Sari la conținut

Evacuare Sport & Filtru De Aer Sport


Roberte
 Share

Postări Recomandate

am cateva nelamuriri,poate ma ajutati..

 

1.care este diferentza intre tobe de aluminiu,carbon si titan(inafara de greutate si pret)?

 

2.daca montezi toba sport,este indicat sa montezi si un filtru de aer sport ca sa mentii un anume echilibru?

 

 

mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cateva nelamuriri,poate ma ajutati..

 

1.care este diferentza intre tobe de aluminiu,carbon si titan(inafara de greutate si pret)?

 

2.daca montezi toba sport,este indicat sa montezi si un filtru de aer sport ca sa mentii un anume echilibru?

mersi.

 

 

1. Nici una. .. .decat sonorul.

 

2.Da, evident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La pct. 2, ca sa mentii acel "anume echilibru" in urma montarii unei tobe sport ar trebui sa pui un filtru de aer mai imbacsit. Daca ii usurezi si evacuarea si admisia va rezulta un amestec sarac => performante mai scazute decat cu toba + fitru aer stock.

Nu stiu ce tip de CBR ai. Daca ai RR sau F4i ar trebui sa'i pui un PC caruia sa'i incarci o harta adecvata. Daca ai alt CBR inafara de aceste doua modele atunci va trebui sa umblii la carburatoare pe un banc de carbotest.

Daca schimbi doar toba, in general nu vei avea nevoie si de remapare sau umblat in carburatoare, dar daca pui si un filtru sport atunci cam ar fi necesar.

Oricum, nu recomand filtru sport pentru utilizare pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci o sa ii las filtru pe care il are acu...(nu stiu daca e imbacsit dar oricum nu e ca unu sport..

e ciudat fiindca la motomagia se vorbea la un moment dat despre tobe,filtre...etc. si au mentionat faptul ca in cazul montarii unei tobe sport este indicat sa montezi si un filtru sport (deci excat invers fata de cum zici tu adi) .... pana mea,acu nu mai inteleg nimic..

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 13:15 -------------
este vorba de cbr 929 din 2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, oamenii au zis bine, daca schimbi toba SI pentru performanta crescuta (1-2CP?? :( ) inafara de sound, atunci e indicat sa schimbi si filtrul de aer. Insa aceasta operatiune va trebui sa fie musai urmata de umblatul in carburatoare (*) pentru a imbogatii amestecul. Daca se omite acest lucru motorul va merge mai prost ca inainte.

 

(*) Tu ai injectie, deci vei avea nevoie de un PC care sa iti altereze injectia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...