Sari la conținut

Petricani Cu Fabrica De Glucoza


The Duck
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din proprie experienta iti recomand sa tii bandaju'... io l-am tinut 12 zile si tot degeaba, am ramas cu umaru' varza... de la accident l-am mai luxat o data... si io am patit la fel, am asteptat 1 luna dupa motor, si am cazut cu ea a doua zi :kiss:... ghinion

 

 

 

N'am idee ce firma erau, ideea e ca sunt si nu sunt bune (din cauza lor s-a indoit cadrul).

Si ala nu era ghips, erau doar fase care sa imi tina mana nemisata ca am avut impactul pe partea aia si ma durea. Trebuia sa il tin 10 zile dar nu am rezistat decat 2 :unsure:. mana ma supara mai putin acum dar mi s-a intins o mare vanataie pana in talpa ... acum 3 zile aveam piciorul cat un butuc:D, de 2 zile stau numai pe canapea cu piciorul pe perne de frica sa nu se mai faca cat casa... oricum pana imi trec bubele sper la alt moto :kiss:

 

PS greseala mea e ca am prea mare incredere in oameni, nu credeam a aia e asa proasta si eram soto ca o sa se uite :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din proprie experienta iti recomand sa tii bandaju'... io l-am tinut 12 zile si tot degeaba, am ramas cu umaru' varza... de la accident l-am mai luxat o data... si io am patit la fel, am asteptat 1 luna dupa motor, si am cazut cu ea a doua zi :unsure:... ghinion

 

 

Stiu ca nu e de ras ... dar cat ghinion tre' sa ai sa patesti asa ceva?=)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te descurajez io asa un pic si te anunt asa informativ cat am luat io dauna totala la un motor din 96 , 15 % din valoare lui de cand era noua aia o venit 30 de milioane asa ca nu spera la mai mult de 35 40 bafta cu datu in judecata sau alte chesti, aaa si tin sa te anunt ca o trecut undeva pe la 2 luni pana sa vad bani , Si la tine sigur ii dauna totala ca reparatile sigur trec de aceasta suma si atunci iti ofera acei bani tu sigur o sa te enervezi da degeaba asta iii legea asiguratorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off... v-as fi explicat eu cum a fost treaba cu inscrisul la scoala, luarea permisului, cautarea motorului .... mai ales a ekipamentului :unsure:.. cred ca m-ati intelege ... mai pe scurt va zic doar ca omu meu e genul de persoana careia ii place sa faca lucrurile pe dos .. si eu vreau nu vreau tre' sa ma conformez :angry:

schimba omu :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burov sau Burovin parca ii zice leacului. Bagi la frigider o sticla de apa in care ai amestecat asa ceva. Cand e rece inmoi un prosop/tricou in solutie si il infasori in jurul gleznei. Stiu c-am stat 2 saptamani acasa cu ambele glezne umflate, mergeam dea busilea prin casa :unsure:.

 

Apropo, ziceai ca ai motorul de 1,5 luni, inainte ai mai avut ceva? De asemenea, nu ai zis ce echipament aveai.

 

Burov nu se mai gaseste in farmacii. Pentru vanatai - HEPATHROMBIN. Este un unguent extrem de eficient. Injumatateste timpul de vindecare a vanataior. I

n rest succes si ai grija cu plasticatele ca nu-s de joaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti cumva blonda? :kiss:

 

fannyflint nu este blonda, este doar realista, insa se pare ca unii nu vor sa inteleaga unele chestii "dureroase" decat pe pielea lor, iar atunci este mai bine sa ii lasi sa faca asa cum vor... :unsure:

 

Daca tu crezi ca nefiind in stare sa opresti la timp un CBR destul de "obosit" (am avut F1 si stiu despre ce vorbesc), vei putea opri fara probleme un R6, "doar pt ca este mai usoara" :angry: , atunci o sa ai o mare surpriza...

 

Si eu am vrut R6 si inca oftez de cate ori vad una ca trece pe langa mine in toata splendoarea si nervozitatea ei, insa am avut prieteni care m-au facut sa constientizez ca nu intotdeauna pot ceea ce cred ca pot si ca am tot timpul din lume sa pot struni orice motor fara sa ma urc pe rachete imediat. Poate mai putin de 25% din persoanele posesoare de R6 il pot struni cu adevarat, restul il controleaza la limita sigurantei si incearca sa nu isi epuizeze prea repede dramul de noroc.

 

Poate veti intelege ceva din aceasta patanie, si tu, care, apropos, ai fost cel care a jignit, nu Fannyflint...si zurlia69, pe care o asigur ca va arata mai spectaculos pe R6-le mult visat peste ceva timp si experienta decat intre 4 scanduri, acum.

 

Mai multa minte si bafta pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu trebuia sa te descurci cu motorul pentru ca, de obicei, conservarii ies nevatamati din astfel de accidente. succes data viitoare!

 

:unsure: :angry: ia sa imi explici si mie cum ar trebui sa ma descurc cu motorul . mai fetita ia tu carnetul mergi mataluta achizitioneaza o motocicleta si abia apoi sa dai sfaturi . auzi sa trezit o admiratoare a fenomenului ce nu poseda nici carnet nici motocicleta sa dea sfaturi despre frinari mers cu motorul miine poimiine in adunare de posturi o sa dai si sfaturi tehnice pe la sectiunea service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint nu este blonda, este doar realista, insa se pare ca unii nu vor sa inteleaga unele chestii "dureroase" decat pe pielea lor, iar atunci este mai bine sa ii lasi sa faca asa cum vor... :unsure:

 

Daca tu crezi ca nefiind in stare sa opresti la timp un CBR destul de "obosit" (am avut F1 si stiu despre ce vorbesc), vei putea opri fara probleme un R6, "doar pt ca este mai usoara" :angry: , atunci o sa ai o mare surpriza...

 

Si eu am vrut R6 si inca oftez de cate ori vad una ca trece pe langa mine in toata splendoarea si nervozitatea ei, insa am avut prieteni care m-au facut sa constientizez ca nu intotdeauna pot ceea ce cred ca pot si ca am tot timpul din lume sa pot struni orice motor fara sa ma urc pe rachete imediat. Poate mai putin de 25% din persoanele posesoare de R6 il pot struni cu adevarat, restul il controleaza la limita sigurantei si incearca sa nu isi epuizeze prea repede dramul de noroc.

 

Poate veti intelege ceva din aceasta patanie, si tu, care, apropos, ai fost cel care a jignit, nu Fannyflint...si zurlia69, pe care o asigur ca va arata mai spectaculos pe R6-le mult visat peste ceva timp si experienta decat intre 4 scanduri, acum.

 

Mai multa minte si bafta pe viitor.

 

 

Tashulina ,

 

Gandeste-te ca zurlia este traumatizata atat fizic cat si emotional. Pune-te o secunda in locul ei , cum ai reactiona daca unul/una ti-ar "ura" "asteptam next topic la accidente." . Cat despre achizitiile tale sport/ss its your problem si chiar nu au nici o legatura cu threadul. Legat de chestii dureroase ....fiecare doarme asa cum isi asterne ...si nu cred ca ar trebui sa te priveasca pe tine sau pe altii cum merge/cu cine se da ssmd.

 

 

Ptr alte comments-uri te rog sa folosesti PM-ul . Nu vreau sa degeneram intr-o tiganie colectiva.

 

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint nu este blonda, este doar realista, insa se pare ca unii nu vor sa inteleaga unele chestii "dureroase" decat pe pielea lor, iar atunci este mai bine sa ii lasi sa faca asa cum vor... :unsure:

 

Daca tu crezi ca nefiind in stare sa opresti la timp un CBR destul de "obosit" (am avut F1 si stiu despre ce vorbesc), vei putea opri fara probleme un R6, "doar pt ca este mai usoara" :angry: , atunci o sa ai o mare surpriza...

 

Si eu am vrut R6 si inca oftez de cate ori vad una ca trece pe langa mine in toata splendoarea si nervozitatea ei, insa am avut prieteni care m-au facut sa constientizez ca nu intotdeauna pot ceea ce cred ca pot si ca am tot timpul din lume sa pot struni orice motor fara sa ma urc pe rachete imediat. Poate mai putin de 25% din persoanele posesoare de R6 il pot struni cu adevarat, restul il controleaza la limita sigurantei si incearca sa nu isi epuizeze prea repede dramul de noroc.

 

Poate veti intelege ceva din aceasta patanie, si tu, care, apropos, ai fost cel care a jignit, nu Fannyflint...si zurlia69, pe care o asigur ca va arata mai spectaculos pe R6-le mult visat peste ceva timp si experienta decat intre 4 scanduri, acum.

 

Mai multa minte si bafta pe viitor.

 

In fine... vreau si eu o persoana care sa poata opri un motor mai veki in mai putin de 10 m, avand 50km/h, aderenta cu asfaltul a fost de cacao si placutzele tocite, de altfel nici cauciucul nu era cine stie ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tashulina ,

 

Gandeste-te ca zurlia este traumatizata atat fizic cat si emotional. Pune-te o secunda in locul ei , cum ai reactiona daca unul/una ti-ar "ura" "asteptam next topic la accidente." . Cat despre achizitiile tale sport/ss its your problem si chiar nu au nici o legatura cu threadul. Legat de chestii dureroase ....fiecare doarme asa cum isi asterne ...si nu cred ca ar trebui sa te priveasca pe tine sau pe altii cum merge/cu cine se da ssmd.

 

 

Ptr alte comments-uri te rog sa folosesti PM-ul . Nu vreau sa degeneram intr-o tiganie colectiva.

 

O zi buna.

 

Departe de mine gandul asta, nu judeca oamenii cum poate esti tentat tu sa vorbesti la un moment dat...nu stiu daca ai sesizat vreo jignire sau tiganeala in cuvintele mele anterioare...

 

Fannyflint a fost putin mai acida in exprimare, insa vorba unei zicale vechi, "nu orice sut in c.ur reprezinta un lucru de injurat", iar, sincer, as prefera sa ma scuture cineva zdravan pe mine daca as vrea sa comit o tampenie decat sa ma aprobe zambitor si apoi sa imi aduca flori la spital...sper ca ai inteles sensul :unsure:

 

Cuvintele mele nu au avut nici o intentie rea, iar agresivitatea limbajului tau nu este justificata...cat o priveste pe zurlia69, lasa-ma sa cred ca astepta ceva replici, din moment ce a postat intamplarea pe forum, asa ca "nu cred ca ar trebui sa te priveasca pe tine sau pe altii cum merge/cu cine se da" nu prea are sens.

 

E normal sa ii fii alaturi, daca ii esti prieten, insa si mai normal este sa nu o lasi sa faca lucruri care i-ar putea cel putin dauna, in viitor, pana nu este pregatita din toate punctele de vedere. Asta fac adevaratii prieteni!

 

@zurlia69 - ai recunoscut si tu ca, in afara de faptul ca motorul nu era ok din toate punctele de vedere (placute, gume etc), ai facut 2 mari greseli: una, lipsa echipamentului, si a doua, lipsa marjei de siguranta pe care trebuia sa ti-o iei (sa fii pregatita sa franezi pana la oprire in cazul in care tuta se baga (ceea ce s-a si intamplat))

 

Si te asigur ca exista destule persoane care pot opri in aceasta distanta, de la viteza specificata de tine. Insa ele au acumulat ceva experienta cu franarea de urgenta si isi cunosc si stapanesc foarte bine fierul de sub c.ur.

 

De aici si dezaprobarea mea privind dorinta ta de a lua ceva muuuult mai nervos, in locul CBR-ului.

 

Sfatul meu este doar sa te gandesti bine daca intr-adevar poti struni un R6, mai ales dupa intamplarea asta...si sa dea dumnezeu sa postezi si dupa ani de zile, calarind R6-le, fara incidente! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine... vreau si eu o persoana care sa poata opri un motor mai veki in mai putin de 10 m, avand 50km/h, aderenta cu asfaltul a fost de cacao si placutzele tocite, de altfel nici cauciucul nu era cine stie ce.

Deci vezi cum incepi s-o dai cu capul de gard ? :angry:

Anvelope varza, placute duse, echipament pe drum, claxonul pe post de "auto-aparare", etc. Nu se prea leaga pentru o poveste cu Happy-end, nu ? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci vezi cum incepi s-o dai cu capul de gard ? :kiss:

Anvelope varza, placute duse, echipament pe drum, claxonul pe post de "auto-aparare", etc. Nu se prea leaga pentru o poveste cu Happy-end, nu ? :angry:

 

 

Totusi se preconizeaza un R6. No Comment! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e bine ca ai ramas intreaga.

Tot e bine ca poti sa scrii.

Ce nu e bine e ca insisti...

Cand am trecut pe langa motoreta ta, mi-a trecut prin cap urmatorul lucru:" Ia uite, soseaua e goala, ala care a venit a ars-o si soferul din masina nici n-a apucat sa-l vada... O fi murit oare?" Salvarea tocmai pleca, mai erau niste gura-casca fara casca pe cap, iar eu am fost convins ca se va lasa cu rip-uri.

Cand am revenit (pentru ca ma duceam la Ikea) politia masura sarguincios locul accidentului, iar convingerea mea ca a fost un accident nasol a fost confirmata. Tu ai lasat in coada vreo 50-60 de metri de frana.Cineva pusese o cutie in dreptul locului unde incepeau urmele.

O sa-ti fac si un profil scurt: esti tanara, plina de energie, iti place aventura, ai o gasca de prieteni care se dau pe sportive si te doare in bascheti de urmari. Ca asa e varsta. In locul tau probabil ca mi-as lua si eu R6(ca tot e promotie), dar ar fi bine sa mai casti ochii si urechile la ce zice lumea. Esti foarte aproape de momentul in care vei deveni statistica. Si nu ma refer la statistica aia vesela care se face in gasca cu "ala care s-a dat mai tare" ci la statistica politiei, aia cu mortaciuni.

Trebuie sa faci efortul sa accepti ca ai gresit(da, stiu, aveai prioritate si o vaca nu te-a vazut). Ai gresit pentru ca mergeai prea tare, ai gresit pentru ca te-ai blocat (si asta ar trebui sa-ti dea cel mai mult de gandit), ai gresit pentru ca nu ai gandit de la inceput ce motoreta ar fi buna pentru tine si in sfarsit ai gresit pentru ca nu ai purtat echipament.

Ai scapat ieftin si ar trebui sa vezi accidentul asta ca pe un botez. Stiu ca un R6 arata bine in pozele de haifaiv, dar garantez ca tu nu ai arata la fel in cutiuta de lemn.

Apuca-te sa gandesti cu capul tau. Si daca ajungi la concluzia ca iti place viata, cauta-ti o motoreta chiar mai lenesa decat asta pe care ai distrus-o.

Iti doresc bafta si mintea cea de pe urma.(ca inca nu e prea tarziu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai Doamne.... daca am zis de r6 asta inseamna ca am dat cu paru?a fost o idee acum nu tre' sa sariti "sa'mi dati palme", ca nu sunt nici vre'o batuta in cap si nici vre'o inconstienta si stiu prea bine ce poate motorul ala ... nush daca o sa ma intelegeti dar cand te mananca esti scarpinat si nu conteaza neaparat motorul pe care te afli si d-asta ajung unii cum ajung.

Ptr curiozitatea unora probabil o sa cumpar altul NU NEAPARAT R6 si pun pariu ca orice motor as scrie se gaseste cate cineva sa comenteze cat de bun sau prost e bla bla bla...

 

Dar pana la urma ce mai conteaza, macar sa aveti ce invata din greselile mele ... ca doar d-asta am si aparut aici.

 

Daca eram baiat oare Tashulina ar fi venit cu replici la fel de rautacioase? (cel putin asa le vad)

Sa-ti mai spun ca merg de o luna jumate pe 2 roti. daca eram batuta in cap nu scapam cu 3 bube si cateva vanatai... probabil alta s-ar fi panicat si ar fi sarit de pe motor in cap sau cine stie ... POATE NU. cunosc baieti care se panikeaza la o amarata de curba si brusc apasa acceleratia in loc frana si multe altele.

 

 

Oricum ... sunteti liberi sa va dati cu parerea... have fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai nu te da "lovita in aripa" ca nu te prinde :kiss: Nu cred ca are cineva ceva cu tine, ca nu e concurs de popularitate aici :unsure: Si nici Tashulina, nici altii nu ti-au zis de rau.

Eu unul as fi spus cele de mai sus indiferent cine ar fi patit-o. Sunt chestii de spirit de auto-protejare in opinia mea. Poate sa nu fie in asentimentul lui X sau Y, asta e, mergem mai departe fara râcă :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e bine ca ai ramas intreaga.

Tot e bine ca poti sa scrii.

Ce nu e bine e ca insisti...

Cand am trecut pe langa motoreta ta, mi-a trecut prin cap urmatorul lucru:" Ia uite, soseaua e goala, ala care a venit a ars-o si soferul din masina nici n-a apucat sa-l vada... O fi murit oare?" Salvarea tocmai pleca, mai erau niste gura-casca fara casca pe cap, iar eu am fost convins ca se va lasa cu rip-uri.

Cand am revenit (pentru ca ma duceam la Ikea) politia masura sarguincios locul accidentului, iar convingerea mea ca a fost un accident nasol a fost confirmata. Tu ai lasat in coada vreo 50-60 de metri de frana.Cineva pusese o cutie in dreptul locului unde incepeau urmele.

O sa-ti fac si un profil scurt: esti tanara, plina de energie, iti place aventura, ai o gasca de prieteni care se dau pe sportive si te doare in bascheti de urmari. Ca asa e varsta. In locul tau probabil ca mi-as lua si eu R6(ca tot e promotie), dar ar fi bine sa mai casti ochii si urechile la ce zice lumea. Esti foarte aproape de momentul in care vei deveni statistica. Si nu ma refer la statistica aia vesela care se face in gasca cu "ala care s-a dat mai tare" ci la statistica politiei, aia cu mortaciuni.

Trebuie sa faci efortul sa accepti ca ai gresit(da, stiu, aveai prioritate si o vaca nu te-a vazut). Ai gresit pentru ca mergeai prea tare, ai gresit pentru ca te-ai blocat (si asta ar trebui sa-ti dea cel mai mult de gandit), ai gresit pentru ca nu ai gandit de la inceput ce motoreta ar fi buna pentru tine si in sfarsit ai gresit pentru ca nu ai purtat echipament.

Ai scapat ieftin si ar trebui sa vezi accidentul asta ca pe un botez. Stiu ca un R6 arata bine in pozele de haifaiv, dar garantez ca tu nu ai arata la fel in cutiuta de lemn.

Apuca-te sa gandesti cu capul tau. Si daca ajungi la concluzia ca iti place viata, cauta-ti o motoreta chiar mai lenesa decat asta pe care ai distrus-o.

Iti doresc bafta si mintea cea de pe urma.(ca inca nu e prea tarziu)

 

 

50-60m?!?!?!?! ... cred ca masurau urmele de tir care erau acolo dinainte daca am inteles bine, si sunt aceleasi pe care si tanti cu matizul zbiera ca ar fi fost ale mele ... dar nu ca n-ar fi fost puternica frana ci din cauza gumelor de rahat.. eu spun ce au spus si altii ... in 50-60m crede-ma ca ma opream

a fost lume la fatza locului si mi-a zis ca nici macar nu se vedea frana mea si ca au inceput si politistii sa rada cand s-au uitat la ce zicea nebuna, in 50-60 de m as fi ajuns pe jos, pe cand eu n-am luat impact cu solul decat dupa ce am bushit'o pe aia.

 

sunteti liberi sa continuati de aici... eu stiu ca am partea mea de vina, dar se pare ca voi stiti mai multe ca mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zurlia, nu s-a luat nimeni de tine...

majoritatea posturilor au fost obiective, lumea incearca sa-ti explice ca ai gresit ca nu ai avut echipament, ca ai gresit ca ai vazut ca se uita in alta parte si nu ai inceput sa franezi si asa mai departe...conduita preventiva...

nu te cearta nimeni ca esti fata sau ca unui baiat nu i-ar fi spus la fel...poate i-ar fi spus si mai rau...

toti incearaca sa te faca sa intelegi ca e viata ta la mijloc si ca contezi tu nu ce gandeste omu, sau cine ai mai zis tu...conteaza pielea ta si sa intelegi ca r6 e si mai bestie...

daca ai fi avut o conduita preventiva probabil nu mai sareau asa sa nu iti iei r6...

daca citesti pe forum o sa vezi ca asta e tratamentul oricarui incepator care vrea rachete...

 

insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zurlia, nu s-a luat nimeni de tine...

majoritatea posturilor au fost obiective, lumea incearca sa-ti explice ca ai gresit ca nu ai avut echipament, ca ai gresit ca ai vazut ca se uita in alta parte si nu ai inceput sa franezi si asa mai departe...conduita preventiva...

nu te cearta nimeni ca esti fata sau ca unui baiat nu i-ar fi spus la fel...poate i-ar fi spus si mai rau...

toti incearaca sa te faca sa intelegi ca e viata ta la mijloc si ca contezi tu nu ce gandeste omu, sau cine ai mai zis tu...conteaza pielea ta si sa intelegi ca r6 e si mai bestie...

daca ai fi avut o conduita preventiva probabil nu mai sareau asa sa nu iti iei r6...

daca citesti pe forum o sa vezi ca asta e tratamentul oricarui incepator care vrea rachete...

 

insanatosire grabnica!

 

Si ca sa facem haz de necaz prietenul meu a zis ca a gasit o hayabusa de vanzare ... ce ziceti sa ma bag?=))

 

Oricum multumesc ptr grijile purtate si stati linistiti ca nu imi iau r6 :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa facem haz de necaz prietenul meu a zis ca a gasit o hayabusa de vanzare ... ce ziceti sa ma bag?=))

 

Oricum multumesc ptr grijile purtate si stati linistiti ca nu imi iau r6 :angry:

 

 

o cauti cu lumanarea... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...