Sari la conținut

"daca Nu Se Strica Nu Repara"


suciucfi
 Share

Postări Recomandate

Stimabili domni ,sunt nou si daca mai calc in strachini nu o luati in nume de rau .Am achizitionat de curand un scooter din 1997 Yamaha SPY CRED caci pe talon scrie MBK si Yamaha cw 50 rs dar dupa ce am cautat pe net sunt aproape convins ca este SPY .Nu asta este neaparat problema si nici nu am momentan probleme cu el dar am nelamuriri.Am observat cateva chesti care nu cred ca sunt firesti,si anume:

 

1. scoate cam mult fum zic eu

2. acceleratia este prea sensibila ,adica demareaza brusc trecerea de la un rulaj moderat 20km/h sa zicen cand accelerez pleaca brusc o ,adica nu are oaccelerare progresiva "e prea vanos"

Trebuie sa ma alarmez sau nu ?

NU ca ma deranjeaza neaparat dar ma preocupa . :ok:

 

Nude alta dar arata impecabil fara uzuri vizibile si palpabile ,disc de franare ,placute etc

 

3.incerc de 2 saptamani sa caut un manual de service adica sa stiu ce ulei sa pun spre exemplu ,adica lucruri legate de intretinere , stie cineva

DRUM BUN FARA PROBLEME. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. scoate cam mult fum zic eu

2. acceleratia este prea sensibila ,adica demareaza brusc trecerea de la un rulaj moderat 20km/h sa zicen cand accelerez pleaca brusc o ,adica nu are oaccelerare progresiva "e prea vanos"

Trebuie sa ma alarmez sau nu ?

NU ca ma deranjeaza neaparat dar ma preocupa . :moto:

 

Nude alta dar arata impecabil fara uzuri vizibile si palpabile ,disc de franare ,placute etc

 

3.incerc de 2 saptamani sa caut un manual de service adica sa stiu ce ulei sa pun spre exemplu ,adica lucruri legate de intretinere , stie cineva

DRUM BUN FARA PROBLEME. :(

 

La fum.. e posibil sa fie ceva de la ulei.. [ sigur o sa iti explice cineva .. dupa mine :) ]

Acceleratia... e foarte buna.. inseamna ca ai un demaraj foarte bun si nu e nevoie sa te alarmezi :ok:

La manuale de service ai putea sa cauti pe google.. sau daca o sa zici intrebarile exacte o sa iti raspundem aici :guitar:

 

Bafta ! :ok:

Editat de gileRik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales motoarele vechi care nu prea sunt "euro" (euro 2, euro 3)

Si cred ca fumega din cauza ca japonezii nu au aceleasi norme de poluare ca si europenii, iar motorul e din `97!

 

Oricum, sa il stapanesti sanatos!

 

Bafta! :(

Editat de t.H.u.G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabili domni ,sunt nou si daca mai calc in strachini nu o luati in nume de rau .Am achizitionat de curand un scooter din 1997 Yamaha SPY CRED caci pe talon scrie MBK si Yamaha cw 50 rs dar dupa ce am cautat pe net sunt aproape convins ca este SPY .Nu asta este neaparat problema si nici nu am momentan probleme cu el dar am nelamuriri.Am observat cateva chesti care nu cred ca sunt firesti,si anume:

 

1. scoate cam mult fum zic eu

2. acceleratia este prea sensibila ,adica demareaza brusc trecerea de la un rulaj moderat 20km/h sa zicen cand accelerez pleaca brusc o ,adica nu are oaccelerare progresiva "e prea vanos"

Trebuie sa ma alarmez sau nu ?

NU ca ma deranjeaza neaparat dar ma preocupa . :(

 

Nude alta dar arata impecabil fara uzuri vizibile si palpabile ,disc de franare ,placute etc

 

3.incerc de 2 saptamani sa caut un manual de service adica sa stiu ce ulei sa pun spre exemplu ,adica lucruri legate de intretinere , stie cineva

DRUM BUN FARA PROBLEME. :burnout:

Pentru ca scutru e nervos, nu este un lucru rau, ci un lucru pozitiv...=> scuteru' are motor brici care nu o sa trebuiasca segmentat foarte curand.

In viitorul apropiat aceasta nervozitate a scuterului nu o so mai sesizezi deoarece te obisnuiesti cu mersul pe scuter, si cu acceleratia, si iti vei dori ceva mai puternic. Asa suntem toti :hug: Trust me :P

Sa il stapanesti sanatos si sa nu musti asfaltul prea curand :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acceleratia sensibila este specifica motoarelor in 2 timpi,nu te rogi de ele sa accelereze pt ca accelereaza brusc... :burnout:

apropo de fum posibil sa ai un ulei 2T mai slab,poate este unul mineral,alea scot fum in draci si depun multa calamina...fereste-te de uleiuri din astea...solutia posibila - un ulei in 2 timpi de calitate (Motul Scooter Power 2T,sintetic)...asta nu scoate fum...

felicitari de achizitie si sa il stapanesti bine,fara incidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acceleratia sensibila este specifica motoarelor in 2 timpi,nu te rogi de ele sa accelereze pt ca accelereaza brusc... :burnout:

apropo de fum posibil sa ai un ulei 2T mai slab,poate este unul mineral,alea scot fum in draci si depun multa calamina...fereste-te de uleiuri din astea...solutia posibila - un ulei in 2 timpi de calitate (Motul Scooter Power 2T,sintetic)...asta nu scoate fum...

felicitari de achizitie si sa il stapanesti bine,fara incidente...

 

Multumesc tuturor pentru atentia acordata .In ce priveste uleiul cred ca ai dreptate o sa ma uit maine ce scrie pe flacom.

 

Inca o data multumesc !!!!!!!

 

--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 23:00 -------------

Multumesc tuturor pentru atentia acordata .In ce priveste uleiul cred ca ai dreptate o sa ma uit maine ce scrie pe flacom.

 

Inca o data multumesc !!!!!!!

 

 

Oameni buni stie cineva ,cumva ,pe cineva care are manual de service pt yamaha spy 50cc din 1997 sau un link(am voie sa cer asta?) , ca am rupt scaunul in ultima saptamana pe net si numa de aiureli am dat sau cu bani .Nu de alta dar nici sa cumperi nu poti ca de ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...