Sari la conținut

Bucuresti - Intrunire Tg Sacuiesc, Cu O "mica" Excursie Inai


Postări Recomandate

DE LA INCEPUT VA ZIC : RABDARE SI TUTUN .. am pus multe poze, sunt destul de mari, si dureaza pana se vor descarca corect.

 

 

.....

 

4 insi, 4 motoare, si o tura prin tara, pe care o voi tine minte mereu.

 

Traseul a fost :

 

Bucuresti - Ploiesti - Cheia - Brasov - Targu Sacuiesc - Oituz - Onesti - Moinesti - Bacau - Piatra Neamt - Tg Neamt - Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc - Carlibaba - Borsa - Nasaud - Ilva Mica - Muntii Bargaului - Susanii Bargaului - Vatra Dornei - Brosteni - Poiana Taiului - Bicaz - Lacu Rosu - Gheorgheni - Miercurea Ciuc - Targu Secuiesc - Brasov - Sinaia - Ploiesti.

 

Totul a inceput de la acest topic :

 

/index.php?...226582&st=0

 

Abia m-am trezit azi dimineata, si tot ceea ce am visat azi noapte erau numai viraje, curbe si peisaje . Locuri pe care le-am mai vazut cand eram mic, sau locuri care le-am vazut mai recent, in ultimii ani.

 

Totul a inceput joi dimineata, cand 4 insi pe 4 cai au plecat intr-o mica "aventura" prin partea estica si de nord-est a tarii.

 

Cateva poze din prima zii, o mica oprire dupa o forja pe Cheia , apoi un popas sa luam pranzu'. Prima zi find numai cu scopul de a ajunge sa trecem de Piatra Neamt, nu s-au lasat cu prea multe popasuri, ci numai drum intins.

 

IMG_2407.jpg

 

IMG_2413.jpg

 

IMG_2432.jpg

 

IMG_2452.jpg

 

Primul loc de campare, a fost joi seara, undeva la 1 km de manastirea Agapia. vremea a fost perfecta, locatia sublima, compania excelenta. Sa stai cu cortul in asemnea decor a fost nemaipomenit, inconjurati de apa, paduri, si aer curat. Gratarul a fost binevenit dupa o zii de alergat, iar dimineata eram din nou pe cai.

 

IMG_2461.jpg

 

IMG_2462.jpg

 

IMG_2455.jpg

 

Dimineata, din nou la drum. Peisaje si paduri care te faceau sa opresti din 100 in 100 de metri.

 

IMG_2466.jpg

 

IMG_2468.jpg

 

IMG_2473.jpg

 

Prima manastire vizitata, a fost Agapia, unde m-au impresionat linistea, curatenia, si aranjamentul floral. Nu le am cu florile, dar combinatia cromatica m-a impresionat, si nici un om normal nu are cum sa ramana indiferent.

 

IMG_2494.jpg

 

IMG_2479.jpg

 

IMG_2480.jpg

 

IMG_2483.jpg

 

IMG_2489.jpg

 

IMG_2492.jpg

 

paranteza...

 

deci incredibil...

 

desi pozele sunt pe siteul personal.. nu pot da linkurile aici.. cica sunt prea multe poze :burnout:

 

trebuie sa scrie oricine, orice.. ca sa pun urmatorul set de poze...

 

/end of paranteza ...

 

P.S. .. GG admins :blbl:

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos, intr-adevar... totusi pozele sunt un pic cam mari, incearca sa le faci mai mici data viitoare,

frumoase drumuri de facut

felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paranteza

nu am decat 360 de poze. cum sa stau sa micsorez atatea poze ? O sa incerc sa ma gandesc la o solutie data viitoare.

/end of paranteza :burnout:

 

continuare.....

 

Varatec si Voronet au urmat apoi, o scurta vizita celor 2 manastiri pe care le-am mai vazut acum 10 ani.

 

IMG_2501.jpg

 

IMG_2512.jpg

 

IMG_2523.jpg

 

IMG_2525.jpg

 

IMG_2530.jpg

 

Dupa o mica pauza de odihna, si de relaxare ...

 

IMG_2509.jpg

 

IMG_2498.jpg

 

am plecat de am facut si o mica vizita in Humulesti...

 

IMG_2513.jpg

 

unde am gasit un parc tematic pe care nu mi-l amintesc de la ultima mea vizita, de cand eram copil ..

 

IMG_2517.jpg

 

IMG_2518.jpg

 

IMG_2519.jpg

 

si cum.. calatorului ii sade bine cu drumul... am purces la a doua zii de "calarit" . O zii furtunoasa , si la propriu si la figurat, in care am mers ore intregi pe ploaie, unde am gresit drumul, ne-am luat dupa sateni, am facut enduro, prin munti, prin sate de mult uitate, dar de noi.. vizitate..

 

Zona dintre Falticeni - Gura Humorului - Campulung Moldovenesc - Carlibaba - Borsa , m-a impresionat prin frumusetea peisajelor, insa restrictiile, semafoarele, traficul intens de camioane m-a dezamagit. Insa faptul ca se lucreaza din greu la soselele din acea parte a tarii, m-a facut deja sa-mi fac planuri si la anul sa-mi fac cateva weekenduri pe acolo.

 

IMG_2534.jpg

 

IMG_2538.jpg

 

IMG_2540.jpg

 

IMG_2542.jpg

 

IMG_2543.jpg

 

IMG_2545.jpg

 

Insa, daca te gandesti de doua ori, o sa avem sosele, dar nu o sa mai avem paduri, sa ne delectam privirile. Ne batem joc. ne batem joc de tara noastra, de mostenirea pe care o avem, de singura atractie pe care o avem. Muntii si padurile.

 

Cred ca am vazut, fara sa exagerez, SUTE de camioane pline de lemn. Defrisarile sunt in toi, si nimic nu mai poate opri setea de imbogatire a unora, coruptia, si tot ce duce la distrugerea padurilor.

 

IMG_2547.jpg

 

IMG_2549.jpg

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura ! Cu padurile ai perfecta dreptate, am inceput si eu sa fac fotografii cu dezastrele ecologice intalnite in raidurile mele, insa nu stiu unde sa le pun sa aiba ceva efect. E un adevarat masacru ce-l fac cativa parveniti pusi pe inavutire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase zone ati vizitat. sper ca v-au fost de ajutor informatiile despre drumuri :blbl:

Toate alea faine si asfalt uscat!

 

 

PS: drumul dintre Campulung si Iacobeni e in reparatie de vreo 2 ani, asa ca slabe sanse sa fie gata pana anul viitor, dar noi speram :D

PS2: am vazut o poza cu indicatorul Campulung tot inainte, Stulpicani stanga. Intra pe topicul asta si o sa vezi unde ajungeati daca faceati stanga :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paranteza

 

1) mi-am bagat nasu pe la tutorialu de postare a pozelor, si le-am micsorat.

2) @alveola ... jean_taxi chiar a notat indicatiile primite pe forum, si am tinut cont de ele pe traseu :burnout:)

3) @alveola ... daca stiam unde duce drumu ala, chiar se merita o mica vizita in acel orasel.. altadata o sa stiu.

 

/end of paranteza

 

 

Alte poze , pline de acel verde care mi-a spalat retina de griul asfaltului, si a oraselor :

 

IMG_2554.jpg

 

IMG_2558.jpg

 

IMG_2560.jpg

 

IMG_2563.jpg

 

IMG_2564.jpg

 

IMG_2570.jpg

 

IMG_2572.jpg

 

IMG_2573.jpg

 

IMG_2574.jpg

 

IMG_2575.jpg

 

IMG_2584.jpg

 

IMG_2587.jpg

 

IMG_2598.jpg

 

IMG_2602.jpg

 

IMG_2604.jpg

 

Norii ce aveau sa ne strice distractia, si a doua parte a zilei :

 

IMG_2589.jpg

 

IMG_2595.jpg

 

Un moment de ratacire...

 

IMG_2606.jpg

 

IMG_2607.jpg

 

IMG_2612.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...