Sari la conținut

Stiu Numarul, Cum Aflu Posesorul?


cojo
 Share

Postări Recomandate

Daca vb cu cineva din interiorul sist de asigurari iti spune tot, inclusiv adresa proprietarului.

Iata un caz care te poate inspira si ai si un nick care iti poate fi util:

/index.php?...t=0&start=0

Poti totodata sa o reclami la politia pe raza localitatii unde s-a petrecut incidentul si o gasesc ei. Dureaza mult si in general nu rezolvi nimic.

Off topic dar foarte asemanator:

Ieri, cu masina, dupa ce in prealabil luasem un radar ascuns pe E 85 la iesirea din Buzau, (atentie, pe centura Buzaului e limitare de 70 la ora, desi indicatorul e in preajma fabricii de bere unde tot timpul parcheaza cate un camion si il ascunde), trecusem de Urziceni, si inainte de podul in reparatii de la Cosereni, un distrus statea lipit de spatele meu ca un scai si desi eu depaseam masina dupa masina, flashuri & shit... Mai distrusa era insa pizdipoanca care statea in dreapta lui si facea spume, o vedeam in oglinda si era chiar amuzant la un moment dat. In cele din urma stresatul a intrat in depasire in curba fara vizibilitate, peste linia continua, eu am franat fiindca riscam sa ma loveasca in cazul in care i-ar fi venit ceva din fata si, drept multumire pentru ca am condus preventiv, vacuta frustrata din dreapta scoate mana pe geam si imi arata degetelul...

Ajungem la podul in reparatii unde era coloana pe doua benzi, eu pe banda din dreapta ii devansez, si bineinteles, cand ma vede vacuta da geamul jos si incepe sa faca ce stia mai bine, sa tipe ca atunci cand vine o masina din spatele tau cu smecheri in ea trebuie sa te dai la o parte, ca nu stiu sa conduc, etc . Rezultatul... Ii spun pe un ton foarte calm ca am condus legal si ca daca nu e de acord ne putem opri la politistul care circula la pod sa ne consilieze asupra cazului si eventual sa ii ia carnetul soferului care depaseste in curba pe linia continua... Fapt pe care l-am si facut fiindca banda mea mergea mai repede...

Politistul, dupa ce i-am spus ca vreau sa il reclam pe pericolul public mi-a spus agitat ca nu e de competenta lui si ca trebuie sa ma intorc in localitatea pe raza careia s-a petrecut incidentul si sa reclam la postul de politie local. Cand i-am spus ca asta imi suna a delasare si a incompetenta respectivul garcea, care statea acolo sa pescuiasca prosti fara centura de siguranta sau care vb la telefon, a oprit circulatia si m-a trimis la plimbare...

Am plecat facand eforturi masive sa ma calmez... Dupa 15 km, ma depaseste vacarul cu vacuta care ghici ce? Scoate iar manuta cu degetelul...

Tot drumul pana la acasa, in Bucuresti, m-am gandit la cat de bine era daca aveam spray-ul lacrimogen la mine(pe motor il am tot timpul, i-as fi dat cu satisfactie vacutei un jet in ochi ) si cat de prost am fost ca m-am intors din Spania. Inclin sa cred ca in max 3 luni plec iarasi, de data asta definitiv.

Iubesc tarile unde daca suni intr-un asemenea caz la politie in prima localitate, boul este oprit si cand ajungi si tu si dai declaratie este lasat pieton. Iar daca il sesizezi pe organ asupra unei asemenea abateri nu te trimite la plimbare ca pe ultimul fraier.

Mi-am incheiat seara fara a mai iesi la o tura cu Bertha pe care o asteptasem tot weekendul si inecandu-mi oboseala si supararea intr-o sticla de Jack...

 

 

 

Flashurile nu ajuta cu nimic, eu in situatii din astea stau calm in spatele lui si il depasesc linistit intr-o linie dreapta, sau stau in spatele lui... ce pana mea, tot acolo ajung, cu 10 min mai tarziu ce-i drept, dar ajung. Mai ajuta foarte mult daca te opresti 5-10 min pe dreapta si iti dezmortesti putin incheieturile... dai un telefon cuiva care iti e drag si apoi iti continui drumul in siguranta... boul e departe, intr-o goana nebuna dupa un copac sau un stalp de beton maaaaaare de tot....

1)Astia sunt cei ce ne omoara si merita stalciti in bataie. 2) De acord, feriti-va de prosti ori ii lasati sa se duca... ca sigur se duc la locul cu verdeata si multa liniste, ori ii depasiti daca se poate si scapati de ei. Competitiile nu duc la nimic bun. Cand un tampit nu te lasa sa depasesti, merita omorat in bataie, mai ales daca nu o face intamplator si o repeta. Trebuie sa fie prea prost sa faca asa ceva, deoarece in ultima instanta tragi tare dreapta brusc si-l scoti din sosea pe destept. Mai bine sa planga masa...deoarece pune viatza in pericol si a lui si a ta si a celui care vine pe contrasens. Aveti grije la situatii din astea si cand in fatza voastra se depaseste, reduceti viteza preventiv.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... e plin de smekeri . Asa e in viata !

Mai ales ca pe drumul ala E85 e doar o singura banda pe sens , cealalta e de urgenta si regulamentar nu ar trebui folosita decat ca atare.

De multe ori mi-au dat oameni flesh , desi era linie dreapta , marcajul era discontinu si din fata nu venea nimeni. Nu inteleg care era problema lor. (De ce sa incalc eu regulile sa merg pe banda de urgenta ca sa treaca ei fara efort ? dc tot sunt asa smekeri sa puna semnal sa accelereze sa schimbe viteze plm , ca daia conduc !)

Cate odata ma dau la oparte cate odata nu , si culmea dupa ce ma depasesc regulamentar , fac smen , pun frana .... ce sa mai ... " Niste Tarani " .

Dar pana la urma pocnesc (cu masina - am dacie :)) pe unu dasta , care ma depaseste pe linie continua si se baga brusc sau ma preseaza. Altfel nu ii poti invata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci io mai fac odata intrebarea mea retoric obsesiva: pence fiind pe 2 roti as avea nevoie sa depasesc o conserva? buninteles se exclud cazurile celor oprite sau f rar a celor care din "binecuvantate pricini" merg obositor de mult sub limita legala de viteza.

nici cand sint cu masina nu gasesc decat f rar motive de a initia o depasire, darmite cu mobra.

am 10 ani fara cel mai mic incident pe mobra dar inca nu am intalnit decat f f rar conserva sa mearga sub limita legala.

si atunci revin cu intrebarea: pence dreak nu stati in banca voastra? ok, daca tot ati decis sa nu stati la locul vostru atunci va rog nu va mai plangociti acilea ca niste babe. zilnic ma cutremur de ce atitudini intalnesc in trafic si la conservari dar mai ales la marii pizderi cu mia d e cmc sub bilute care vezi bine ei nu pot sta la locul lor, ei trebuie negresit sa se afle in depasire.

:) - tu ai ceva probleme :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) - tu ai ceva probleme :P

 

Mda, am si eu probleme ca tot omu. Ma bucur insa ele ca is foarte diferite de problemele membrilor clubului "carne de tun" cum bine ii numea cineva prin alt topic de pe aici.

Iar problemele mele m-au tinut departe de miezul evenimentelor ce populeaza jurnalele rutiere.

Din pacate aproape zilnic cand is cu conserva intalnesc in trafic membrii din clubu asta. Norocul meu si aal lor e ca fiind si eu motociclist is f atent la mobre in trafic, da credeti-ma nu ma mira de loc ca zilnic da coltul cate unu pe 2 roti membru al clubului cu pricina. Astia din neamu carne de tun au impresia ca daca au motoare mai potente decat multe conserve is la fel de invulnerabili ca cei din conserva. Si se iau la intrecere cu conservele de la egal la egal, uitand de fapt ca din start statutul de motociclist te face extrem de incapabil de a frana la fel de eficient ca o conserva. Asadar voi mai ales voi cu vitezane aveti motoare mai tari ca multe conserve insa chiar daca masinaria de sub voi poate frana ea nu va poate insa impidica sa zubrati peste ghidon.

Asadar nu fiti imbecili, nu va masurati cu conservele de la egal la egal chiar daca potenta motoarelor va ofera iluzia asta.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am si eu probleme ca tot omu. Ma bucur insa ele ca is foarte diferite de problemele membrilor clubului "carne de tun" cum bine ii numea cineva prin alt topic de pe aici.

Iar problemele mele m-au tinut departe de miezul evenimentelor ce populeaza jurnalele rutiere.

Din pacate aproape zilnic cand is cu conserva intalnesc in trafic membrii din clubu asta. Norocul meu si aal lor e ca fiind si eu motociclist is f atent la mobre in trafic, da credeti-ma nu ma mira de loc ca zilnic da coltul cate unu pe 2 roti membru al clubului cu pricina. Astia din neamu carne de tun au impresia ca daca au motoare mai potente decat multe conserve is la fel de invulnerabili ca cei din conserva. Si se iau la intrecere cu conservele de la egal la egal, uitand de fapt ca din start statutul de motociclist te face extrem de incapabil de a frana la fel de eficient ca o conserva. Asadar voi mai ales voi cu vitezane aveti motoare mai tari ca multe conserve insa chiar daca masinaria de sub voi poate frana ea nu va poate insa impidica sa zubrati peste ghidon.

Asadar nu fiti imbecili, nu va masurati cu conservele de la egal la egal chiar daca potenta motoarelor va ofera iluzia asta.

Sincer... :kali: .... intr-o oarecare masura ai dreptate :kali:

Foarte corect, motorul fiind mai puternic, in unele cazuri, iti ofera o falsa impresie de superioritate :kali: care e ca si un drog...

De fapt, si tu cand eshti pe motorisk ta, te simti putin superior...

 

Numai bine,

Raul

Editat de raulciurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...