Sari la conținut

Piston Interesant


Postări Recomandate

Am gasit intr-n motor varza de Simson un piston interesant cred ca de la ceva masina cu turatie mai mare are diametrul de 72,2mm al doilea segmant este un L segment cred ca ar merge foarte bine la Simson . Pun poze :

10olhjs.jpg

zvoqa1.jpg

2ik9pvo.jpg

f2lsm9.jpg

Astept inclusiv pareri. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit intr-n motor varza de Simson un piston interesant cred ca de la ceva masina cu turatie mai mare are diametrul de 72,2mm al doilea segmant este un L segment cred ca ar merge foarte bine la Simson . Pun poze :

10olhjs.jpg

zvoqa1.jpg

2ik9pvo.jpg

f2lsm9.jpg

Astept inclusiv pareri. Multumesc

Skoda , taiat si modificat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci am de Skoda dar nu are locasuri pt. supape si e cu 4 segmenti o fi de la alt model

skoda 120 are diam. 72...dar mai sunt si cote de reparatie....ca la motociclete....poate gasesti.

skoda 120 pe care a avut-o tata avea 3 segmenti ( 2+ 1 ungere). capul pistonului e drept la sk.

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e de skoda, are fusta taiata la bomfaier si e si varza.

Nu aveam de gand sa-l folosesc am originale pistoane si segmenti noi dar daca era original nemodificat ma tenta .

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma...nush ce sa zic...mie nu imi seamana a fi de skoda....

Cu toate ca skoda a folosit 2 tipuri de pistoane, sau poate mai multe....nu am vazut in 3 segmenti...toate in 4....iar la unul dintre tipuri diametrul in care intra boltul era mai mic (probabil de skoda 1000 mb). Oricum e posibil sa fie de simson, daca bine imi amintesc si eu am desfacut un motor "virgin" si avea un piston de genu sau identic (nu mai stiu ca au trecut vreo 8 ani). Si simsonul avea cel putin 2 tipuri de pistoane...primul cel bombat pt awo T (ala cu camera de ardere bombata tare si 2 incaperi la tacheti in chiulasa) si la plat (asemanator sau identic cu asta din poze) la simsonul sport.

O fi ceva piston dintr-un kit de tuning la simson :)

Editat de MadRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...skoda a folosit vreo 2 modele de pistoane...asa ceva am si eu dar nu are fusta taiata....

Fusta este precis taiata dar locasurile pentru supape nu cred ca se pot face asa de adanci intr-un piston plat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...