Sari la conținut

Lungire Telescoape


Robert
 Share

Postări Recomandate

Am facut rost de doua telescoape pe fata. SHOWA, parca. Am un jug (cred ca asa se numeste) de la o moto custom, din SUA si vreau sa-i pun telescoapele astea. Dar mai intai vreau sa le lungesc. Stiu ca nu este indicat, dar mie imi plac chopper-ele cu furca lunga. Cum pot sa le lungesc? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu jawa se simte bine la ceva ture asa ca ai grija ca odata ce-ai dus roata mai in fatza se schimba toata calimera (ciclistica, raza de virare,viteza...) :P

Parerea mea. Tre' sa lungesti furca in asa fel incit odata montata sa nu-ti ridice motoru de fatza ca pe urma adio stabilitate. Nu stiu cum arata telescoapele astea dar potzi sa faci niste piese pe care sa le prinzi in capul tuburilor, :D DAR, ai grija sa le bagi in alte doua tuburi care sa aiba lungimea distantzei dintre juguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vandut jawa. Telescoapele le voi monta pe un cadru custom, adus tot din SUA. In capat au filet. am aflat ca pot infileta niste prelungiri, pe care le pot suda de tuburile initiale. Eu as vrea sa le lungesc mult mai mult si nu stiu ce greutate pot suporta. Sa nu cumva sa se indoaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti recomand sa umbli cu sudura pe ele. Sar putea sa se caleasca sau mai rau sa-ti apara fisuri in jurul zonei de sudura si dupa prima gaura sau soc mai puternic in loc de o frumusetze de mocicleta sa calaresti o gaura. :D

Daca totusi vrei sa le lungesti tare majoreaza distantza dintre juguri (vezi poze cu dneprele resitenilor), faci niste juguri babane (din aluminiu de pistoane - raba, autobuz,...), schimbi chiar si unghiul daca asta nu-ti place,... Hai ca ma opresc aici ca am inceput sa aberez. :P

Apropo, ce motor pui pe cadru? Functie de greutatea motorului te potzi juca si cu lungimea telescoapelor.

 

Iarna scurta tuturor!

Editat de MauS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jugul meu este mare si foarte usor. este din duraluminiu (sau ceva de genul asta).

Nu am de gand sa le sudez eu ci un unul specializat in asa ceva. Lucreaza la ELECTROPUTERE (fabrica de locomotive). Nici cu autogenul nu merge? Acum ceva vreme, mi-a lungit niste planetare la un utilaj agricol. Nu cred sa fie probleme.

As vrea sa-i pun un motor de Moto Guzzi, de 750 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sar putea sa se caleasca sau mai rau sa-ti apara fisuri in jurul zonei de sudura si dupa prima gaura sau soc mai puternic in loc de o frumusetze de mocicleta sa calaresti o gaura. "

 

Rog moderatorul sa nu modifice formulari LEGITIME, termeni CONSACRATI, pentru apararea sensibilitatilor pudibonde ale cine stie cui.

 

A.N.U.S. este American National Unimotorcyclists Society. Ce-o fi aia GAURA, nu stiu, poate imi explica onor moderatorul... :P

Editat de MauS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cele doua piese rotunde ,cu cinci gauri mai mari sunt pt rotile cu frina disc

adica mai bine zis sunt distantoarele dintre roata si discuri

jugurile sunt mai late asa caci si axul este mai lung ,deci

le folosesti doar daca ai roata cu frina disc pe fata

un disc sau doua

te salut

daca mai ai nelamuriri intreaba

roby barcelona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...