Sari la conținut

24.07.2008 Ora ~19.00 : Accident Scuter - Masina


want3D
 Share

Postări Recomandate

Casca nu a determinat producerea accidentului iar scuteristului nu i-se poate imputa nepurtarea căÂştii ca element cauză a accidentului. E ca Âşi cum ai spune după ce se ciocnesc 2 maÂşini, una neacordând prioritate: ambii sunt vinovați că unuia nu-i mergea becu de la lampa de mers înapoi Âşi celălalt n-a acordat prioritate. Ce legătură are becu cu accidentu?

Ce legătură are casca cu producerea accidentului? Dacă avea cască nu se producea?

Casca îl priveÂşte doar pe scuterist Âşi poate fi pedepsit doar el, individual pt. că nu purta cască. Accidentul îl priveÂşte doar pe vinovatul de producerea lui Âşi doar el poate fi pedepsit!

 

Repet: depăÂşire înseamnă trecerea în fața altui vehicul prin OCOLIRE, prin schimbarea benzii sau prin trecerea peste marcajul de separație a benzilor.

Dacă o maÂşină trece pe lângă cealaltă, ambele mergând în acelaÂşi sens, fiecare pe banda lui NU SE NUMEÂŞTE DEPĂÂŞIRE. Doar dacă A OCOLIT-O pe cealaltă se numeÂşte că a depăÂşit!

Dacă badea Vasile merge cu căruța pe banda 1, iar Gigel trece cu maÂşina pe lângă el văzându-Âşi de banda sa Âşi de drumul său pe banda 2 se numeÂşte că au trecut două vehicule unul pe lângă celălalt, atât. Nu se numeÂşte că a depăÂşit. Nimeni nu s-a asigurat la schimbarea direcției de mers, nimeni nu s-a asigurat dacă vine ceva din față, nu s-a făcut nici un lucru care trebuie făcut în cazul unei depăÂşiri. Nu a exista nici o depăÂşire!

La fel Âşi în cazul scuteristului, dacă fiecare Âşi-a văzut de drum mergând pe banda lui, pe spațiul lui tot înainte nu se numeÂşte că a făcut nici o depăÂşire. Dacă n-avea cască sau n-avea presiunea în roata spate 2 atmosfere e treaba lui, poate să-l pedepsească polițistul exact pentru asta, pentru nepurtare cască sau vehicul cu stare tehnică necorespunzătoare, dar în nici un caz nu poate să-l pedepsească pentru producerea unui accident atât timp cât el nu l-a produs.

 

Deci, după umila mea părere, depăÂşire prin dreapta înseamnă când ocoleÂşti vehiculul din față prin partea dreaptă. Atenție, ocoleÂşti, adică eÂşti nevoit să schimbi direcțiea de mers pentru a face un ocol. Dar, dacă tu mergi liniÂştit pe banda ta iar cel din stânga ta încetineÂşte e treaba lui! Dacă ai o viteză mai mare ca el Âşi treci pe lângă el, la fel, e treaba lui cu ce viteză merge! Tu n-ai depăÂşit pe nimeni, ai mers tot înainte Âşi atât.

 

 

1. Nu sfătuiesc pe nimeni să meargă fără cască. Doamne fereÂşte, mai mare prostie decât mersul fără cască nu există în lumea moto.

Tot ceea ce vreau este să înțelegem legislația. În viața reală trebuie să te fereÂşti Âşi atât. Mori cu legea în mână. Deci, eu vreau cel puțin teoretic (că doar cu teoria rămâi când o fi să fie) să Âştiu cine era vinovat.

2. Nu afirm că sunt singurul care am dreptate. Eu mi-am spus părerea, deci după părerea mea scuteristul nu e vinovat de producerea accidentului. Doresc să ne punem de acord cine e vinovat.

Dacă nici noi nu Âştim cine e vinovat, vă dați seama ce "Âşoferi" suntem.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stiti voi ca a depasit ala cu scuterul ? Poate ca scuteristul mergea cu viteza constanta pe marginea soselei regulamentar si aproape de intersectie masina l-a depasit cu 2 metri apoi a franat sa faca la dreapta fara sa se asigure.

 

Cat de usor va dati cu parerea fara sa stiti ce s-a intamplat cu adevarat.

Editat de catalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca nu a determinat producerea accidentului iar scuteristului nu i-se poate imputa nepurtarea căÂştii ca element cauză a accidentului. E ca Âşi cum ai spune după ce se ciocnesc 2 maÂşini, una neacordând prioritate: ambii sunt vinovați că unuia nu-i mergea becu de la lampa de mers înapoi Âşi celălalt n-a acordat prioritate. Ce legătură are becu cu accidentu?

Ce legătură are casca cu producerea accidentului? Dacă avea cască nu se producea?

Casca îl priveÂşte doar pe scuterist Âşi poate fi pedepsit doar el, individual pt. că nu purta cască. Accidentul îl priveÂşte doar pe vinovatul de producerea lui Âşi doar el poate fi pedepsit!

 

Repet: depăÂşire înseamnă trecerea în fața altui vehicul prin OCOLIRE, prin schimbarea benzii sau prin trecerea peste marcajul de separație a benzilor.

Dacă o maÂşină trece pe lângă cealaltă, ambele mergând în acelaÂşi sens, fiecare pe banda lui NU SE NUMEÂŞTE DEPĂÂŞIRE. Doar dacă A OCOLIT-O pe cealaltă se numeÂşte că a depăÂşit!

Dacă badea Vasile merge cu căruța pe banda 1, iar Gigel trece cu maÂşina pe lângă el văzându-Âşi de banda sa Âşi de drumul său pe banda 2 se numeÂşte că au trecut două vehicule unul pe lângă celălalt, atât. Nu se numeÂşte că a depăÂşit. Nimeni nu s-a asigurat la schimbarea direcției de mers, nimeni nu s-a asigurat dacă vine ceva din față, nu s-a făcut nici un lucru care trebuie făcut în cazul unei depăÂşiri. Nu a exista nici o depăÂşire!

La fel Âşi în cazul scuteristului, dacă fiecare Âşi-a văzut de drum mergând pe banda lui, pe spațiul lui tot înainte nu se numeÂşte că a făcut nici o depăÂşire. Dacă n-avea cască sau n-avea presiunea în roata spate 2 atmosfere e treaba lui, poate să-l pedepsească polițistul exact pentru asta, pentru nepurtare cască sau vehicul cu stare tehnică necorespunzătoare, dar în nici un caz nu poate să-l pedepsească pentru producerea unui accident atât timp cât el nu l-a produs.

 

Deci, după umila mea părere, depăÂşire prin dreapta înseamnă când ocoleÂşti vehiculul din față prin partea dreaptă. Atenție, ocoleÂşti, adică eÂşti nevoit să schimbi direcțiea de mers pentru a face un ocol. Dar, dacă tu mergi liniÂştit pe banda ta iar cel din stânga ta încetineÂşte e treaba lui! Dacă ai o viteză mai mare ca el Âşi treci pe lângă el, la fel, e treaba lui cu ce viteză merge! Tu n-ai depăÂşit pe nimeni, ai mers tot înainte Âşi atât.

 

 

1. Nu sfătuiesc pe nimeni să meargă fără cască. Doamne fereÂşte, mai mare prostie decât mersul fără cască nu există în lumea moto.

Tot ceea ce vreau este să înțelegem legislația. În viața reală trebuie să te fereÂşti Âşi atât. Mori cu legea în mână. Deci, eu vreau cel puțin teoretic (că doar cu teoria rămâi când o fi să fie) să Âştiu cine era vinovat.

2. Nu afirm că sunt singurul care am dreptate. Eu mi-am spus părerea, deci după părerea mea scuteristul nu e vinovat de producerea accidentului. Doresc să ne punem de acord cine e vinovat.

Dacă nici noi nu Âştim cine e vinovat, vă dați seama ce "Âşoferi" suntem.

Dupa lege clar automobilistul e vinovat, dar dupa cum sugeram si cu cateva posturi inainte probabil scuteristul era cam zmeu (de genul celor pe care din pacate ii vedem cu sutele sau cu miile in Bucuresti si mai nou in aproape toate zonele tarii), fara curs de legislatie rutiera (care te invata cat de cat si condusul preventiv) si cu experinta cam zero in trafic; un scuterist/motociclist/sau chiar automobilist experimentat cand vede ca ala care e putin in fata lui o lasa mai moale isi ia si el mana din gaz/acceleratie si-si pune intrebarea: Oare n-o fi vre-un caine si il calc? Oare n-o fi vre-un om si pe langa ca il calc intru si la parnaie? Oare n-o fi ceva care chiar daca nu e nici caine nici om, ma atinge, eu cad (ma rastorn) si imi rup oasele (mai ales pe moto)? Sau tocmai am norocul sa am in fata un idiot care tocmai va vira fara sa semnalizeze?

Eu pe masura ce am acumulat experienta pe 2 roti am inceput sa merg din ce in ce mai incet in situatii in care nu am vizibilitate sau in care cel din fata mea pare sa se balbaie. Si in mod cert merg mult mai bine de cand am carnet, ca stiu destul de bine legea si mi-au folosit minutele alea de condus preventiv, chiar daca am fost singurul pentru A intr-o sala de cursanti numai pentru B. Dar eu mergeam deja de 2 ani cu moped/scooter, asa ca a trebuit sa retin acolo doar ce nu stiam deja...

In mod clar dupa ce ai 10,000-20,000 de km de mers pe 2 roti in Bucuresti nu poti sa ai un asemenea accident, sau oricum nu poti sa intri tu in usa masinii ci sa intre in cel mai rau caz masina cu aripa in tine, caz in care clar poti tu sa spui "Nu l-am vazut!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan, de acord. Ai sintetizat învățămintele ce trebuiesc trase. AÂşa este, acolo e unghi mort în oglindă, în plus mulți nu se asigură pe dreapta Âşi trebuie să ne ferim noi. Viteza mică e singurul lucru care te scapă de accident.

 

catalaur, maÂşina n-avea cum să-l depăÂşească pentru că ar fi trebuit să se mute pe altă bandă ca să se cheme depăÂşire. Dacă se muta pe altă bandă nu se mai accidentau. Dacă maÂşina l-a întrecut pe scuterist nu înseamnă că l-a depăÂşit, dacă scuteristul i-a dat bice Âşi a întrecut maÂşina iar nu înseamnă că a depăÂşit-o! A întrecut-o Âşi atât! Legal are voie s-o întreacă dar n-are voie s-o depăÂşească prin ocoliÂş în intersecție! Adică are voie să trecă pe lângă ea înainte Âşi să-i dea bice, chiar dacă a făcut aÂşa nu e vinovat, doar n-are voie să facă ocol ca s-o întreacă. Dac-o poate întrece fără să fie nevoit s-o ocolească cu buclă ci merge pur Âşi simplu pe lângă ea înainte e legal. E MARE diferență!

Întrecut nu înseamnă neapărat Âşi depăÂşit! Am voie să întrec 100 de maÂşini mergând pe partea dreaptă pe banda mea. Treaba mea câte întrec, nu se numeÂşte că am depăÂşit niciuna. Doar dacă fac câte un ocol trecând de pe o bandă pe alta sau schimbând culoarul de mers ca să le întrec, doar atunci Âşi numai atunci se cheamă că le-am depăÂşit. Dacă n-am făcut nici un ocol Âşi doar le-am întrecut atunci e perfect legal, n-am depăÂşit pe nimeni, i-am dat bice, am luat-o înaintea lor Âşi atât! Nu sunt obligat să semnalizez, nu am nici o obligație caracteristică depăÂşirii. Merg înainte Âşi-mi văd de drum, atât!

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...