Sari la conținut

Ce Acte Trebuie De La Vanzator?


Mikulas69
 Share

Postări Recomandate

tu trebuie sa ai toate contractele de vanzare cumparare sa poti dovedi cum a ajuns scuterul la tine, sa ai tot "traseul" actelor pana la tine...eu de exemplu am avut contractul de vanzare cumparare intre italian si roman facut in italia si contract de v/c din Romania intre mine si roman(accelas roman nu altul).

 

si daca ai toate actele astea...faci copii dupa ele, iti faci RCA-ul pe o luna, platesti taxa la primarie~7lei, la CEC 13 lei, completezi o cerere la politie ~3lei si poti sa-ti scoti nr rosii care sunt valabile luna

 

dupa aia trebuie sa-ti faci Rar-ul...care este vreo 260lei cu cartea itp, sa platesti alte taxe, iti trebuie documentele de italia originale, contractul de v/c intre italian si roman trebuie tradus si legalizat si cam atat si poti sa-ti iei numerele definitive

 

______________________

 

Toate astea daca vrei sa-l inmatriculezi la politie!...daca vrei sa-l intregistrezi la primarie pt nr galbene nu stiu daca iti trebuie toate astea

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Canter...ai spus o mare gogomanie. Fara suparare, dar...ai cumparat vreodata o masina SH? V-C la scuter e aproximativ 80 lei...daca le platesti pe toate cate o fi avut scuterul...ai dat faliment. Nu trebuie sa dovedesti nimic. Nici nu iti cere politia contractul vanzare-cumparare. Doar la inregistrare/inmatriculare iti trebuie...poate si la rar. Din el dovedesti ca l-ai cumparat de la cineva...e furat, ala intra in puscarie si tu ramai cu mana infipta. Sa ai contrat V-C pe numele tau si cu numele celui de la care l-ai cumparat. E CEL MAI IMPORTANT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ rolyy...tot ce am scris mai sus mi-a trebuit mie pt inmatriculare scuter la politie...

asa am avut si eu prima data...Certificato di proprieta, Carta di circolazione, contract v/c intre mine si roman...si cel de la politie mi-a zis ca trebuie sa am si contractul de v/c intre roman si italian ca sa-i dovedesc ca scuterul nu este furat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu actele acelea ai reusit sa inmatriculezi motoru la politie???

 

Si <canter> nu trebuia sa duci actele alea la tradus din italiana in romaneste ????

si daca da atunci cam cat ai platit pe ele ?

 

mersi

Editat de Mikulas69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...tot ce am scris acolo

cel mai bine te duci la inmatriculari si vezi exact ce-ti trebuie...il intrebi pe politist si iti notezi

trebuie tradus si legalizat...eu am platit vreo 60 lei pt traducere si legalizare pt o foaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...