Sari la conținut

Plimbare?!


Angi
 Share

Postări Recomandate

E, si uite-ma in fata unei zile de decembrie incredibile. Soare, cald si mobra tremurand in curte de bucurie intrebandu-ma intr-una: plimbare?! Ce era sa fac?! Hai la plimbare. Ne punem amandoi chilotii de competitie si hai, peste ei!!!!

Peste ei peste ei, dar unde? Si dupa un scurt timp de gandire in care nu m-am gandit deloc, imi zic asa. Bah, daca tot am intre picioare vaca plina cu 18 L de gaz in tzatza, hai frate pe pista de motocros de la Campina :) Ajung cu vaca acolo si "surpriza". Ce k.k.t sa fac eu acolo??? Am luat o tranta de dezmortire si mi-am mai venit in fire. Adica am decis ca nu-i de mine si mai bine o las pe alta data cu motocrosul. Stand eu si meditand asupra nemuririi sufletului vacii mele, imi sare-n ochi un raulet de curge pe langa pista de motocros. Hmmm................ce-ar fi.........????? Si uite ca nu dureaza mult pana ma trezesc mergand in susul rauletului, chiar prin albia lui. Merge vacuta tare bine iar eu sunt chiar in elementul meu, mersul prin albie de rau fiind unul din "drumurile" pe care le ador, chiar daca e chinuiala mare. Merg eu ce merg pret de vreo ora si, la un moment dat, imi dau seama ca fara ajutor nu voi putea trece de o "treapta" de vreo 70-80 cm. Rauletul se scurgea printr-un loc mai stramt unde era ca un fel de mini-cascada. Dupa ce studiez putin terenul si-mi dau seama ca asta a fost pentru mine, mai fac doua poze si acum blana la intoarcere.......ca acum stiam traseul :laugh: Momentul interesant vine atunci cand, de oftica ca la inceput n-am avut curaj, ma hotarasc sa ma bag cu mobra intr-un ochi de apa, de vreo 6-8 metri patrati, al carui fund nu se vedea. Ma bag eu incet si cu grija si............ surpriza! Imi dispare juma de mobra sub apa. Incep sa accelerez cam cu k.k.tul la c.u.r ca aia a fost, acolo raman, si din nou surpriza. Iese proasta din apa. Cred ca nici ei nu i-a placut asa rece. Acum hai sa fac inventarul. Ghetele pline cu apa gheata, mobra cu coada inghetata....... Hmmm......ce facem noi acum??? Ies eu din rau, mai dau o tranta gratioasa pe pista de motocros, moment in care decid definitiv ca asta nu-i pentru mine, si o iau agale pe ASFALT :D spre Cornu. Tot cautand casa lui Bombonel sa vad si eu gainile alea de fac asa multe oua de aur, ma suna un prieten care iesise ei el cu mobra prin zona. Ne intalnim, dam mana si mai bagam un asfalt scurt pana la Secaria-Comarnic. De acolo mai fac niste muci inghetati pe sosea pana la Campina si cam asta a fost povestea a unei zile frumoase de decembrie. In trei cuvinte, o zi superba.....

post-5780-1228678065_thumb.jpg

post-5780-1228678078_thumb.jpg

post-5780-1228678089_thumb.jpg

post-5780-1228678096_thumb.jpg

post-5780-1228678108_thumb.jpg

post-5780-1228678116_thumb.jpg

post-5780-1228678123_thumb.jpg

post-5780-1228678129_thumb.jpg

post-5780-1228678136_thumb.jpg

post-5780-1228678145_thumb.jpg

post-5780-1228678158_thumb.jpg

post-5780-1228678190_thumb.jpg

post-5780-1228678218_thumb.jpg

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-o cam mankat si pe mine sa ies pe 6dec...cre ca pt prima si ultima oara...iuiiii ce friguletz am halit...brrrrrrrrrr

am mers ceva si pe asfalt si m-o cam "strans"

...orikum...interesanta experienta,cre ca nu mai repet vreodata... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Gizmo, n-am track pentru raulet, dar e simplu. Mergi la pista de motocros de la Campina si acolo vei vedea rauletul care curge destul de aproape de pista. Cobori in albie si o iei in aval sau amonte. Eu am luat-o in amonte. Daca sunteti macar doi puteti trece si de treapta aia la care m-am blocat eu. M-am uitat si era misto si mai departe.

-Covaci, multumesc pentru aprecieri.

-Martinez, pe portiunea de coclau eu am transpirat fleasca. Pe DN de la Comarnic la Campina a fost ceva mai frig. Daca renuntam la sosea si ma intorceam direct acasa de la pista de motocros nu aveam probleme. Imi aduc aminte ca acum 2 ani am bagat coclau pe langa Buc. toata iarna. Tot timpul mi-era frig pe portiunea de sosea de la intoarcere, cand eram transpirat de la coclau. Pe final invatasem sa-mi iau un tricou de schimb. Ce vreau sa zic e ca daca te limitezi doar la coclauri si renunti la sosea, imposibil sa-ti fie frig, dimpotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Gizmo, n-am track pentru raulet, dar e simplu. Mergi la pista de motocros de la Campina si acolo vei vedea rauletul care curge destul de aproape de pista. Cobori in albie si o iei in aval sau amonte. Eu am luat-o in amonte. Daca sunteti macar doi puteti trece si de treapta aia la care m-am blocat eu. M-am uitat si era misto si mai departe.

-Covaci, multumesc pentru aprecieri.

-Martinez, pe portiunea de coclau eu am transpirat fleasca. Pe DN de la Comarnic la Campina a fost ceva mai frig. Daca renuntam la sosea si ma intorceam direct acasa de la pista de motocros nu aveam probleme. Imi aduc aminte ca acum 2 ani am bagat coclau pe langa Buc. toata iarna. Tot timpul mi-era frig pe portiunea de sosea de la intoarcere, cand eram transpirat de la coclau. Pe final invatasem sa-mi iau un tricou de schimb. Ce vreau sa zic e ca daca te limitezi doar la coclauri si renunti la sosea, imposibil sa-ti fie frig, dimpotriva.

 

Asa este, nu de multe ori m-am dat la 0 grade cu un tricou+tricoul de cross si n-a fost nici o problema.

Asta cu conditia safie hardenduro :D.

As putea sa adaug si faptul ca este bine sa te imbraci potrivit(subtire cand este cazul) ca sa nu trebuiasca sa mergi transpirat ulterior.

Editat de gizmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Gizmo, n-am track pentru raulet, dar e simplu. Mergi la pista de motocros de la Campina si acolo vei vedea rauletul care curge destul de aproape de pista. Cobori in albie si o iei in aval sau amonte. Eu am luat-o in amonte. Daca sunteti macar doi puteti trece si de treapta aia la care m-am blocat eu. M-am uitat si era misto si mai departe.

-Covaci, multumesc pentru aprecieri.

-Martinez, pe portiunea de coclau eu am transpirat fleasca. Pe DN de la Comarnic la Campina a fost ceva mai frig. Daca renuntam la sosea si ma intorceam direct acasa de la pista de motocros nu aveam probleme. Imi aduc aminte ca acum 2 ani am bagat coclau pe langa Buc. toata iarna. Tot timpul mi-era frig pe portiunea de sosea de la intoarcere, cand eram transpirat de la coclau. Pe final invatasem sa-mi iau un tricou de schimb. Ce vreau sa zic e ca daca te limitezi doar la coclauri si renunti la sosea, imposibil sa-ti fie frig, dimpotriva.

 

angi...totusi ii 6dec,sa nu uitam asta :laugh:

indiferent ce ai face...manci frig..

aku 2 ani..si in ianuarie merea de motor,o fo cald

eu nu cad din blok direct in coklau,deci mai tb sa bag si ceva asfalt,unde nu meri cu 15km/h...

asta e...nu le poti avea pe toate.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

angi...totusi ii 6dec,sa nu uitam asta :laugh:

indiferent ce ai face...manci frig..

aku 2 ani..si in ianuarie merea de motor,o fo cald

eu nu cad din blok direct in coklau,deci mai tb sa bag si ceva asfalt,unde nu meri cu 15km/h...

asta e...nu le poti avea pe toate.. :laugh:

hai ca pana in colt la tigari poti merge pe ea...dupa ,vezi tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...