Sari la conținut

Pinion Km


christensen
 Share

Postări Recomandate

sal

am o problema cu pinionul de la kilometraj (etz 250), mai ales ca sunt incepator si nici turometru numi merge, habar nu am ca cat maduc si nu vreau sa ma taxeze garcea + trebuie sami fac si RARul .

dupa ce mia sfarmat lantul aparatoarea a fost nevoit sal schimb si cea de pe pinion (este de la etz 150), iar acuma ma zbat sa pun la loc pinionul de kilometraj(surubul ce prinde pinionul ce lungime trebuie sa aiba?).intra inauntru si totul este ok se invarte dar cand strang surubul de la roata agata si tinde sa impinga axul cu pinion afara!

 

ce am gresit ....ce nu am facut bine sau sa fie aparatoarea?sa nu permita?la etz 150 nu este la fel pinionul de km?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pinionul respectiv (disc melcat) nu este prins in nici un surub

 

Discul din prima poza vine pus unde am hasurat eu cu rosu. Eu am cumparat nou si a intrat destul de greu (am pus un lemn peste el si am batut cu ciocanul) . In partea de jos are o gaura in care intra o siguranta.

 

Axul care antreneaza cablul intra intr-o bucsa de plastic.........

post-9285-1207911087_thumb.jpg

post-9285-1207912285_thumb.jpg

post-9285-1207912363_thumb.jpg

post-9285-1207912423_thumb.jpg

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am schimbat bucsa de pe axul respectiv, si in bucsa am un filet care se prinde cu un surub de aparatoarea de lant.(acel surub nu lasa ca axul sa iasa afara...acolo unde este mai ingust vine)

acuma mia comandat acel pinion dinpoza a 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, surub din ala nu am nici eu. AM facut unul care sa nu frece pe ax ,ci doar sa il impiedice sa iasa afara.Ai grija cum pui bucsa pt ca s-ar putea ca in momentul cand misti roata sa 'iti scuipe' afara bucsa cu axul de antrenare si nu poti sa o impingi la loc,trebuie sa desfaci din nou roata......Axul trebuie sa se miste usor in bucse si bucsa trebuie sa stea fix in aparatoare.

 

--- Mesaj completat în 11 Apr 2008 17:14 -------------
eu pe discul melcat am dat 22 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu stiu cat a costat dar lam comandat sa am ambi pinioni noi.

imi merge usor cand nui strans roata dar cand strang atuncea agata si 'scuipa' afara bucsa cu axul!

in felul acesta am procedat:

scos roata fara sa dau jos pinionul si lantul(ca ma ingrozeste cand trebuie sa trag lantul in aparatoare), am slabit un pic piulita de la pinion doar ca sa nu cada si am pus axul cu pinionul de la km, am incercat si merge totul frumos(cablul km nu lam atasat) dar cand strang pinionul de la lant fata de furca si incerc sa invart agata si 'scuipa' afara axul.

 

sambata sper cami vine comanda si am sa dau jos roata sa vad ce pot face!

aparatoarea de pinion/lant de la etz 150(ca din acesta am si mau asigurat ca se potriveste) oare nu aceasta cauzeaza strangerea?

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...