Sari la conținut

Transalpina + Transfagarasean


Postări Recomandate

Traseu: Timisoara-Petrosani-Obarsia Lotrului-Transalpina-Novaci-Pestera Muierii-Curtea de Arges-Transfagarasean-Sibiu-Ocna Sibiului-Deva-Timisoara

 

Participanti: Lolo - Honda Africa Twin

Bodi - Honda Transalp

Adi - Kawasaki Z 750

Dani - Honda Deauville

Ligius - Honda VFR

Piri -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piri - MZ ETZ

Levi - Honda Shadow

Bogdan- Yamaha Virago

 

 

Planuiam de mult timp aceasta excursie si vineri seara am plecat la drum, problemele nu au ezitat sa apara inca de la inceput cand a aparut prima si singura pana chiar in Buzias beneficiar find ETZ-ul lui Piri, cateva petice la o vulcanizare locala si grupul sa pus din nou in miscare pana la 10-15 km dupa Lugoj cand in timp ce depasea Levi a fost lovit si scos de pe carosabil de o soferita care nu a pastrat distanta regulamentara fata de masina din fata, iar cand aceasta a franat brusc "Cretina" (alt nume nu i-am gasit) sa speriat si a virat stanga lovind astfel Shadow-ul care se afla in depasire.Din fericire pt noi Levi acuza doar dureri la genunchiul drept iar motocicleta a suferit avarii relativ superficiale avand in vedere ca impactul sa produs la o viteza de aproximativ 90km/h.

Ce a urmat ne-a socat pe toti cand vinovat de accident a fost gasit Levi deoarece Dacia "Cretinei" a suferit avarii la aripa stanga spate si conform legii daca sunt urme de accident la aripa spate si la usa din spate este de vina motociclistul ,iar daca sunt urme la usa din fata si aripa din fata este de vina soferul masinii; aceasta este explicatia care ne-a dat-o politistul sosit la fata locului.Pentru Levi a urmat o excursie pana la spital si apoi la Politia din Lugoj, timp in care noi i-am reparat motocicleta.Drumul a continuat apoi fara probleme pana la Obarsia Lotrului unde la ora 5 dimineata am pus cortul.

A doua zi am inceput sa urcam pe Transalpina primul obstacol fiind intalnit chiar la inceput cand am fost nevoiti sa trecem printr-un parau inconjurat de noroi obstacol trecut cu brio de toate cele 8 motociclete, iar in continuare a urmat un traseu plin de pietre, stanci,balti,parauri,crengi ... peisajul fiind foarte frumos.Am intalnit si o caravana de VW Touareg si un englez pasionat de enduro.Dupa Transalpina a urmat o excursie pana la Pestera Muierii despre care am aflat ca are o intrare si o iesire lucru de neinteles pentru Dani care pana acum a intalnit doar "pesteri ale muierii"cu intrare fara iesire :baldy: , ziua incheindu-se la poalele Transfagaraseanului.

Ziua a 3-a a continuat cu strabaterea Transfagaraseanului unde la Balea cei mai curajosi s-au dat cu tiroliana.La iesirea din Sibiu am facut o vizita pana la Ocna Sibiului si dupa o experienta interesanta in apa sarata am plecat acasa.

post-9004-1216114273_thumb.jpg

post-9004-1216114316_thumb.jpg

post-9004-1216114393_thumb.jpg

post-9004-1216114411_thumb.jpg

post-9004-1216114427_thumb.jpg

post-9004-1216114562_thumb.jpg

post-9004-1216114685_thumb.jpg

post-9004-1216114739_thumb.jpg

post-9004-1216114781_thumb.jpg

post-9004-1216114822_thumb.jpg

post-9004-1216114872_thumb.jpg

post-9004-1216114904_thumb.jpg

post-9004-1216114933_thumb.jpg

post-9004-1216114988_thumb.jpg

post-9004-1216115045_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...