Sari la conținut

Care vrea


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Nu stau sa fac strigari de obicei, ca mai ies vorbe dupa aia, dar fac o exceptie acum :drink:

 

 

Plecare:

Vineri, 01.07.2005, dimineata/pranz (stabilim zilele astea) sau cine vrea sa ne prinda din urma.

 

Grup:

Pana acum 6 moto (stradal, sport, enduro) + o masina

 

Traseu moto:

Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru - Paraul Capra -> 2 variante:

1) daca drumul e in continuare inchis (am vb cu Salvamontul azi si cica se lucreaza inca): retur pana in Curtea de Arges, apoi C-lung Muscel - Targoviste - Bucuresti

2) daca baietii termina de deschis si e safe de mers: Balea Lac - Cartisoara - Sibiu - Valea Oltului - Pitesti - Bucuresti SAU Cartisoara - Sambata de Jos (1 ora de echitatie cu litiţani sau/si un suc la conac) - Bran - C-lung - Targoviste - Buc (sau Pitesti - Buc)

 

Km:

Variabili, in functie de traseul ales... minimul pe la 600 km, maximul...800. (cifre orientative)

 

Cazare:

Vineri noapte si sambata noapte la cort - zona cabana Paraul Capra. Cine vrea la cabana - 1.000.000 lei / noapte / camera 2 paturi / mic dejun inclus.

La cort se pot face gratare, odihna, sex,bla-bla-bla :(

 

Traseu montan:

Sambata: Vrem sa urcam pana pe Negoiu sau/si sa facem un traseu incluzand creasta Fagarasului, etc. Ne orientam la fata locului, functie si de vreme. Cine vrea trebuie sa aibe obligatoriu: conditie fizica buna, haine adecvate (e zapada inca, deci frigul si umezeala intra la pachet cu muntele si aerul curat + peisajele), bocanci cu talpa rigida, minim bete de schi daca nu coltari si piolet (cine nu stie, sa nu ma intrebe ce-s alea, ca scrie in DEX :laugh: )

 

Pe drum, daca stilul de mers, vremea si cheful ne permit, vrem sa si vizitam ce e de vizitat: M-rea Curtea de Arges, Cetatea Poenari, Manastirea Negru Voda din C-lung, Mateiasul, etc-etc.

 

Detalii (daca mai e nevoie) ma gasiti pe YM cel mai sigur - thomasss2

 

P.S. Vremea -> MEMO - vremea - orasele alese. Pt zona montana -> METEO

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma oftic cu licenta asta ... :drink: ... ca daca nu aveam de scris .. veneam si eu :laugh: .... eh oricum timpul nu este pierdut :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum zicea si Iscariotu...daca treceti prin Targoviste poate dati un semn sa ne intalnim si noi macar 2 vorbe sa schimbam :drink:

 

P.S.-Judas fiule...o fi a ta mama invatatoar dar se scrie dati nu da-ti :laugh:

Editat de Andyatf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Back & wet :crack:

 

Vineri

In loc de dimineata, s-a plecat pe la 12. Lumea, sperioasa din fire de niste fire de apa, a renuntat la moto si a plecat cu masina. Si cum stiam ca-n Transfagarasan turna cu galeata (aveam fata mea trimisa iscoada inainte la Valea cu Pesti) iar oamenii au zis sa mergem in Ciucas ca "nu ploua" (dada, siiiiiiigur) m-am trezit singurel de nebun pe 2 roti. Am trimis rucsacul mare cu masina, asa ca in spate cu un rucsacel de 25 L plin cu vreo 10 kg de mancare (deh, 2 persoane, 3 zile) si cu casca fetei + tankbag-ul de rezervor, i-am dat in goarna pe autostrada spre Pitesti. Soare, ~ pustie autostrada, sub 160-180/h nu am scazut-o, sa vad cat poate :crack: Si a putut asta mica, cu mine lipit de tankbag. Asa am invatat si eu principiile aerodinamicii, cu coatele in jos lipite de rezervor, varfurile in jos pe scaritze, casca sprijinita de tankbag, etc. :( Un singur motorist intalnit, ce venea spre Buc, cu un chopper.

In Pitesti - plinul si verificarea consumului => ~30-40 km in Buc + 110 autostrada = 6.7 L Cam multicel, dar avand in vedere ca i-am dat in goarna, e de inteles. Pauza, suc, intalnirea cu Politia venita sa admire jucaria, cerut foc, plecat :angry:

In Curtea de Arges o caldura torida ce anunta ploaie cu bulbuci. O iau pe fata in spate, apoi o luam spre Transfagarasan si la ramificatia spre C-lung Muscel (55 km) o luam pe-acolo, ca tot nu mai fusesem niciodata. Si n-am regretat. Drumul ~ pustiu, o singura Jawa intalnita, serpentine, suisuri, coborasuri, soseaua in buna stare... frumos. La un moment dat intalnim indicator spre M-rea Robaia si am zis sa n-o ratam. 6 km de forestier in panta, dar a meritat. O oaza de liniste, M-rea ctitorita in 1359, actual in renovare. Dupa pauza , inapoi prin hartoape si da-i bataie inspre C-lung.

La iesirea din C-lung (exact la ramificatia spre Cabana Voina), am oprit sa mancam la Motelul Flora, preturi decente, portii mari si foarte gustoase. La Mausolelul de la Mateias oprim sa-i fac un pic de lectie de istorie fetei iar apoi la Dragoslavele a incepus show-ul "umed" Rupere de nori, suvoaie ce curgeau pe sosea, etc. I-am dat un pic in goarna sa depasesc o coloana de masini apoi tot drumul prin ploaie , fulgere si tunete (tziuiau urechile). Foarte comoda si maleabila pe curbe, 50-80/h pe serpentine+ploaie si am aplicat cu succes principiile 1. Curba la deal: Mana-n ambreiaj, o viteza in jos, frana spate,frana de motor, frana fata piscata, iesit din curba luat mana din ambreiaj, ambalat 2. Curba la vale: Mana in ambreiaj, frana spate usor (rar un pic si frana fatza), viteza in jos, frana de motor, iesit din curba, viteza in sus, luat mana din ambreiaj.

Pana in Bran eram uzi si-n gaura (|*|)-ului asa ca am zis ca n-are rost sa o ardem prin ploaie Brasov - Cheia asa ca am mers in Zarnesti si de acolo pe forestier desfundat spre Plaiul Foii, la o vila a unor cunoscuti. Camera calduroasa, am facut focul in soba sa uscam hainele, ploua. Mancam - somn

 

Sambata

Ora 8- ploua - somn

Ora 10 - ploua in draci - discutam in Ciucas - ploua si acolo - somn

Ora 12 - ploua cu spume - In Ciucas burniteaza bine - mancam - somn

Ora 15 - burniteaza doar - in Ciucas s-a oprit un pic ploaia dar norii sunt compacti - mai mancam ceva - ne pregatim de plecare

Ora 16.30 ne suim pe cal (plin de namol saracu') si vedem pe drum ce facem

6 km de forestier - Zarnesti - Rasnov - Paraul Rece - Predeal - umezeala dar nu ploua. In fatza insa (spre Ciucas) nori negri. Discutam cu ei - ploua.

Plinul la iesirea din Predeal => 211 km de dealuri si serpentine, 2 persoane + ~15 kg bagaj = 8,24 L :drink: Giugiuc :baldy:

Ora 20.00 - home, sweet home, dupa ce ne-a mai udat ploaia de la Ciolpani pana in Buc.

 

Concluzii:

- nu regret ca am luat-o pe asta mica la drum lung

- consum decent

- sta bine pe curbe si e maleabila, cu tot cu pasager + rucsaci

- fata cam amortita de la carat bagajul => pauze mai dese

- soferi decenti cu masini capabile si care s-au dat la o parte chiar daca nu am facut nici un semn (cu ceva exceptii, ca de obicei)

- politist "de gashca" dupa Comarnic, care chiar daca m-a luat cu radarul (140/h din fatza, e-adevarat) cand a sarit din masina mi-a facut doar semn cu mana sa incetinesc si a oprit restul masinilor din spate :laugh:

- se va repeta treaba, dar pe vreme buna, ca sa si vedem mai multe chestii, ca e pacat

 

P.S. Poze abia de maine, dupa ce imi recuperez rucsacul de la cei care "se umezesc" in Ciucas, ca acolo e cablul

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele le gasiti AICI , albumul "Iulie 2005 - Luna lui Cuptor?Haha"

 

Nu pot face upload aici, probabil din cauza ca forum-ul este inca in lucru

 

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai prins :( Thomas sau Cip(rian) :drink: e-acelasi lucru

 

Cat despre a ta...sincer nu m-am suit pe modelul ala si nu stiu ce poate. Dar vedem, nu-i bai :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...