Sari la conținut

Schimbare


BkE
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa aud parerile celor care chiar stiu despre ce este vorba ...

Pana acum am fost posesorul unui Suzuki DR 125 Dual Sport din '98 , in 4 timpi iar acum as vrea sa imi achizitionez o motocicleta , m-am gandit tot la 125 si mai ales la KTM LC 2 de prin 2001 - 2002 care este 2 timpi ...

As fi curios sa vad care sunt diferente , plusurile , minusurile , cum o sa simt ktm-ul sub mine etc...

Astept parerile voastre.

Multumesc anticipat ,

Sergiu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mai nervos ktm-u si o sa te chinuie la inceput pana te inveti cu ambreiajul pentru ca lucrezi fff des cu el nu-i ca 4t-ul tractor style.greutate e cam la fel si dr-ul de 125 e usurel si te poti baga peste tot cu el dar si cu ktm-ul.acum e alegerea ta dar eu zic mai bine inainte sa faci pasul mergi cu unul si vezi cum te intelegi cu el altfel nu stie nimeni exact ce sa te sfatuiasca!incearca mai intai un 2 t si apoi te hotarasti mai usor!bafta la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mai nervos ktm-u si o sa te chinuie la inceput pana te inveti cu ambreiajul pentru ca lucrezi fff des cu el nu-i ca 4t-ul tractor style.greutate e cam la fel si dr-ul de 125 e usurel si te poti baga peste tot cu el dar si cu ktm-ul.acum e alegerea ta dar eu zic mai bine inainte sa faci pasul mergi cu unul si vezi cum te intelegi cu el altfel nu stie nimeni exact ce sa te sfatuiasca!incearca mai intai un 2 t si apoi te hotarasti mai usor!bafta la alegere

 

Cam greu sa gasesc asa ceva in zona si sa si pot sa merg cu el , pe 2 timpi am mai mers insa foarte putin dar era mai usoara decat dr-ul , ktm-ul din cate am citit pe internet e cu vreo 15-20 kg mai greu decat dr-ul dar acolo nu o sa fie problema pentru ca dr-ul mi se pare chiar usor acum deci si cu lc-ul o sa ma acomodez .

Mai astept pareri si o sa ma gandesc foarte mult inainte sa fac alegerea ...

Merci mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta e mare.la ktm simti putin nerv,la dr deloc.si la suspensii e diferenta mare.e deja altceva.eu sunt sigur ca o sa-ti placa diferenta!!!poti sa alegi si o motocicleta enduro in 4 timpi de 250-400 cm.eu personal,nu suport motocicletele in 2 timpi.nu ma pot obisnui cu ele.nu imi plac.si,oricum,un 2 timpi il termini mult mult mai repede!!!!ia-ti un xr de 250,sunt foarte fiabile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta e mare.la ktm simti putin nerv,la dr deloc.si la suspensii e diferenta mare.e deja altceva.eu sunt sigur ca o sa-ti placa diferenta!!!poti sa alegi si o motocicleta enduro in 4 timpi de 250-400 cm.eu personal,nu suport motocicletele in 2 timpi.nu ma pot obisnui cu ele.nu imi plac.si,oricum,un 2 timpi il termini mult mult mai repede!!!!ia-ti un xr de 250,sunt foarte fiabile!

 

Problema este ca eu o sa merg si prin oras cu el , cei drept foarte puitn , dar o sa merg si am doar A1 de aceea sunt limitat la 125 :P . Si care zici ca e diferenta la suspensii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiabilitatea e mult mai mare la 4 t.la 2 t schimbi setul cum schimbi la 4 t uleiul.si prin oras nu ai ce cauta cu 2t pentru ca nu ai voie si il si prajesti rapid.daca tot ai A1 imi dau seama k inca nu ai 18 ani eu zic sa il ti pe asta pana faci 18 si iti iei A apoi poti sa iei un 250 in 4t sau chear 400.dar incearca inainte sa iti ieie ceva

 

fiabilitatea e mult mai mare la 4 t.la 2 t schimbi setul cum schimbi la 4 t uleiul.si prin oras nu ai ce cauta cu 2t pentru ca nu ai voie si il si prajesti rapid.daca tot ai A1 imi dau seama k inca nu ai 18 ani eu zic sa il ti pe asta pana faci 18 si iti iei A apoi poti sa iei un 250 in 4t sau chear 400.dar incearca inainte sa iti iei ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiabilitatea e mult mai mare la 4 t.la 2 t schimbi setul cum schimbi la 4 t uleiul.si prin oras nu ai ce cauta cu 2t pentru ca nu ai voie si il si prajesti rapid.daca tot ai A1 imi dau seama k inca nu ai 18 ani eu zic sa il ti pe asta pana faci 18 si iti iei A apoi poti sa iei un 250 in 4t sau chear 400.dar incearca inainte sa iti ieie ceva

de ce nu ai ce cauta cu 2t prin oras?yamaha dt125 r..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand motorul in 2 t nu e pentru oras.mai bine cu dr-ul lui.in al-2-lea rand daca nu are inca carnet(si nici varsta) ar fi mai indicat sa isi tina motoru asta pana ia carnetul si apoi isi paote lua motor mai mare are destul timp sa evolueze.eu nu am nimic impotriva dar daca isi ia motor mare are nevoie de categoria A acum are a1 din ce am inteles eu.asa la 18 ani ia cat A si apoi motor mai mare si nu mai are stres.si oricum dr-ul te duce peste tot.....stiu ce poate ca am avut dr 125;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
in primul rand motorul in 2 t nu e pentru oras.mai bine cu dr-ul lui.in al-2-lea rand daca nu are inca carnet(si nici varsta) ar fi mai indicat sa isi tina motoru asta pana ia carnetul si apoi isi paote lua motor mai mare are destul timp sa evolueze.eu nu am nimic impotriva dar daca isi ia motor mare are nevoie de categoria A acum are a1 din ce am inteles eu.asa la 18 ani ia cat A si apoi motor mai mare si nu mai are stres.si oricum dr-ul te duce peste tot.....stiu ce poate ca am avut dr 125;)

Nu te duce chiar peste tot, nu are putere asa de mare. Si eu ma gandeam la un ktm lc2. Am gasit pe mobile dar cu o potentiala problema: are doar 15 cp. Sau cel putin asa scria acolo. De ce doar 15, sa fie limitat pentru a putea fi condus cu A1?

Husqvarna wr 125, mai nervoase, facute tot sub aripa Ktm'ului... ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...