Sari la conținut

Tura Georgia - 2 August


Postări Recomandate

Am descarcat azi fotografiile din tura facuta pe tarmul Marii Negre prin Bulgaria, Turcia, Georgia si retur.

As fi continuat tot turul Marii Negre dar nu aveam viza de Rusia- in rest toti iti dau viza la intrare, inclusiv Ucraina.

Am incercat sa iau un feribot spre Ilicevsc - Ucraina dintr-un port obscur atunci, numit Poti... dar nu am gasit bilete.

 

Cateva fotografii din Georgia de atunci - sper sa o regasesc neschimbata.

 

Coasta Marii Negre - superba in Georgia, pini maritimi si vegetatie mediteraneeana...

post-2165-1220023743_thumb.jpg

 

When the going gets tough... ia o pauza de baie!

post-2165-1220023879_thumb.jpg

 

Tbilisi, un oras rafinat si sofisticat - din pacate cu 15 ani inaintea restului tarii.

post-2165-1220023954_thumb.jpg

 

Buchinistii Tbilisiului

post-2165-1220024021_thumb.jpg

 

Principalul bulevard - Tbilisi este strabatut de un rau care il imparte, ca Sena parisul, in doua maluri dintre care unul este socotit mai "elegant".

post-2165-1220024076_thumb.jpg

 

Nu-l simpatizez pe Patriciu dar este reconfortant sa vezi si asa ceva in strainatate

post-2165-1220024275_thumb.jpg

 

Nu mi-a venit sa cred prima oara. E, se pare, o moda ca in cimitire sa fie fotografii in "marime naturala" a decedatilor.

post-2165-1220024387_thumb.jpg

 

Kutaisi - capitala medievala - un soi de Targoviste

post-2165-1220024478_thumb.jpg

 

Manastirea Gelati, langa Kutaisi. Georgia este o tara crestin-ortodoxa, un cuib de viteji - fara a fi patetic. Dupa ce treci din Turcia in Georgia, dupa atata amar de drum in care vezi localitatea si geamia nu poti sa nu-i admiri pe georgieni ca au ramas crestin. O istorie fabuloasa - cu anume similaritati cu a noastra.

post-2165-1220024540_thumb.jpg

 

Cam atat pentru acum...

La Poti, la casa de bilete pentru feribot m-am intalnit cu 3 motociclisti cehi care veneau al treilea an consecutiv sa faca Georgia - Armenia -Azerbaidjan. Mi-au deschis apetitul pentru a ma intoarce acolo. Caucazul este un loc absolut deosebit. Georgienii cei mai ospitalieri oameni. Enervant de ospitalieri - ei nu iti dau indicatii - vin cu tine. Sa nu faci greseala sa intrebi de un hotel, o sa te invite la ei.

 

A, era sa uit. la iesirea din Georgia spre Turcia, tocmai cand ma gandeam ca in afara de cehi nu am vazut motoare in GE, apar vreo 80 de motoare dinspre Turcia. "Intrunire a motociclistilor"imi zic,"hai inapoi". Il intreb pe unul dintre ei prin gard:"Unde mergeti?". "La Beijing"zice. "Glumesti!"e replica mea.

Nu glumea. Se duceau pentru olimpiada. Ceva, "bikerii pentru pace".

post-2165-1220025115_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Felicitari pentru tura !

Sanse mari ca anul urmator sa iti calc pe urme :bounce: .

Daca tot ai inceput, eu unul mai astept poze si comentarii pe marginea lor.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Raul.

Cu un motor ca al tau as incerca "soseaua militara georgiana". E un fel de transfagarasan care are altitudinea Caucazului - peste 3000 m - dar a carui intretinere este si mai dificila... Perfect pentru enduro touring.

 

 

Felicitari pentru tura !

Sanse mari ca anul urmator sa iti calc pe urme :bounce: .

Daca tot ai inceput, eu unul mai astept poze si comentarii pe marginea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Deja am inceput sa imi caut echipamente serioase si la anul urmeaza sa o iau incotro am visat dintotdeauna - EST.

Pana atunci citesc topicurile voastre si invat din ele, so... feel free to talk.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Raul.

Cu un motor ca al tau as incerca "soseaua militara georgiana". E un fel de transfagarasan care are altitudinea Caucazului - peste 3000 m - dar a carui intretinere este si mai dificila... Perfect pentru enduro touring.

 

 

cati km ai facut?

cat au fost cheltuielile?

ai dormit la cort sau hoteluri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de ceea ce se intampla acum acolo, credeti ca ar mai fi posibila vizitarea acestei tari curand, sa zicem anul viitor?

 

Tinand cont de ceea ce se intampla acum acolo, credeti ca ar mai fi posibila vizitarea acestei tari curand, sa zicem anul viitor?

 

o mica completare

.................posibila vizitarea IN SIGURANTA................

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva date despre buget si traseu:

Am platit benzina numai cu card asa incat e usor de facut un calcul - tocmai l-am incheiat. Benzina m-a costat 1527,27 RON.

De dormit am dormit la hotel fara a face nici o planificare: 50 euro/noapte la Istambul, 20 euro/noapte la Bolu (o statiune termala), 50 USD/noapte la Poti...

Mancarea... nu vreau sa dezvalui nici o cifra aici - sunt un pofticios, iar calatoriile mele sunt si calatorii culinare.

Am o usoara tendinta de a fi supraponderal. Despre Turcia cam aveti idee ce se poate manca. In Georgia recomand borsul de peste si somn cu ... nu retin cum se cheama mujdeiul cu ierburi aromate... "a georgian sauce - I don't know if you like it" dupa cum se exprima chelnerita.

 

In Istambul am cumparat un ghid de calatorie in Georgia de la libraria Pandora din cartierul Taksim - un popas obligatoriu in Istambul.

Tim Burford - Georgia, ed. Bradt. Foarte util desi lucrurile se schimba repede in Georgia.

In Poti, de ex., erau recomandate restaurantul hotelului la care stateam si un bistro. Bistroul se desfiintase.

Sper ca hotelul sa supravietuiasca, desi era chiar langa port. Ar fi pacat pentru ca ghidul spunea ca este: "singurul hotel modern" din Poti. Avea termopane.

 

Traseul: nu am avut GPS (nu cred ca o sa folosesc pe motor), am mers dupa harti si cand aveam dubii dadeam un telefon (activati optiunea Passport la Vodafone) amicului Cristescu care imi spunea ce recomanda ViaMichelin. Asa de exemplu ViaMichelin recomanda de la Istambul la Trabzon traseul prin Ankara, pentru a profita de autostrada.

Am iesit de pe autostrada la Adapazari si am luat-o catre Marea Neagra, spre Zonguldak si de acolo nu am mai parasit coasta.

Am inteles de ce ViaMich nu recomanda traseul. Este teribil de dantelat, serpentine dupa serpentine intrerupte de cate un sat pescaresc. e un traseu minunat pentru motor dar o sa va coste o zi in plus prin Turcia.

Asta pana la Samsun de unde incepe o pseudo-autostrada (gen DN1) care urmareste linia tarmului - un vis.

 

Trebuie sa plec acum.

Cred ca o sa fie OK curand sa vizitezi Georgia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...