Sari la conținut

Noul membru al familiei


Itza
 Share

Postări Recomandate

:lol:

 

In sfarsit am reusit sa achizitionam un motor. Suntem trei care avem carnet in familie de ceva ani... tata, eu si fratele meu, dar motorul s-a lasat asteptat pana mai ieri...

 

O frumusete de Yamaha XJ 600N Diversion din 2000, dar nerulata inca.

I-am dat deja o mica tura de cativa km si ce pot sa zic, nu am cu ce sa compar, dar e SUPER. Ca sa ii pot da o tura ceva mai consistenta trebuie sa imi iau echipament acum, dar e destul de scump si ala, ca sa nu mai zic ca ne trebuie 3 cel putin ca nu semanam niciunul intre noi... :lol: Fiind primul motor inca nu schimbam niciunul vitezele chiar smooth, dar ne descurcam binisor.

 

Acum incepe cautarea de echipamente: casca, combinezon, manusi, pantaloni, bocanci asa ca astept recomandari.. :lol:

 

Uite si o poza cu agregatu'

post-49-1115124233_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o rugaminte va rog.

 

Unde gasesc si eu mai multe detalii despre motor? Grafice cu putere, cuplu, etc, parerea proprietarilor de cum trebuie intretinuta si altele?

 

Merci. Drum uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi km inainte!!!

 

XJ 600 S poarta denumirea de Diversion.

Dar nici o problema e o bijuterie.

Si eu cunosc doi tipi care au asa ceva. :lol: :lol: :lol:

post-49-1115124891_thumb.jpg

Editat de kpax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina, sa te bucuri multi km de ea!!

Si ca sa nu ramina doar o urare goala:

 

Doua linkuri, un zip si un pdf, eu le-am verificat si zic ca merg

XJ600 S ((Diversion, SECA II) (1992-1999)), XJ600 N (1995-1999) -Eu zic ca ar cam fi...Oricum pare a fi acelasi manual pt ambele tipuri

 

 

Manual zip

 

Manual PDF

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt urari si pentru manual. M-am uitat un pic peste el, dar tot nu am gasit nimic despre cum sa il conduc :huh:

Adica nu stiu daca ii e bine si la 3000 si la 6000, la cat se merge in rodaj si alte astfel de trucuri. Am vazut la discutia despre GS 500 niste grafice foarte dragutze cu putere/RPM respectiv cuplu/RPM m-ar fi interesat ceva in genul ala si pentru Yamaha XJ600 N din 2000. Mai ales ca manualele ce se gasesc pe net sunt toate pentru motoarele pana in 1999 inclusiv.

 

Pana acum l-am scos la niste ture scurte prin oras si am vazut ca merge foarte bine si la turatii mici, la mari inca nu m-am dat... adica sunt si eu si motorul la inceput si nu am trecut de 6000RPM.

Primele senzatii sunt ca este un motor usor de manevrat, ingaduitor cu incepatorii(adica tolerant cu greselise de incepator), dar care bruscheaza in primele trepte. De exemplu schimbatul vitezelor I-II si II-III se lasa cu zguduituri daca nu nimeresc perfect turatia in momentul in care dau drumu la ambreiaj, dar uimitor, doar la turatii mici, daca schimb la 5000+ RPM parca schimb mai fluent.. :laugh: si un alt lucru frana de motor este brutala in aproape toate vitezele, cum iei mana de pe acceleratie am senzatia ca mai am un pic si fac front-flip :laugh:

 

Ma gandesc totusi sa ii pun un wind-shield pentru ca tata i-a dat 140 si pe langa faptul ca s-a umplut casca de muste in numai cativa Km zicea ca deabea se mai putea tine de motor pentru ca il lua vantul :laugh:.

 

Drum uscat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...