Sari la conținut

Aprilia Rs 126


Postări Recomandate

salut! de curand mi-am cumparat aprilia rs 125 si as vrea sa ii fac schimbul de ulei. Ce ulei imi recomandati?

 

multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crezut ca apare nou model de RS125 cand am vazut topicu.

Da mai la 125 vezi ca tu nu ai nici un schimb de ulei ce tre facut pentru ca nu are baie de ulei.

Motoru baga in piston un amestec de carburant si ulei.

Desfa scaunu, deschide capacu de la bidonelu alb si toarna acolo ulei in 2 timpi.

Uleiu il gasesti la orice magazin, eu folosesc de ala de drujbe(e mai ieftin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RS-ul are 2 tipuri de ulei

1 ulei de amestec care se baga in rezervorul de sub sha(se completeaza)e un ulei special pentru motoare in 2 timpi

2 ulei de cutie (75W90) care se schimba la cutia de viteze

Ambele e foarte importanta sa nu lipseasca,cel mai bine iei un manual de utilizare si il citesti. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu esti cu rs`u ala tetsuya rosu cu negru ? cu semn de incepator pe numar ? defapt, esti fata ?ca am vazut ieri prin oras o fata cu rs 125 se plimba cu un baiat cu un cbr(900RR cred)

 

daca tu esti, ai grija in trafic, ca aseara la petrom te-ai bagat pe contrasens dupa ce ti-a murit motoru in mijlocul intersectiei si era sa te ia un taxi si o masina care iti venea din fata :crack:)

Editat de 69WRX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea stiu cu ce se mananca 2t asa ca am intrebat si eu :crack:

 

69WRX nu am fost eu cel cu rs-ul! al meu inca nu e inmatriculat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea stiu cu ce se mananca 2t asa ca am intrebat si eu :laugh:

Dar in manualul de utilizare te-ai uitat? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca dai de A nu prea cred k se merita... mai bine ei de bani rsului ceva de 4-500 cc

 

cred ca nu stii ce vorbesti man. eu sincer cred ca foarte putini oamen pot rezista sa nu-i dea in blana cand: are drum liber, ii asfaltul bun si asa mai departe, experienta (cuvant urat) (aia de la scoala nu cred ca poti s-o socoti experienta,) mai ales ca ii dai 150 km/h fara probleme cu una de 500cc, asta ca viteza medie, daca ai bulan si nu te sperii la 150km/h (nu zic de cazut, doar o sperietura mica) ii dai in blana sa vezi cat poate si tot o duci pana pe la 180, ca mai departe faci pe tine cand consientizezi la ce viteza ai ajuns si cat de bine stii sa mergi, ei si aici iti sare o sticla in fata (adusa de vant), sau vezi o gropita mica si vrei s-o ocolesti da din lipsa de experienta o vezi tarziu sau tragi un pic mai tare de ghidon sau si mai rau vrei sa treci peste ea si te dezeechilibreaza? ce faci atunci ? iti vezi toata viata prin fata ochilor si iti aduci aminte de moto aia de 125cc.

P.S. ii posibil sa fie si oameni care isi iau moto de 500cc si pana nu sunt siguri pe ei (adica isi stiu motoreta ca pe degetele de ma maina, nu 2 saptamani de condus si el gata ii zmeu) nu-i dau mai mult de 120-150 km/h da eu sincer nustiu cati sunt asa. pana la urma 125cc iti mai iarta di ngreseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...