Sari la conținut

Mz 150


Kiusro
 Share

Postări Recomandate

:what: :kiss: Si eu trebuie sa-mi iau neaparat unul, dar pana acum am tot pasuit problema. Daca se gaseste aici la Cluj, am sa-mi cumpar si am sa si pun poza cu el sa-l vedeti si voi daca va intereseaza eventual... :kiss: :kiss:

 

Poate gasesti ca orasul tau e mare si frumos, al meu e frumos ,dar e mic.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PMS =punctul mort superior adica pistonul e sus nici nu urca nici nu coboara :kiss:

PMI=punctul mort inferior ..........................jos.......................................... :eek:

28grade e un arc de cerc dintrun cerc rotund! :kiss:

un cerc are 360 de grade,28 reprezinta o mica portiune care reprezinta exact momentul cand trebuie sa ai scanteie! :ok:

cu cheia fixa de 13 se da inapoi cama aia excentrica! ;) CROM-VANADIUM DE 13

deci dai in sens invers acelor de ceas cama cu ambelaj cu tot sa coboare pistonul . 28 de grade atat!

deci va trebuie si un raportor! sant la magazinele de rechizite scolare . :D

 

 

 

acuma intelegi JUDAS? :kiss:

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PMS =punctul mort superior adica pistonul e sus nici nu urca nici nu coboara :lol:

PMI=punctul mort inferior ..........................jos.......................................... :)

28grade e un arc de cerc dintrun cerc rotund! :lol:

un cerc are 360 de grade,28 reprezinta o mica portiune care reprezinta exact momentul cand trebuie sa ai scanteie! :P

cu cheia fixa de 13 se da inapoi cama aia excentrica! :blbl: CROM-VANADIUM DE 13

deci dai in sens invers acelor de ceas cama cu ambelaj cu tot sa coboare pistonul . 28 de grade atat!

deci va trebuie si un raportor! sant la magazinele de rechizite scolare . :(

acuma intelegi JUDAS? :lol:

 

:kiss:

:wink: :) Acuma am priceput catrane.... :lol: , ca mi-ai mai zis odata ,dar nu mi-ai desenat.... :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pai sa va mai pove, am fost cu el la Dl. Crainic, si a fost scurta vizita :D mi-a zis da jos bujia capacul de la rotor-stator, are compresie acceptabila, dar a pus mana pe rotor si dezastru, se misca ca dreq, deci... rulmenti, simeringuri, poate un piston biela daca a facut probleme.

 

Am facut comanda la Ocani am cerut ochelari, si nah trebuia sa precizez ca imi trebe pentru modelul clasic, infine nu se mai fabrica asa ceva...

 

maneta soc, a trimis numai piesa aia fara suportul ei...

 

a primit Sergiu in schimb cotul de toba si l-a montat, singur, i-am zis sa se uite in toba sa vada daca nu-i mizerie in ea, mi-a zis ca a ramas uimit cand s-a uitat ca a bagat degetul si abea daca s-a murdarit si cotul era curat, fata de ce a vazut el in coatele de la Jawa350 hahahahahaha.....

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Colegul nu prea a facut poze, motorul este gata si a fost reparat in 3-4 zile, nu ca al meu in 4-5 luni... ideea este ca el a fost in Ungaria si si-a luat piesele, nu a asteptat dupa Ocani cum am facut eu... si eu am avut mai multe probleme decat el.

O sa revin eu cu ceva poze, totusi, auma nu am cum sa pun ca scriu de la lucru. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca l-ati reparat si pe asta. Cred ca prietenul tau a iesit mai ieftin cumparand piesele din Ungaria.....

 

Si daca tot merge MZ-ul, trebuie sa i-l dea si unchiului sau bunicului la o proba. Pe cuvantul meu daca nu imi place la nebunie ce ai scris in primul post :

 

 

"cablul de soc s-a blocat la mijloc undeva, are un intinzator si a ruginit, si bunica-su a tras de soc prea tare si a spart tot acolo,tot plasticul este spart si maneta aia este rupta, bordul s-a rupt dupa ce a cazut unchiu-su cu el, a spart si kilometrajul, ala ii tandari "

 

Tare de tot felul de a povesti.......si imi imaginez foarte bine cum s-a intamplat.....desi sunt sigur ca nimeni nu a ras atunci,mai ales prietenul tau.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: asa interesant povestesc, zici... oricum ii bine ca merge trebe sa-si cumpere o bobina de inductie ca a lasat contactul pus si platina fiind inchisa a prajit bobina, acuma merge cu una dar asta vad ca-i distruge bujiile...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul nu prea a facut poze, motorul este gata si a fost reparat in 3-4 zile, nu ca al meu in 4-5 luni... ideea este ca el a fost in Ungaria si si-a luat piesele, nu a asteptat dupa Ocani cum am facut eu... si eu am avut mai multe probleme decat el.

O sa revin eu cu ceva poze, totusi, auma nu am cum sa pun ca scriu de la lucru. Sanatate!

:D No fain ! Si mie acum 2 zile mi-a venit carburatorul nemtesc de 251 , tot din Ungaria , de la prietenii nostrii MZ-isti. E drept ca e un pic folosit , dar e in stare excelenta , si e nemtesc. Cu bine, prietene.... :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat ai platit pe carburator?

:D 30 euro, si e modelul cu siguranta la pahar, din primele tipuri de 251 . Cica sunt mult mai bune decat cele ce au urmat.Whatever...., eu sunt foarte multumit de el cum se comporta. :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cel vechi ce avea?

in ce stare este? ca mie mi-e distrus surubul de reglaj al amestecului, acela din alama... si am probleme din cauza lui... poate ne intelegem cumva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D 30 euro, si e modelul cu siguranta la pahar, din primele tipuri de 251 . Cica sunt mult mai bune decat cele ce au urmat.Whatever...., eu sunt foarte multumit de el cum se comporta. :whip:

 

30/bucata sau ambele?

la inceput din acesta(30N3) am avut pe ea...mai bine mia mers(puteai regla mai bine amestecul) dar avea un consum de mama(asa la calculele ochiometrice cam 6L/100 extern )!!!!!!!! are un joc(nu stiu cum se numeste...pistonul de la aceleratie..) de vreo 2mm+mi sa dus surubul de la amestec si nul puteam scoate nici cum.acuma am unul de 250(30N2).inca nu stiu cat consuma dar asa la ochi mia scazut...

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cel vechi ce avea?

in ce stare este? ca mie mi-e distrus surubul de reglaj al amestecului, acela din alama... si am probleme din cauza lui... poate ne intelegem cumva...

:whip: Ala vechi e cam decalibrat deja, siberul tirie deja , iar kitul nu-i in stare prea grozava, dar de rezerva mai merge si asa...Nu dau nimic din el, pt. ca nu se stie niciodata ce se poate intampla cu celalalt, de aceea mai bine-l tin de rezerva. :D

 

30/bucata sau ambele?

la inceput din acesta(30N3) am avut pe ea...mai bine mia mers(puteai regla mai bine amestecul) dar avea un consum de mama(asa la calculele ochiometrice cam 6L/100 extern )!!!!!!!! are un joc(nu stiu cum se numeste...pistonul de la aceleratie..) de vreo 2mm+mi sa dus surubul de la amestec si nul puteam scoate nici cum.acuma am unul de 250(30N2).inca nu stiu cat consuma dar asa la ochi mia scazut...

;) Bucata : ala de 251. Ala nu are surub de reglaj al aerului,pt. ca asa e facut incat isi trage exact aerul necesar direct din filtru. are numai un surub de reglare a relantiului, si ala se afla in partea dreapta a motorului.de asemenea , jos la pahar nu are acele 3 surubele cu ce se prinde paharul, ci doar o siguranta mai mare care o impingi si tragi ori de cate ori tre curatat carburatorul. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la al meu(30N3-5) avea reglaj pt aer (2 suruburi avea) si pt pahar avea o siguranta cel fixa.

 

 

chiar azi am vazut un carb cum ai tu!la un prieten pe motor avea doar 1 sg surub de leglare era: 30N3-1

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la al meu(30N3-5) avea reglaj pt aer (2 suruburi avea) si pt pahar avea o siguranta cel fixa.

 

 

chiar azi am vazut un carb cum ai tu!la un prieten pe motor avea doar 1 sg surub de leglare era: 30N3-1

:) Exact ! Sunt foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...