Sari la conținut

Aditivi Pentru Benzina


Postări Recomandate

Te referi la aditivii pt curatarea motorului, nu?

Intr-adevar, benzinele de top contin un procent mai ridicat de detergent (pe langa CO mai mare), deci n-ar fi nevoie de aditiv decat daca mergi cu benzina ieftina.

Eu unu mi-am pus in masina odata d-asta (Techron Chevron, ar fi cica cel mai bun pe aici care se poate gasi la magazin), dar n-am observat vreo schibare la consum sau mersu motorului, dar masina mea merge bine oricum ca-i pun benzina buna. Deci daca nu-i nevoie, n-ai de ce sa pui aditiv-detergent. :)

 

De octane booster si alte traznai nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul il am de 7 luni,benzina pun de la 98 in sus.Ma gandeam si la aditivi de curatare dar si altii.Vrand sa pregatesc moto pentru iarna am cautat un stabilizator pentru benzina dar...nu am gasit si am luat un aditiv care creste cifra octanica,parca se aude mai bine motorul,putere...greu de dat seama iar altceva nu stiu ce mai face.Am citit pareri despre aditivi pe net dar sunt tare contradictorii.Ma gandesc la aditivi pentru ca vreau ca motorul sa mearga perfect,sa aiba putere,sa fie protejat si sa nu am probleme.LIQUI-MOLY...are niste aditivi speciali pentru moto,oare sunt buni....???Dar alte firme...???Au efect sau aruncam banii pe fereastra...???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Motorul il am de 7 luni,benzina pun de la 98 in sus.Ma gandeam si la aditivi de curatare dar si altii.Vrand sa pregatesc moto pentru iarna am cautat un stabilizator pentru benzina dar...nu am gasit si am luat un aditiv care creste cifra octanica,parca se aude mai bine motorul,putere...greu de dat seama iar altceva nu stiu ce mai face.Am citit pareri despre aditivi pe net dar sunt tare contradictorii.Ma gandesc la aditivi pentru ca vreau ca motorul sa mearga perfect,sa aiba putere,sa fie protejat si sa nu am probleme.LIQUI-MOLY...are niste aditivi speciali pentru moto,oare sunt buni....???Dar alte firme...???Au efect sau aruncam banii pe fereastra...???

 

Sal eu zic ca are efect ca doar nu inventau degeba aceste aditive: Eu am fost azi in carrefour orhideea si am cumparat un aditiv pentru benzina, se numeste STP si costa 11 roni. pe eticheta scrie asa: REDUCE CONSUMUL DE BENZINA SI EMISIILE DE GAZE DE ESAPAMENT. Pastreaza carburatoarele, injectoarele si supapele de admisie curate. Imbunatateste performantele motorului si reduce consumul de benzina prin combaterea depunerilor de murdarie, gume si lacuri din sistemul de alimentare cu combustibil. Eu zic sa dau i fuga pana la carrefour si sa iti iei unul ca nu strica sa incerci. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...