Sari la conținut

inlocuire bucsa PDS


Postări Recomandate

Sallutare,

 

acum ca am doua motoare :scratch: si mai e si iarna, de plictiseala m-am apucat sa surubaresc la 450. Dupa rulmentii de la jug, service complet la furci, a venit si vremea bucsei(de jos) de la PDS.

Intrebarea este : mai pun ceva vaselina peste bucsa, sub semeringuri sau il las asa uscat cum a venit?

 

Mark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la furca, inseamna ca sunt rulmentii de la jug.

Pe spate nu cred ca poti verifica jocurile decat dand piesele jos (sunt prea multe laolalta).

Un tip util : e urat sa lucrezi pe temperaturi negative, dar avantajul este ca toti rulmentii care in mod normal trebuie presati, ies aproape cu mana:)

 

singurul tratament..curatat dupa fiecare tura cu wd-40.

 

Pai aici sunt nelamurit, ca intr-adevar cartea zice sa nu dai cu nimic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un tip util : e urat sa lucrezi pe temperaturi negative, dar avantajul este ca toti rulmentii care in mod normal trebuie presati, ies aproape cu mana:)

 

De vreo 2 zile numai cu 11 grade ne laudam pe la Bistrita...deci incepe primavara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si aici la fel..

Se pare ca m-am grabit cu bagatul bucsei..pana una alta nuiese aia veche :P.

Care.r ati mai scos, cum ati facut? Am incalzit si bascula si tot nimic :scratch:

Maine o bag in congelator. Daca nici asta nu face treaba, am ramas fara idei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marc..daca nu iese de bunavoie, intotdeauna exista un ciocan mai mare :scratch:

pe bucsa nu se da cu nimic

@spionutz......oricum e bine sa dai jos pentru gresare jugul, insa poate nu e suficient de strans.ATENTIE!!! dupa strangere, jugul trebuie sa se miste f usor stanga dreapta.daca merge greu, mai desfaci piulita.daca dupa strangere corecta ramane jocul de care ziceai, atunci sunt rulmentii.

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mark, mergi la vecini, pretini... cere o presa hidraulica si o scoti. vezi ca maine avem program deshis , ceva traseu nou si interesant, sper sa-l putem face. merem fara cuie!!!

 

@stef pe unde gasim wd mai mult si la pret bun? ai idee? adica sa iau un bax ceva, ca folosim mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stef pe unde gasim wd mai mult si la pret bun? ai idee? adica sa iau un bax ceva, ca folosim mult.

 

eu sun distribuitor meteor - importatorul WD. Pot sa iau cu discount bunicel dar trebuie sa cumparam cu baxul - 24/36 buc.

Exista si varianta vrac, la bidoane de 5l

Ia fa un necesar pe sezonul 2009 pentru gasca din Pitesti.

Stef, valabil si pentru valcea - pot sa va trimit cu baxu si vi le impartiti voi.

 

Preturi pe PM.

Ionut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, a functionat, a cedat dupa o sedinta de 4 ore de stat la racoare impreuna cu carnati sarbesti si snitzele de porc :scratch:

 

PS. Soso, nu stiu cat de buna este ideea sa-l iei la bidon..ai cum sa-l bagi intr-o doza "spray"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sun distribuitor meteor - importatorul WD. Pot sa iau cu discount bunicel dar trebuie sa cumparam cu baxul - 24/36 buc.

Exista si varianta vrac, la bidoane de 5l

Ia fa un necesar pe sezonul 2009 pentru gasca din Pitesti.

Stef, valabil si pentru valcea - pot sa va trimit cu baxu si vi le impartiti voi.

 

Preturi pe PM.

Ionut

eu iau la pret de intrare direct de la firma noastra ptr folos personal..asa ca spun pas..intreb daca restul sunt interesati si dau de veste pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine ce faceti cu atata WD? :D

Aveti atelier de desfacut suruburi ruginite? :scratch:

 

Eu folosesc la desfacut suruburi gripate, ruginite, la protejat contacte electrice contra oxidarii si cam atat. In cazul asta imi ajunge un spray.

Pentru lubrifiere solida folosesc vaselina

sau un ulei mai consistent si aderent

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu dau cu WD peste tot dupa fiecare spalare + la mestereala.

mai dau si pe interiorul aripilor cand e zi cu noroiala. Au demonstrat expertii germani :scratch: - nu se mai lipeste asa de tare noroiul

 

nu-mi dau seama cat folosesc - am sprayuri incepute peste tot - in garaj, in geanta de enduro, in masina, in casa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...