Sari la conținut

Zgomot Cutie Viteze


squerly
 Share

Postări Recomandate

Salutare..

Am un GSXF600 , an fabr. `98

La schimbarea vitezei de fiecare data la cuplare de la 1-5 se aude zgomotul acela care il fac majoritatea cand o introduc in viteza 1.

Este normal sa se auda asa de fiecare data???Am fost atent si la alti prieteni si nu se aude decat cateodata in prima treapta..

 

Este ceva in neregula cu motorul??sau este ceva normal sa se auda?

 

La masina cand "caraia" cutia de viteze ii baga ulei si gata nu se mai auzea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui tu, 90% sa nu decupleze suficient ambreiajul... ia apuca-te tu si mai regleaza-l (mai intareste-l oleaca, adica mai intinde-i un pic cablul) si vezi dup-aia.

Desi... in mers, la o turatie corespunzatoare ar trebui sa schimbe vitezele cu usurinta si fara sa debreiezi.

Chiar... ce ulei i-ai pus? (marca, tip si viscozitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui tu, 90% sa nu decupleze suficient ambreiajul... ia apuca-te tu si mai regleaza-l (mai intareste-l oleaca, adica mai intinde-i un pic cablul) si vezi dup-aia.

Desi... in mers, la o turatie corespunzatoare ar trebui sa schimbe vitezele cu usurinta si fara sa debreiezi.

Chiar... ce ulei i-ai pus? (marca, tip si viscozitate)

 

 

Uleiul este Motul OEM de la Suzuki...

Ma voi uita sa la cablu de ambreiaj.... sper sa fie doar atat.. sa nu fie altceva mai grav...

Voi revenii cu "rezultatul operatiunii" ;)

 

--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 14:30 -------------
am incercat eu sa reglez ambreiajul dar... dupa o gramada de incercari si reglaje , nu am mai suporatat si m`am dus cu ea la service... (cel de langa bingo (iuliu maniu)"

el trebuia uns... atat pe camasa cat si in capacul cutiei de viteze... rulmenti.. tra la la .. acum merge mai bine.

Cam costisitor doar ungerea ambreiajului 70 RON... cam tzeapa.. da am tacut din gura:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...