Sari la conținut

Salut tuturor


Gabyy
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor!!Apelez la voi fiind mai vechi si mai priceputi in acest domeniu.Am Yamaha thundercat YZF 600.....s-a descarcat bateria....am scos dopurile acesteia.....si in baterie nu mai este electrolit...adica sa treaca peste placi.Precizez ca este o baterie VARTA 10A , 12V.Intrebarea este...pot sa o pun la incarcat....sau trebuie sa mai adaug apa distilata pana ce se acopera placile si apoi sa o pun la incarcat?Cand am cumparat-o.....asta vara....mi-a dat la ea niste "eprubete" in care era electrolitul...pe care l-am pus in baterie, dar nu m-am uitat nici macar de curiozitate sa vad daca acest electrolit este peste respectivele placi sau sub ele.Ce parere aveti?Cum trebuie sa procedez?Se mai complecteaza cu electrolit...sau apa distilata...si apoi trebuie pusa la incarcat...sau nu mai este nevoie de nimic si pur si simplu o pun asa la redresor?Multumesc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!!Apelez la voi fiind mai vechi si mai priceputi in acest domeniu.Am Yamaha thundercat YZF 600.....s-a descarcat bateria....am scos dopurile acesteia.....si in baterie nu mai este electrolit...adica sa treaca peste placi.Precizez ca este o baterie VARTA 10A , 12V.Intrebarea este...pot sa o pun la incarcat....sau trebuie sa mai adaug apa distilata pana ce se acopera placile si apoi sa o pun la incarcat?Cand am cumparat-o.....asta vara....mi-a dat la ea niste "eprubete" in care era electrolitul...pe care l-am pus in baterie, dar nu m-am uitat nici macar de curiozitate sa vad daca acest electrolit este peste respectivele placi sau sub ele.Ce parere aveti?Cum trebuie sa procedez?Se mai complecteaza cu electrolit...sau apa distilata...si apoi trebuie pusa la incarcat...sau nu mai este nevoie de nimic si pur si simplu o pun asa la redresor?Multumesc !!!

doar apa distilata - in niciun caz electrolit - pana la nivelul maxim (ai ghidaj), nu mai sus, deoarece in timpul incarcarii acel lichid fierbe si poate da in laturi (face "isploza") daca pui prea mult. inchizi capacele bine si o pui pe redresor. in 3 ore ar trebui sa fie incarcata. daca nu, e "adio".

expunerea indelungata si fara redresare la temp scazuta omoara bateria - daca nu mai folosesti mobra, scoate-o si pune-o in casa.

Editat de _andrei_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se completeaza si apoi pui la incarcat.

ca sa stii cu ce completezi intai masori densitatea (se foloseste un dispozitiv special)

daca este prea concentrat pui apa distilata, daca este normal,sau sub pui electrolit gata preparat.

eu de obicei pun electrolit.

apoi incarcare cu un redresor care face diagnoza bateriei( curentul de incarcare diferit de-a lungul procesului de incarcare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...