Sari la conținut

Defecte Si Simptome Dubioase


mircea_simson
 Share

Postări Recomandate

Sunt sigur ca multi dintre colegii de "suferinta" au intalnit defecte la care au spus ceva de genul "Numai la asta nu m-am gandit". Cam de vreo 1000 de Km am o bataie ceva gen metal pe metal dar numai la turatii foarte mici in fiecare viteza am ascultat motor nimic numai in sarcina am spus ca-i bine pana ce bate si asa a batut pana ieri cand s-a dua cardanul rolele de la cruce la 45 Km de casa si a mai batut saraca pana acasa.Eu am miscat si axul de la cardan in cautarea defectului dar nu avea joc.Batea exact in ritmul exploziei de la motor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca multi dintre colegii de "suferinta" au intalnit defecte la care au spus ceva de genul "Numai la asta nu m-am gandit". Cam de vreo 1000 de Km am o bataie ceva gen metal pe metal dar numai la turatii foarte mici in fiecare viteza am ascultat motor nimic numai in sarcina am spus ca-i bine pana ce bate si asa a batut pana ieri cand s-a dua cardanul rolele de la cruce la 45 Km de casa si a mai batut saraca pana acasa.Eu am miscat si axul de la cardan in cautarea defectului dar nu avea joc.Batea exact in ritmul exploziei de la motor .

 

s-ar putea sa fie cuplajul de la roata spate, cele doua roti dintate (cea cu dinti pe exterior de pe grup si cea cu dinti pe interior de pe roata) si-au facut joc si in sarcina bat una in alta, zic si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-ar putea sa fie cuplajul de la roata spate, cele doua roti dintate (cea cu dinti pe exterior de pe grup si cea cu dinti pe interior de pe roata) si-au facut joc si in sarcina bat una in alta, zic si eu...

am verificat sunt rolele cazute si 2 pahare lipsa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca multi dintre colegii de "suferinta" au intalnit defecte la care au spus ceva de genul "Numai la asta nu m-am gandit". Cam de vreo 1000 de Km am o bataie ceva gen metal pe metal dar numai la turatii foarte mici in fiecare viteza am ascultat motor nimic numai in sarcina am spus ca-i bine pana ce bate si asa a batut pana ieri cand s-a dua cardanul rolele de la cruce la 45 Km de casa si a mai batut saraca pana acasa.Eu am miscat si axul de la cardan in cautarea defectului dar nu avea joc.Batea exact in ritmul exploziei de la motor .

 

 

aud si eu aceiasi bataie doar la turatii mici dupa ce a fost refacut,motor,grup,cutie de la 0....si merg cu bataia aia de vreo 1000km..si nu sa marit nu s-a schimbat sunetul e aceiasi bataie care se aude la relanti la liber si la turtie mica in mers...

 

si e detul de puternica deci ma pune pe ganduri dar nu o depistez(bolt,bucasa la piston sigur nu e) sa fie de la distributie sau segmentii pe piston? segmentii au un mic joc in canale dar sa scoata sunetul ala asa puternic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aud si eu aceiasi bataie doar la turatii mici dupa ce a fost refacut,motor,grup,cutie de la 0....si merg cu bataia aia de vreo 1000km..si nu sa marit nu s-a schimbat sunetul e aceiasi bataie care se aude la relanti la liber si la turtie mica in mers...

 

si e detul de puternica deci ma pune pe ganduri dar nu o depistez(bolt,bucasa la piston sigur nu e) sa fie de la distributie sau segmentii pe piston? segmentii au un mic joc in canale dar sa scoata sunetul ala asa puternic?

Nici la mine nu s-a marit bataia. daca-i de la motor poti asculta dai ralantiul cel mai mic si pui urechea aproape de cilindru ambielaj etc. Dar daca ar fi de le motor la 1000 de Km se ducea ceva.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

[quote name='Niku Chopper' date='Aug 21 2008, 04:37 PM' post='1413134'

segmentii au un mic joc in canale dar sa scoata sunetul ala asa puternic?

 

Segmentii nu fac zgomot daca au joc pe canale, e doar un mit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Niku Chopper' date='Aug 21 2008, 04:37 PM' post='1413134'

segmentii au un mic joc in canale dar sa scoata sunetul ala asa puternic?

 

 

Segmentii nu fac zgomot daca au joc pe canale, e doar un mit.

Fonta pe aluminiu nu se poate.Daca ar bate asa tare s-ar rupe ca fonta este casanta.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Niku Chopper' date='Aug 21 2008, 04:37 PM' post='1413134'

segmentii au un mic joc in canale dar sa scoata sunetul ala asa puternic?

 

 

Segmentii nu fac zgomot daca au joc pe canale, e doar un mit.

 

 

 

sincer atunci doar distributia mai poate fii..dar era ok cand am montato....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer atunci doar distributia mai poate fii..dar era ok cand am montato....

Niku la suruburile de reglaj in capat trebe sa fie o semisfera daca nu au inseamna ca s-au ros si trebe sa reglezi mai des. Dar de la distributie se aude un tzacanit practic nu bataie.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact acelasi defect am avut si eu .La turatie mica un tacanit in motor. Am dat jos dinamul si am invirtit la mina ambielajul.Am obsevat ca atunci cind ridica una din supape se auzea un zgomot ,cind trecea cama alt zgomot. Defectul? joc in pana la pinionul mic la distributie. Am facut pana noua ,a disparut zgomotul, dar dupa aprox. 50 km a aparut din nou. Acum merg cu el asa. Cred ca intra prea usor pinionul pe ax. Chiar sunt curios daca si la tine se confirma defectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact acelasi defect am avut si eu .La turatie mica un tacanit in motor. Am dat jos dinamul si am invirtit la mina ambielajul.Am obsevat ca atunci cind ridica una din supape se auzea un zgomot ,cind trecea cama alt zgomot. Defectul? joc in pana la pinionul mic la distributie. Am facut pana noua ,a disparut zgomotul, dar dupa aprox. 50 km a aparut din nou. Acum merg cu el asa. Cred ca intra prea usor pinionul pe ax. Chiar sunt curios daca si la tine se confirma defectul.

Astazi am desfacut motorul la mine pinioanele de la distributie intra f. greu s-ar putea sa ai uzaura mare la pinioane. Axa cu came a scapat anul trecut de la verificare ( am cumparat motorul si daca nu avea joc nu l-am desfacut) si avxa cu came pline cu pori , gaurele de la rugina si tachetul de la supapa de evacuare are o uzura de 3 mm dar la admisie nu este temparatura mai mare la tachet la evacuare ? nu stiu. Din rulmentul din spate iese mult prea usor ambielajul voi pune solutie Locktite si voi incerca sa vad cum canta.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...