Sari la conținut

Izh Planeta Sport(enduro?)


Vizitator DARK-RIDER-82
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

SALUTARE! As avea cateva rugaminti la voi cei cu mai multa experienta si care POATE a-ti detinut tipul asta de motocicleta: IZH PLANETA SPORT-ENDURO! am gasit la persoana de la care am luat JAWA-354 , inca un motor de IZH planeta sport , care vroia sa-l duca la fier vechi deoarece a avut unele probleme pe la cartere plus , altele mecanice! Eu am zis ca macar sa-l studiez e bun daca de "resuscitat" nu mai pot! (totusi nu exclud si varianta asta).din ce am cautat eu pe net (ca alta sursa de informatii nu am ) , am ajuns la concluzia ca de fapt nu prea e motor de izh planeta "NORMAL" ! Iar si-au bagat japonezii mana , si se vede... ! Avand in vedere ca l-am luat in "cutie" ... poate ma puteti ajuta cu vreo schema a motorului sau CEVA... ca am stat si m-am tot uitat le piesele care sunt destul de jalnice si patetice... DAR , nu ma las :D ! VREAU sa stiu cum se asambleaza un motor monocilindric in 2 timpi , si daca la acest tip de motor exista ceva deosebiri , fata de restul tipurilor de motoare monocilindrice in 2 timpi!

 

VA MULTUMESC ANTICIPAT SI POATE MA PUTETI AJUTA!(merg pe "principiul" , "CERE SI TI SE VA DA" :huh: )

 

BAFTA! :ok:

 

--- Mesaj completat în 30 Mar 2008 13:47 -------------
iar am uitat poza... :crack:

post-2592-1206874016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE! As avea cateva rugaminti la voi cei cu mai multa experienta si care POATE a-ti detinut tipul asta de motocicleta: IZH PLANETA SPORT-ENDURO! am gasit la persoana de la care am luat JAWA-354 , inca un motor de IZH planeta sport , care vroia sa-l duca la fier vechi deoarece a avut unele probleme pe la cartere plus , altele mecanice! Eu am zis ca macar sa-l studiez e bun daca de "resuscitat" nu mai pot! (totusi nu exclud si varianta asta).din ce am cautat eu pe net (ca alta sursa de informatii nu am ) , am ajuns la concluzia ca de fapt nu prea e motor de izh planeta "NORMAL" ! Iar si-au bagat japonezii mana , si se vede... ! Avand in vedere ca l-am luat in "cutie" ... poate ma puteti ajuta cu vreo schema a motorului sau CEVA... ca am stat si m-am tot uitat le piesele care sunt destul de jalnice si patetice... DAR , nu ma las :D ! VREAU sa stiu cum se asambleaza un motor monocilindric in 2 timpi , si daca la acest tip de motor exista ceva deosebiri , fata de restul tipurilor de motoare monocilindrice in 2 timpi!

 

VA MULTUMESC ANTICIPAT SI POATE MA PUTETI AJUTA!(merg pe "principiul" , "CERE SI TI SE VA DA" :crack: )

 

BAFTA! :huh:

ceva fapte:motorul de IJ Planeta Sport a fost realizat in colaborare cu japonezii pe la inceputul anilor 70 cand s-a dorit producerea unui model destinat in principal exportului in Occident.initial era un motor destul de bun[axc 76x75mm,342 cm3,32 CP la 6300 rpm,carburator Mikuni,aprindere electronica,ungere cu pompa Autolube,cutie de viteze cu 5 trepte,toata electrica era Japan,mai ales Stanley].atunci cand colaborarea cu japonezii a luat sfarsit[acestia furnizau carburatorul,alternatorul,aprinderea,pompa de ungere,farul etc.]rusii au decis sa continue productia insa au adaptat proiectul astfel incat motorul sa utilizeze cat mai multe din piesele folosite la celelalte motoare de serie.astfel cutia de viteze a fost preluata de pe Jupiter si avea acum doar 4 trepte,carburatorul era un K rusesc,alternatorul la fel,aprinderea a revenit la platina etc.puterea declarata era tot de 32 CP dar e posibil sa fi scazut in urma modificarilor.spre deosebire de IJ-urile clasice acest motor are transmisia primara prin angrenaj elicoidal si nu lant Duplex,are un ambielaj mai mic si alezaj mai mare decat cursa[motor suprapatrat]si de aceea urca mai repede in ture.

in afara de pinioanele din cutie si alternator nici o alta piesa nu merge de la celelalte modele astfel ca piesele sunt imposibil de gasit. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
:ok: ce m-ai lamurit!!! nici nu mai avea alternatorul pe el cand l-am luat... si ambielajul are ceva "joc"... pe cursa nu lateral... al dreaqului , atunci nu l-am vazut/simtit... bine ca macar la cutia de viteze se mai gaseste "ceva", ca in rest... ORICUM , E INTERESANT CARTERUL :huh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...