v=ph333p_2y-4

era foarte nervos :) :lol: ce noroc fara nici pic de echipament sa scapi asa...

Eu rad si acum de numai pot :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si tu si vezi daca iti vine sa mai razi.

Nu imi trebuie asa ceva :) doamne fereste,nu doresc nimanui asa ceva,dar este amuzant tipul :D) se ridica intr-o secunda de la pamant si incepe sa urle la aia :lol:

.....si tu la ce ora postezi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau asta http://www.youtube.com/watch?v=ph333p_2y-4

era foarte nervos :lol: :lol: ce noroc fara nici pic de echipament sa scapi asa...

Eu rad si acum de numai pot :D :D

 

:blbl: am vazut si eu filmul ... weekendul care a trecut.. si am ras putin.. singur prin casa dar mi-a trecut repede :)

Dar a fost dura faza cum a sarit ala de pe scuter... si intr-o sec a inceput sa zbiere=)))) apai... noroc chior sa ai:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosminake......esi mai rau k bunika...... :lol: ....pai unii de 16 ani pot fii mult mult mai pregatiti pe 2 roti decat tn........io la 16 ani o sa am deja aproape 4 ani de mers pe scuter........sa nu uit k prin oras......si nu am avut si sper sa nici nu am prtobeleme......varsta nu inseamna in totdeauna si experienta.......numa unii dintre voi o ramas cu ideea asta comunista.......dak ma uit in b-ta ......numa scuterele primariei is limitate.....in rest.....ciusssss . Si dak am numa 15 aniu nu inseamna k ma duk cu 100 cat imi merge scuteru' prin centru orashului ......si ma dau mare la femei......si nush ce......port casca...la inceput am purtat si cotiere / genunchere........ cu tot k ma bucur k nu mi-au fost de nici un folos.......si la faza cu parintii inconstienti......intr-un fel ai dreptate.......da in general toti parintii isi cunosk copiiiiii ..dak eram unu nebunatik 100% nu miar fi luat scuter............... :crack: ....:crack:) primul meu burnout:)) inainte sa schimb cauciucu.....

post-20581-1196931198_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...