Sari la conținut

Vineri dupa amiaza+Sâmb.+Dum.


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Ideea de baza a fost asta de mai jos,portocalie, insa cine vrea sa vina nu e obligat sa participe. Cine vrea sa se relaxeze intr-o zona misto, pe malul unui rau. Zona insa am inteles ca e superba si de vizitat cu piciorul, de facut poze, si pretabila la o endureala buna pe drumurile forestiere din zona. Deci cine vrea si e tentat, plecarea e maine in jur de 17.00 - 19.00. Detaliii pe personala sau YM. Pana acum suntem: Gilera Enduro si GS-ul meu

 

"Va informam ca in perioada 12-14 august 2005,

Asociatia Kogayon va desfasura o actiune de igienizare

in perimetrul Cheilor Bistritei.

Vor participa in jur de 30 persoane, membri ai

Asociatiei Kogayon si alti voluntari, iar actiunile ce

le vom desfasura vor fi:

- colectare in saci de plastic a deseurilor din

perimetrul Cheilor Bistritei pe portiunea Bistrita -

Intre Rauri;

- vizite de explorare-igienizare in Pestera

Liliecilor si Pestera Ursilor;

- cercetare-fotografiere a florei din Cheilor

Bistritei;

- vizita pe traseul abruptul NW al Arnotei - Cheile

Costesti - Prislop;

- informare - constientizare a turistilor prin

impartire de pliante.

Tabara de corturi va fi instalata vineri in poiana

de langa Raul Bistrita, 500 m aval de cabanele din

punctul Intre Rauri.

Acces:

- Rm. Valcea - Costesti (38 km pe DN 67)

- Costesti - Bistrita 5 km sosea

- Bistrita - tabara 2 km pe drumul forestier Valea

Bistritei

 

Detalii in plus: DN 67 leaga Ramnici Valcea si Tg Jiu,

iar Costestiul este la 38 km de Rm Valcea, 5 km pana

in Horezu, acolo unde s-au ciomagit minerii si

jandarmii in '99.

Satul Bistrita se afla la 5 km N fata de intersectia

DN 67 cu soseaua ce merge in Costesti, adica in

extremitatea SW a PN Buila-Vanturarita."

Drumul este betonat in afara de ultimii 2 km, care sunt forestieri, dar intretinuti.

 

O schita clara cu nr de kilometri gasiti AICI - 430 km dus/intors.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Cine crezi ca poate pleca vineri? Pe mine ma tenta dar, normal, vinerea lucrez. Sunt deschis la astfel de initziative dar cand sunt in we shi sunt anuntzate din timp. :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti pleca de Sambata dimineata si ne gasesti acolo oricum :crack: Drumul nu e greu deloc de gasit + ca se ajunge rpd.

 

Optiunea mea de endureala (daca reusesc sa-l conving pe Doctoril sa-mi dea Gilera) :D post-2950-1123833925_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ca ne-am si intors nu ? :bounce: Pe scurt, a fost cam asa:

 

Gilera (Doctoril, co-forumist si el + o prietena din Asociatia noastra) a plecat pe la 18.00 pe Chitila - Titu - Pitesti. Motivatia - Gilera EC 125cmc- la drum intins papa foarte mult asa ca a preferat traseul ala.

 

Subsemnatul, pe la 19.00, (singurel de data asta) doar cu un rucsacel de vreo 7 kg prins de sha si cu tankbag-ul s-a strecurat cu greu pana la iesirea din Bucuresti, datorita lucrarilor la calea de rulare. Apoi pe autostrada, destul de liber. - 140-160 pana in Pitesti. Un radar luat din fata, politistul mi-a facut semn cu farul, l-am salutat, da-i mai departe :bounce:

 

In Pitesti am asteptat cam 45 minute pe Doctoril si impreuna am luat-o spre Rm. Valcea, urmand ca acolo sa asteptam masina cu bagajele si cu restul prietenilor. Logic ca exact cum nu vroiam s-a intamplat: burnita si noapte pe Dealul Negru :wink: Am ajuns impreuna cu bine insa la intrare in Rm Valcea unde am asteptat 3 (trei) ore masina cu bagaje... no comments

 

La iesirea de pe soseaua de centura, lipsea panou indicator, asa ca am facut stanga, convins ca mergem spre Horezu. Ceilalti - la fel. (Pentru cine nu stie: la capatul soselei de centura se face dreapta, trecut podul si apoi la Petrom se face stanga spre Horezu) Soseaua buna si larga... noaptea...pustiu... + oboseala nu m-a facut sa ma uit pe borne sau ceva... si uite cum am ajuns noi in Dragasani dupa 50 km :lol: Oooops, cauta la 2 noaptea pe cineva sa te ghideze spre Horezu direct. Pana la urma... noroc chior si ne-a explicat cineva ce si cum sa dam direct in Horezu. Comuna Babeni, stanga - direct Horezu. post-2950-1124053268_thumb.jpg

 

Din Horezu am nimerit imediat Costesti - Bistrita - Cheile Bistritei... si tabara lor. Era ora 04:00 :crack:

 

Dimineata - treaba, nu ?

 

Intai mi-am gasit un prieten post-2950-1124053430_thumb.jpg

Apoi am trecut la treaba post-2950-1124053655_thumb.jpg post-2950-1124053704_thumb.jpg

Si prin pesteri am intrat:

Pestera Ursilor (Haiducilor) post-2950-1124053790_thumb.jpgpost-2950-1124053835_thumb.jpg

Pestera Liliecilor post-2950-1124053968_thumb.jpgpost-2950-1124054006_thumb.jpgpost-2950-1124054044_thumb.jpg

Manastirea Bistrita post-2950-1124054156_thumb.jpg post-2950-1124054192_thumb.jpgpost-2950-1124054224_thumb.jpg

Schitul Papusa post-2950-1124054277_thumb.jpg si vederea de sus de la el :) post-2950-1124054326_thumb.jpg

Apoi o baie in rau sa spalam jegul si praful adunat post-2950-1124054370_thumb.jpg

Iar seara foc de tabara cu carnati la tepuse, bere, vin si tuica de pruna :drink: post-2950-1124054435_thumb.jpg

 

Apoi Duminica ne-am trezit cam greu :rusinica: dar fetele ne asteptau post-2950-1124054543_thumb.jpg

Si am continuat treaba din ziua precedenta post-2950-1124054608_thumb.jpgpost-2950-1124054653_thumb.jpg pana am terminat de umplut cam 30 saci de gunoaie . Rezultatul ? Un munte mai curat, un rau in care poti sa te speli fara sa curga PET-uri pe langa tine, o zona superba care merita sa ramana asa.

Apoi am luat-o pe ocolite spre casa. Ramnicu Valcea - Curtea de Arges - Campulung Muscel - Targoviste - Bucuresti

La Muzeul Trovantilor post-2950-1124054818_thumb.jpg unde Doctoril si Molia s-au scremut sa scoata piatra de la rinichi :D post-2950-1124054847_thumb.jpg

Apoi la Manastirea Govora post-2950-1124054901_thumb.jpg post-2950-1124054938_thumb.jpg

Si pe drum-pe drum-pe drum... post-2950-1124054986_thumb.jpg

Pana acasa. 621 km. Subtire, nu ? :)

 

Cateva detalii:

- la coborarea de pe Dealul negru spre Ramnicul Valcea - o zona surpata. Se circula pe o singura banda.

- drum stricat intre Curtea de Arges si Campulung, cateva zone unde am zis ca-m raman amortizoarele infipte :baldy:

- Campulung - Targoviste - au fost viituri pe multe zone, deci atentie la pietrele si pamantul de pe carosabil. Unele poduri blocate si curgea paraul pe deasupra :unsure:

- Targoviste - Bucuresti - multe radare mobile ;)

 

A, si va recomand magnetii pusi la rezervor. Azi in zona Baile Govora, m-a "aruncat" un tampit cu o Leganza, intrat in depasire pe banda dubla continua, pe macadam si apoi in decor(fara tranta, doar am iesit pe camp la "arat" :-L ), dar nu inainte de ai f_ute parbrizul serios cu unul din cei 3 magneti a cate 50 grame fiecare (am auzit prin casca cum i-a pleznit geamu') Nu a avut curajul sa opreasca iar pana am ajuns din nou pe sosea cu ajutorul localnicilor care erau la camp... se indepartase prea mult. Deh, Romania... :-L

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat sa zici de

- ploaia de la plecarea de duminica spre casa, care ne-a udat si la ... k apoi sa ne usuce soarele,

- iar sa ne ude pe la Curtea de Arges, sa ne uscam pina la Cimpulung

- sa ne ude iar spre Targoviste, sa ne uscam,

- iar udatura la iesirea din Targoviste, iar uscare,

- tunete, fulgere si picaturi la intrarea in Bucuresti,

- ploaia zdravana dupa parcarea motorului

cam asa a fost vremea pe drumul de intoarcere, dar care nu a stirbit cu nimic frumusetea peisajelor, a dealurilor urcate si coborate, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti pleca de Sambata dimineata si ne gasesti acolo oricum :bounce: Drumul nu e greu deloc de gasit + ca se ajunge rpd.

 

Optiunea mea de endureala (daca reusesc sa-l conving pe Doctoril sa-mi dea Gilera)  :unsure: post-2950-1123833925_thumb.jpg

222522[/snapback]

 

Acum am citit. Data viitoare poate reushitzi sa anuntzatzi din timp. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miercuri am hotarat ca plecam cu masinile, joi cu motoarele :unsure: Cum am stiut asta, hop am pus pe net poate erau doritori.

 

Va mai exista si o data viitoare :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miercuri am hotarat ca plecam cu masinile, joi cu motoarele :unsure: Cum am stiut asta, hop am pus pe net poate erau doritori.

 

Va mai exista si o data viitoare  :rusinica:

224676[/snapback]

 

FELICITARI! Superbe poze, foarte frumoasa zona. Eu abia acum am citit topicul, poate daca il gaseam la timp ma alaturam si eu.

 

BRAVO!

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...