Sari la conținut

Problema Scurgere Ulei


christensen
 Share

Postări Recomandate

ieri am schimbat semeringul(25*35*7) de dupa pinionul(am schimbat setul de lant) de atac ca se prelingea ulei din cutie, azi dimineata constat ca iar ii ulei...

semeringul acela nu ar trebui sa 'stranga' pinionul de atac?la mine lejer intra, sa fi fost alta cota de semering?dar care?sau dimensiunea noului pinion atac este mai mica(umarul acela ce intra in semering).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca s-ar putea ca uleiul sa nu se prelinga pe langa simering ,adica unde intra umarul pinionului de care zici ca s-ar putea sa fie mai mic. Desfa ansamblul din cele 3 suruburi si uita-te sa vezi daca garnitura e buna. Probabil ca nu (sigur ca nu) ....masori si faci garnitura din carton de dosar. Ii faci gaurile exact pentru suruburi iar pt siguranta lucrarii: pui un strat de silicon rosu pe ambele fete ale garniturii. Degresezi uleiul curs pe la rulment si aplici ansamblul si strangi... Sa ne spui rezultatul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in santier imi este motorul si stand pe cricul central se 'umple' partea aceea unde intra surubul din dreapta(in forma de u) nu se vede ca vine de pe semering doar dupa ce sterg(la inceput am crezut cai din cauza surubului, dar nu)dupa o zi se umple.

maine am sa sterg cu benzina sa fie 100% curat(problema ca si uleiul este transparent si nu se vede doar daca sa strans mai mult)

 

am gasit buba.

de langa intrerupatorul de neutral se prelingea uleiul(era lipit cu ceva material alb tare) ce material este acesta?pot folosi silicon pt a inlocui cel vechi(lam dat complet jos), sau cu ce alceva pot astupa?

am pus o poza.

am incercuit cu rosu de unde se prelinge si cu albastru mai in sus tot aceeasi material(ii tare rau, abia am putut so dau jos cu surubenlita)

post-22733-1213299941_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil materialul ala e Poxilina, un fel de mastic care se cimenteaza in 10 minute si nu prea poti sa il mai dai jos. Nu pot sa iti spun ce sa pui acolo pt ca la mine nu exista. Nici nu imi dau seama ce obtureaza acolo...Eu nu am avut prob...

 

Ziceai ca ai schimbat kit-ul de lant....parca mi se pare ca un dinte al pinionului e rupt (tocit ?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o poza veche....aseara tarziu am terminat si am fost murdar pe mana, nu am mai facut poza.

da ii ceva material tare, abia am pututo da jos lovind cu surubenlita.

am sa trec pe la magazin sa cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...