Sari la conținut

Am O Problema La Scooter


Alexandu
 Share

Postări Recomandate

..Salut....Mi-am cumparat un Gilera Runner din 2004 sau 2005 nu stiu ca nu am talonu la el si cand merg cu el se aude un zgomot ciudat in cutie acolo unde ii cureaua si nush ce ar putea fii.....Alta problema ii ca nu merge numa 80 si cotu de la carburator ii cam crepat oare ala o fii de vina ca merge scooteru numa 80??...Va rog ajutatiima si scuze ca am facut topic dar as vrea sa aflu mai repede ca sa imi fac scooteru sa mearga bine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

80 este destul daca este stock. Desfa capacul si vezi ce e. Daca nu e nimic evident (nu sunt bucatele de metal prin carcasa) desfa variatorul- pot fi rolele uzate, rupte, etc. Daca gura de admisie - cotu de la carburator e crapat, poate trage aer fals si iti poate limita performantele. Poate trage chiar si mizerii care intra in motor si dauneaza. Schimba-l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Mersii mult pentru sfat..Am desfacut capacu si nu erau bucatele de metal dar se mischa chiar un pic roata aia din dreapta acolo cred ca ii ambreiaju.....La variator nu am umblat..eu m-am gandit la grup,sar putea sa fie si grupu??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ambreiaju e in dreapta. Se misca in se sens? Sens de rotatie sau exterior-interior? N-are voie exterior-interior. Strange piulita mai bine. Daca tot face vezi si la variator ca pot si rolele uzate. Ce grup?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trocanitul poate proveni din rulmentul de pe ambielaj unde se prinde pistonul. Ala face urat cand se uzeaza.Problema se depisteaza simplu: Desfaci variatorul, scoti cureaua, scoti totul de-acolo in afara de bendix si dai la automat. Daca zgomotul inca se aude inseamna ca e de la rulmentul de care ziceam. Daca nu de la variator, ambreiaj, respectiv cutia de viteze. Daca ambreiajul se misca inseamna ca el e de vina...strange-l mai bine. In rest de cutia de viteze - grup cum ii zici - nu stiu ce sa zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar se aude cand merg cu el......iar cand las de acceleratie se aude mai tare...

 

...Astazi am dat cutia de la motor jos si am mers cu el si nu se mai auzea zgomotu.Cred ca ii de la ambreiaj,poate bate piulita aia in cutie ca are joc ambreiaju(chiar un pic),am incercat sa il strang dar nu a mers....Voi ce ziceti??:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trocanitul poate proveni din rulmentul de pe ambielaj unde se prinde pistonul. Ala face urat cand se uzeaza.Problema se depisteaza simplu: Desfaci variatorul, scoti cureaua, scoti totul de-acolo in afara de bendix si dai la automat. Daca zgomotul inca se aude inseamna ca e de la rulmentul de care ziceam. Daca nu de la variator, ambreiaj, respectiv cutia de viteze. Daca ambreiajul se misca inseamna ca el e de vina...strange-l mai bine. In rest de cutia de viteze - grup cum ii zici - nu stiu ce sa zic.

 

 

sal mie cand desfac variatoru nu mai sta bendixu acol oare din ce cauza ? :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traba sa tii contra la roata aia dintata,bagi un lemn dupa roata si dintii de la roata intra in lemn si atuncea il poti desface,si asa il si strangi;)....

 

frate am incercat asa si plm :lol: am bagat coada de la ciocan :P Dar pola:( nu mere k scapa ... am auzit k mere cu pistol de ala pe aer plm...:eek: oare mere ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cu pistol pneumatic merge desfacut in doua secunde. Dute la o vulcanizare

 

 

ok o sa incerc cu pistolu sa vad:) ... si e greu de schimbat dupaia ? :lol: acol unde desfac se poate sa am si o limitare? :)dak da tre sa o scot si sa o inlocuiesc cu ceva? sau numa s ao scot ?:-? ajutati-ma dak vreti mersi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se poate sa ai si o limitare :kiss:

 

..Ieri am dat jos capacu de la motor si am mers cu el si nu se mai auzea caraitu:D,poate bate in cutie axu ala de care ii prins ambreiaju,astazi merg sa fac rost de o cheie dinaia pe aer ca sa il strang ca poate nu mai face:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se poate sa ai si o limitare :kiss:

 

..Ieri am dat jos capacu de la motor si am mers cu el si nu se mai auzea caraitu:D,poate bate in cutie axu ala de care ii prins ambreiaju,astazi merg sa fac rost de o cheie dinaia pe aer ca sa il strang ca poate nu mai face:D

 

 

 

asa imi face si m ie crek bendixu ... dak rezolvi problema sa imi zici te rog si mie ... mersi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru...nici tu nu vezi frate? ZICKU ARE LA FEL. TI-A SPUS CLAR: E PEDALA. NU TI SE PARE LOGIC CA DACA DAI CAPACUL JOS SI NU MAI ZDRANCANE SA FIE PEDALA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am crezut ca ii suruba ala de la ambriaj ca se misca un pic si ambreiaju,o sa merg maine sper la vulcanizare ca sa strang ambreiaju,dar la pedala ce sa ii fac?? ii mult de lucru??pateste ceva motoru daca merg asa cu el mult timp??

 

Dar nu stiu cam ce ar avea??Nu am habar,problema ii din motor sau rotita aia in forma de semiluna de pe capacu de la cutie,mia spus cineva ca sa nu umblu acolo ca s-ar putea sa sara arcu ala de la pedala si se pune greu si nu as prea umbla,si am mai vazut ca ii cam larga cureaua aprope ca se atinge partea de sus cu partea de jos daca le strang in mana(cum se poate strange??)...Daca ai si ceva poze ca sa imi explici mai bine ar fii super.....ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La pedala,vezi ca ti-a intrat inauntru axul pe care se misca pedala,si a iesit siguranta aia,trage in afara de pedala si prinde siguranta la locul ei ca are un sant pe axul de la pedala.

Da,stiu ca nu intelegi nimic,dar trage inspre tine pedala si ai sa vezi.

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am crezut ca ii suruba ala de la ambriaj ca se misca un pic si ambreiaju,o sa merg maine sper la vulcanizare ca sa strang ambreiaju,dar la pedala ce sa ii fac?? ii mult de lucru??pateste ceva motoru daca merg asa cu el mult timp??

 

Dar nu stiu cam ce ar avea??Nu am habar,problema ii din motor sau rotita aia in forma de semiluna de pe capacu de la cutie,mia spus cineva ca sa nu umblu acolo ca s-ar putea sa sara arcu ala de la pedala si se pune greu si nu as prea umbla,si am mai vazut ca ii cam larga cureaua aprope ca se atinge partea de sus cu partea de jos daca le strang in mana(cum se poate strange??)...Daca ai si ceva poze ca sa imi explici mai bine ar fii super.....ms mult

 

 

cureaua nu se strange, se schimba :kiss: si ... scoate capacul de la transmisie si uita-te pe inauntru la pedala , are un fel de pinioane acolo se poate sa fi sarit mai in fata pedala incearca sa le pui cum trebuie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am mai vazut ca ii cam larga cureaua aprope ca se atinge partea de sus cu partea de jos daca le strang in mana(cum se poate strange??)

Este absolut normal sa poti strange cureaua ca sa se atinga partile intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...