Sari la conținut

Accident Moto


m4v3rick
 Share

Postări Recomandate

Azi dimineata, 8:30, veneam spre birou si la intrarea in Bv, la intersectia de la intrarea pe podul de la Bartolomeu, era o motocicleta cazuta in intresectie, din pacate datorita aglomeratiei de acolo, politia nu m-a lasat sa opresc. Din ce am vazut era un motor mai vechiut, o Honda, cred, de cuoare maro sau visiniu inchis, nu parea prea avariata. Masina de salvare nu am vazut, dar se poate sa fi fost deja plecata; accidentul s-a produs undeva intre 8 si 8:15. Sper ca totul sa fie ok si nimeni sa nu fi patit nimic. Asta e tot ce stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Azi dimineata, 8:30, veneam spre birou si la intrarea in Bv, la intersectia de la intrarea pe podul de la Bartolomeu, era o motocicleta cazuta in intresectie, din pacate datorita aglomeratiei de acolo, politia nu m-a lasat sa opresc. Din ce am vazut era un motor mai vechiut, o Honda, cred, de cuoare maro sau visiniu inchis, nu parea prea avariata. Masina de salvare nu am vazut, dar se poate sa fi fost deja plecata; accidentul s-a produs undeva intre 8 si 8:15. Sper ca totul sa fie ok si nimeni sa nu fi patit nimic. Asta e tot ce stiu.

 

Salut, eu am fost implicat in accidentul respectiv. Ma duceam la munca si tocmai coboram de pe pod cand o basculanta a iesit din dreapta si a virat spre oras, iar pe mine nu m-a vazut decat prea tarziu. Ocupa ambe,le benzi pe sens si nu am mai avut pe unde sa il ocolesc. Am intrat in roata mdin stanga a puntii secunde fata, am zis sa nu dau c u capul de bena si sa-mi rup gatul si nici sa intru sub roti.eu m-am dat cel putin odata peste cap si cred ca si motocicleta la fel, pt ca s-a rupt sisibaru iar tankul e un[ic indoit deasupra. fatza e praf, jambe, janta, ghidon etc.

Am scapat relativ ieftin, umarul stang dislocat si o exfoliatie nasola la cotu drept unde a cedat protectia de la geaka, cred ca ori a trecut ala unpic cu roata peste cot sau a cazut mobra peste mana. In rest nu am nimic. Am avut echipament full si asta a contat.

 

voi mai reveni cand o sa pot scrie klumea, abia de 2 zile pot sami folosesc cat de cat mna dreapta.

Aveti grija la orice si nu uitati de echipament!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma duceam la munca si tocmai coboram de pe pod cand o basculanta a iesit din dreapta si a virat spre oras, iar pe mine nu m-a vazut decat prea tarziu. Ocupa ambe,le benzi pe sens si nu am mai avut pe unde sa il ocolesc. Am intrat in roata mdin stanga a puntii secunde fata, am zis sa nu dau c u capul de bena si sa-mi rup gatul si nici sa intru sub roti.eu m-am dat cel putin odata peste cap si cred ca si motocicleta la fel, pt ca s-a rupt sisibaru iar tankul e un[ic indoit deasupra. fatza e praf, jambe, janta, ghidon etc.

Am scapat relativ ieftin, umarul stang dislocat si o exfoliatie nasola la cotu drept unde a cedat protectia de la geaka, cred ca ori a trecut ala unpic cu roata peste cot sau a cazut mobra peste mana. In rest nu am nimic. Am avut echipament full si asta a contat.

 

Bine ca ai scapat doar cu atat!

Personal nu cred ca ti-a trecut cu roata basculantei peste cot...daca era asa, acum nu mai puteai scrie!Probabil te-a atins mobra in timpul rastogolirii.Bine ca ai avut echipamentul!

 

Insanatosire rapida si totala!Si ia-i banii handicapatului...poate data viitoare casca ochiii inainte sa faca stanga!

 

Ca info de interes general, cam ce viteza aveai in momentul in care ai realizat ca va avea loc accidentul?Oricum nu cred ca ai avut mai mult de 50-60 km/h...

 

Bafta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat doar cu atat!

Personal nu cred ca ti-a trecut cu roata basculantei peste cot...daca era asa, acum nu mai puteai scrie!Probabil te-a atins mobra in timpul rastogolirii.Bine ca ai avut echipamentul!

 

Insanatosire rapida si totala!Si ia-i banii handicapatului...poate data viitoare casca ochiii inainte sa faca stanga!

 

Ca info de interes general, cam ce viteza aveai in momentul in care ai realizat ca va avea loc accidentul?Oricum nu cred ca ai avut mai mult de 50-60 km/h...

 

Bafta!

 

Da, nu stiu exact ce s-a intamplat cu cotul, stiu doar ca am avut o sezatie ca e prins sub ceva. Am ons mai tarziu ca buzunarul cu protectia e rupt. Zona de pe pod e cu limita de 30 de km, eu mergeam cum mergeau si masinile din trafic, crd ca 50 - 60 de km. Mentineam cam o distanta de 4 -5 masini fata de cea din fata mea. Dupa ce a trecut masina din fat mea a iesit si asta din dreapta.

 

Accidentul a avut loc pe la 8 si 20, luni, 8 septembrie. In 5 minute eram in ambulanta smurd. Motocicleta a fost luat-o de pe sosea de varul meu care se ducea la servici si mi-a recunoscut nr. Apoi im jur de 10 30 au venit niste colegi de munca cu o platforma si au dus-o la garaj, deci mobra nu a stat 2 zile acolo.

 

Multumesc de urari

Editat de Morphine Child
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, asa cum banuiam.Se pare ca totusi la viteza asta, de 50-60 km/h(in oras) mai ai sanse sa scapi intreg dintr-o "incolaceala" de-asta.Iar echipamentul este sfant!

 

Parerea mea este ca nu e bine sa lasam distante atat de mari intre masina din fata noastra si motocicleta....le da nas imbecililor sa se bage, crezand ca au timp!Eu incerc sa nu las un ecart mai mare de 2 masini fata de masina din fata.In teorie zice sa lasi o distanta pe care o parcurgi in 2 secunde la viteza din acel moment!Teoretic la o viteza de 30 km/h ar trebui lasata o distanta de 16 m, iar aceasta creste odata cu viteza!

 

Sanatate!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...