Sari la conținut

Valea Doftanei - 24 aprilie


Postări Recomandate

Sambata a fost f frig, insa asta nu ne-a incurcat sa ne facem planuri de duminica. Am plecat la 9.30 din bucuresti cu Tibi, urmand ca la campina sa ne intalnim cu Cata.

Dupa Ciolpani am iesit din DN1 cu intentia de a merge pe aratura si prin comune pana dupa ploiesti. Wrong! A plouat mult saptamana trecuta si namolul de pa campurile alea parca era plastilina. Se lipea efectiv de motociclete.

 

Stiu ca baietii isteti ar zice: "Trebuia sa dati gaz ca se ducea noroiul". Eu le zic "sa dati voi gaz plin plastilina aia" :lol:

 

iata cum arata motocicleta lu nenea Tibi cu o roata fatza de carutza :lol:

post-7-1114458804_thumb.jpg

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am oprit la ploiesti, am spalat motoarele care carau inca 10 kile de namol, ne-am intalnit cu cata si cu sorinake si am pronit pe DN1 spre campina. O mica pauza de aprovizionare in campina si am plecat spre casa batraneasca a lui Sorinake de la sotrile.

 

Intre campina si sotrile am mers pe cel mai sinuos si mai abrupt drum asfaltat pe care l-am vazut vreodata. E fun si pe asfalt :lol:

am ajuns repede la destinatie si am mai dat o tura sa exploram imprejurimile satului dupa care ne-am intors sa mancam ceva. Meritam!

post-7-1114459424_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat repede in fizic si am luat-o din loc.

Am plecat in sus pe valea doftanei cu intentia de a trece spre cheia prin pasul predelus.

 

pe munte am gasit foarte multa apa curgand in zeci si sute de paraiase fprmate temporar ca urmare a topirii zapezii si am mai gasit .. zapada :lol: ... destul de multa zapada

post-7-1114459680_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe oi ....

ne-a luat ceva timp pana am trecut de ele. Nu voiau sa se dea la o parte. Veneam cu roata pana la 30 cm de curu lor, claxonam si abia se miscau. Insa cred ca le-am deranjat, pentru ca o moment dat mi-au facut o gluma de-a lor: s-au dat brusc la o parte si m-am trezit cu ditamai bolovanul in fata rotii. :lol: AM fost tentat sa trec peste el dar apoi mi-am amintit ca am muncit mult sa-mi iau motorul asta asa ca am riscat un derapaj si l-am evitat.

le prind eu ... :lol:

post-7-1114460598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici aproape coborasem si am inceput sa ne intalnim cu civilizatia. Pentru inceput, doar cu aberratiile ei - exploatarile forestiere demente.

Am super boala pe cei care taie padurile. i-as strange de gat.

 

tibi fugea ca sa nu mai vada ....

post-7-1114460785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am plecat pe sosea spre Ploiesti, insa aventurile nu se terminasera: la vreo 8 km de Cheia, ne-am intalnit cu o gasca de "vitezisti" din bucuresti. Unul din ei tocmai ratase o curba si gixxerul de 1000 cmc zacea la vreo 25 m intr-o rapa. Baiatula a a vut numai contuzii usoare si o luxatie la mana. Echipamentul si-a facut datoria.

post-7-1114461180_thumb.jpg

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am ajutat pe baieti sa scoata gixerul la sosea si am plecat spre Bucuresti.

Bai, sa mergeti incet pe unde nu stiti drumul.

 

Cam asta a fost. urmatorul ride report dupa 1 mai la mare.

post-7-1114461522_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta a fost....

ba nu :lol: mai am si io ceva poze....si ne-am pozat si pe drumul Sinaia - Targoviste...superb peisajul, dar numai pt. enduro pana se repara drumul :lol:

iaca de la Petrom Ploiesti...locul clasic de intalnire :lol:

post-7-1114470344_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o poza din Targoviste...ne-am gandit noi(eu si sorinake) ca ne-am plictisit de DN1..asa ca am schimbat ruta.

una peste alta...a fost frumoasa si tura asta..s-au intamplat multe numai intr-o zi, dar vine ea vara sa plecam cel putin vreo 3 zile cu cortul :lol: :lol:

adica saptamana vitoare de 1 mai :lol:

@Ionut: trebuia pus topicul la "Intalniri si evenimente" ca sa vada si motociclistii de duminica ce au pierdut :lol:

post-7-1114471241_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...